^
A
A
A

Jak přesně odhadnout datum splatnosti?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

15 June 2021, 09:00

Odborníci navrhli novou diagnostickou metodu, která pomáhá s maximální přesností určit datum porodu.

K výpočtu, kdy by těhotná žena měla mít dítě, lékaři používají informace získané z ultrazvukového vyšetření a spoléhají se také na datum její poslední menstruace. Právě toto datum dává hrubou představu o tom, kdy mohlo dojít k početí. Ultrazvuk také umožňuje porovnat období se stupněm nitroděložního vývoje budoucího dítěte.

Navzdory použitým logickým výpočtům však chyba stále zůstává značná: chyba může být až 5 týdnů. Mnoho specialistů navíc používá další ukazatele, jako je délka děložního čípku. Tato metoda však ne vždy „funguje“.

Zástupci Stanfordské univerzity se zavázali vyřešit tento problém pomocí krevního testu. Provedli studii zahrnující několik desítek těhotných žen, které byly ve druhém trimestru těhotenství . Během experimentu vědci několikrát odebrali krev žen k analýze - byly hodnoceny hladiny různých biologických markerů, bílkovin, látek, které se objevily v důsledku metabolických procesů. Výsledky byly poté porovnány s výsledky zjištěnými v den, kdy účastníci studie začali rodit.

V důsledku práce byli vědci schopni izolovat 45 molekulárních složek, které mohou naznačovat přístup nástupu porodu. Vědci dále dvakrát zkontrolovali své předpoklady prozkoumáním analýz deseti dalších nastávajících matek. Skutečně bylo možné předpovědět termín porodu asi za tři týdny.

Snad jedinou nevýhodou této metody je, že by analýzy měly být prováděny opakovaně a alespoň několikrát během celého období těhotenství. Konec konců, specialisté by měli určit dynamiku izolovaných molekul. Orientační je například hladina placentárního hormonu 17-hydroxyprogesteronu: jeho prudký nárůst naznačuje, že pro ženu je více času připravit se na porod. Podobným indikátorem je zvýšená koncentrace imunitního proteinu IL-1R4-takzvaného receptoru typu IV pro interleukin-1. Zvýšení této hodnoty naznačuje, že porod začne zhruba za měsíc.

V současné době se vědci snaží zlepšit a vyjasnit seznam diagnostických indikátorů, určit frekvenci a frekvenci odběru krve pro analýzu. Odborníci poukazují na důležitý bod: tímto způsobem je možné určit nejen dobu normálního porodu, ale také datum předčasného porodu. Schopnost předem se připravit na předčasný porod dítěte je další šancí pro takové dítě přežít.

Materiály jsou uvedeny na stránce Vědec

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.