^
A
A
A

Hlukové registry vám pomohou najít místo havárie vodovodu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

21 July 2016, 14:15

Nyní distribuční systém ztrácí zhruba 30% čisté vody kvůli drobným zlomům, které lze snadno odstranit, ale protože potrubí probíhají častěji pod zemí, je obtížné určit přesnou polohu nehody. Výzkumné centrum Concordia University (Kanada) Odborníci se rozhodli k nápravě situace a vyvinuli novou metodu, která bude rychle a efektivně vyřešit problém podzemních úniků čisté vody - nový přístroj dokáže detekovat únik vody pod zemí, a to až na 99,5%.

Většina lidí nepřemýšlí o tom, jak voda překonává, než se otevře kohoutek a použije se k počítání čisté pitné vody jako nekonečného přírodního zdroje. Ale problém úniku vody se stává více akutní a každý rok se situace zhoršuje. Specialisté poznamenali, že pokud již nejsou přijata žádná opatření, pak za deset let zůstane 1/3 obyvatel země bez čisté vody.

Kanadští vědci se rozhodli zlepšit stávající systémy pro zjišťování netěsností, jejichž chyba je nyní ztracena až o 30% čisté vody (staré vodní systémy ztratily až 50%).

Chcete-li zabránit úniku a zachránit čistou vodu, potřebujete přesně vědět umístění netěsnosti. Práce na rypadle, následná obnova povrchu nad místem úniku je poměrně drahá a pokud je místo nehody mylně stanoveno, náklady na opravu budou 2 krát vyšší.

Výzkumníci z Concordia navrhli používat hlukový registr v celém vodovodu pro záznam hluku a přesné nalezení možného úniku. Zvláštní jednotky s magnety jsou připojeny k inspekčním poklopům, požárním sloupům nebo ventilům, v určitém okamžiku se zařízení zapne a indikátory svítí po dobu 2 hodin. Výzkumní pracovníci poznamenali, že optimální čas zařízení je v noci, kdy je hluk v pozadí minimální.

Malý blok (12x5 cm) zaznamenává šum a v případě, že se ukáže, že je konzistentní, je v tomto okamžiku možný únik. Technici, kteří používají tato zařízení, budou schopni vypočítat místo havárie s vysokou přesností pomocí prediktivního matematického modelování.

Podle Tareka Zaida, spoluautora nového výzkumného projektu, nová metoda identifikace nehod na vodovodní síti zkrátí čas a náklady na nalezení úniku.

Tým vědců již testoval svůj vynález ve státě Katar (země na Středním východě), kde byla minimální množství srážek a maximální rychlost odpařování. Podle některých zpráv v této zemi systém distribuce vody ztrácí až 35% čisté vody kvůli různým zlomům na trati.

Kanadští specialisté položili hlukové registry na hlavní vodovodní síť jedné z univerzit v Kataru a zpracovávali data pomocí matematického modelování. V důsledku toho bylo možné určit nouzová místa s přesností až 99,5%. Vědci plánují testovat registry na jiných místech a dosáhnout 100% přesnosti zařízení.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.