^
A
A
A

Jak jsme shovívaví k blízkým?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 04.09.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

15 March 2021, 09:00

Existuje názor, že se chováme shovívavěji s blízkými a přáteli než s cizími lidmi. Vědci ale dokázali, že ve skutečnosti není všechno tak.

Vážněji odsuzujeme vlastní přátele. Pokud je vinným blízký přítel nebo příbuzný, pak na problém reagujeme mnohem přísněji - v každém případě to říkají vědci.

Sociální vztahy jsou do značné míry založeny na vzájemných aktivitách. Přísní sebestřední lidé jsou považováni za méně úspěšné než lidé, kteří vědí, jak pracovat v týmu, protože jim chybí potřebná přátelská podpora. K udržení normálních vztahů s ostatními mnoho lidí do té či oné míry předvádí své vlastní pocity viny a lítosti po tom, co udělali chybu - například se používají omluvy, jsou patrné vegetativní reakce (zčervenání tváře, zvýšené pocení, slzení atd.), což naznačuje přítomnost vnitřních zkušeností a obav.

Experti z University of Portsmouth pod vedením doktora Julesa-Daniera provedli výzkum, jak přátelství ovlivňuje vinu.

Zpočátku byli pozváni dva dobrovolníci, kteří byli přátelé: byli požádáni, aby vyřešili určitý problém, za který by následně dostali odměnu. Poté přátelům řekli, že jeden z nich odvedl špatnou práci, takže jejich odměna bude nižší, ale budou si to muset mezi sebou rovným dílem rozdělit. Výsledkem je, že přítel, který údajně problém vyřešil špatně, se údajně cítil vinen ztrátou a navrhl, aby jeho partner vzal více peněz pro sebe - jako smíření.

Následné experimenty potvrdily, že čím větší byl pocit viny, tím více se ho přítel snažil odčinit.

"Výsledek naznačuje pozitivní sociální reakci kvůli pocitům viny," shrnuli vědci. „Toto chování dokazuje, že je člověk připraven přiznat svou chybu a chce říci o neúmyslné povaze svého jednání.“

Dále vědci upozornili na chování ostatních účastníků, kteří čelili „vině“ od svých přátel. Ukázalo se, že čím bližší vztah byl, tím silnější bylo jejich zklamání a čím méně peněz dali „provinilému“ partnerovi.

„Takový závěr je v rozporu s převládajícím názorem, že lidé jsou vůči svým blízkým shovívavější, pokud jsou vinní a činí pokání,“ tvrdí odborníci. Získané výsledky je samozřejmě nutné pečlivě promyslet: je pravděpodobné, že je nutné vzít v úvahu individuální vlastnosti lidí, které nebyly během výzkumu zohledněny.

Výsledky experimentu jsou uvedeny na stránce Royal Society Open Science

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.