^
A
A
A

Jak nebezpečné jsou lhůty po splatnosti?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

31 August 2017, 09:00

Informace o konečném datu užívání léčiv vždy znamená jednu věc: pokud je liek opožděn, musí být vyřazen. Americkí odborníci však upozornili na skutečnost, že mnohé léky po splatnosti nadále fungují i po uplynutí doby platnosti.

Doba skladování léčivých přípravků může trvat 2-5 let od data výroby. Nicméně lékárníci neprovádějí studie o účinnosti léků, které uplynulo 10, 15 nebo dokonce před čtyřiceti lety, protože to považují za nepraktické.

To znamená, že pokud farmaceutická společnost potvrdila činnost a bezpečnost léku po dobu tří let od data propuštění, stačí napsat tento termín do pokynu - a dokumenty pro danou drogu budou připraveny. Nicméně co se stane s léky po stanovených třech letech?

Experiment, popsaný v interní medicíně Jama, dokázal: osm léků, které obsahovalo patnáct různých aktivních složek, zůstalo účinné několik desetiletí poté, co uplynuly.

Takový experiment byl veden pod záštitou americké vládní kampaně pokračovat v ukládání léků. Cílem takové kampaně je zajistit maximální možné skladování léků pro vojenské a občanské potřeby v případě stanného práva.

Studie v laboratoři potvrzují, že více než 90% léků neztratilo své vlastnosti ani 15 let po skončení skladovacího období.

Mohlo by to znamenat, že lék by neměl být vyhazován, a to i v případě, že vypršela doba platnosti?

Kdyby bylo vše tak jednoduché. Existuje poměrně mnoho faktorů ovlivňujících kvalitu léčivých přípravků: to jsou podmínky, za kterých je lék skladován, ukazatele okolní teploty a vlhkosti, stupeň průniku slunečního záření atd.

Je nepravděpodobné, že většina spotřebitelů uchovává léky v takových podmínkách, které jsou poskytovány ve skladištích americké armády. S ohledem na tuto skutečnost monitoruje americký úřad pro kontrolu potravin a léků obyčejní spotřebitelé a trvá na tom, že za žádných okolností by neměly být užívány léky po omezenou dobu - míra rizika je příliš nepřiměřeně vysoká.

Zvláště opatrná je nutnost být s tak silnými léčivými přípravky, jako jsou hormonální a antibakteriální látky, přípravky obsahující inzulín, nitroglycerin.

Chcete-li léky udržet v účinku a bezpečí, je třeba je uložit na místa doporučená pro skladování v pokynech pro danou drogu. Je důležité pravidelně kontrolovat obsah domácí a automobilové lékárničky, zkontrolujte podmínky platnosti všech dostupných léků. Nedoporučuje se skladovat léky v kuchyni av koupelně - někdy je příliš horká a / nebo vlhká.

Pokud se doporučuje, aby byl přípravek uchováván v chladničce, měla by být přidělena samostatná uzavírací poloha nebo oddělení: léčivé přípravky by neměly přicházet do styku s potravinami a potenciálně by neměly spadnout do rukou dětí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.