Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Křižáci mezi bratry a sestrami mohou vést k depresi

Lékařský expert článku

Psycholog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.05.2018

Novoroční svátky se blíží, což znamená, že brzy budou v našich apartmánech krásné vánoční stromky a osvětlené vánoční osvětlení. Pro děti je Nový rok speciální svátkem plným radosti a očekávání dárků od Santa Clause, které odjíždí pod vánoční stromek.

Vědci však tvrdí, že i tak jasná dovolená jako Nový rok může být zastíněna nekonečnými hádky mezi bratry a sestrami. Hlavním důvodem takových hádek a konfliktů je to, že dospívající mládež porušuje svůj osobní prostor a nemůže sdílet věci nebo právo na to, kdo se bude posedět, aby hral novou hru. Proto i dary pod stromem mohou přinášet ne radost, ale pouze vzplanout nový konflikt.

Během mnoha let výzkumu vědci z University of Missouri zkoumali povahu konfliktů, které vznikají mezi dospívajícími, což platí zejména pro bratry a sestry. Specialisté dospěli k závěru, že existují dva hlavní typy konfliktů. Jeden z nich vybuchne na pozadí soukromého prostoru dítěte a pokusí se ho vzít na druhého. Takové řízení negativně ovlivňuje emoční zdraví dětí, a proto by se rodiče měli snažit nedovolit konflikty na tomto místě mezi dětmi.

"Náš výzkum ukazuje, že konfliktní situace spojené s porušením osobního prostoru jsou spojeny s nízkou sebeúctou a sebedůvěrou v dospělosti," říká Nicole Campione-Barr, specialistka na psychologický výzkum. "Neustálé emocionální třást může během několika let vést dítě k hluboké depresi."

Odborníci pozorovali vztahy 145 párů bratrů a sester za dvanáct měsíců, průměrný věk dětí byl 12-15 let. Teenagerům bylo nabídnuto vyhodnocení různých variant konfliktních situací a jejich frekvence, intenzita a trvání. Existovaly dva hlavní důvody hádky mezi mladistvými: narušení osobního prostoru a skandálů, zapálení kvůli nespravedlnosti a nerovnosti. Poté vědci srovnávali odpovědi dospívajících, jejich stav, stejně jako stupeň úzkosti a úzkosti.

"Navzdory skutečnosti, že rodiče se pokoušejí uklidnit děti a podílet se na řešení konfliktu, vědci říkají, že dospělí by neměli zasahovat," říká Dr. Campione-Barr.

Odborníci doporučují, aby se v domě stanovily pravidla, která musí být dodržována bez výjimky. Za prvé, než vstoupíte do někoho, nezapomeňte zaklepat a požádat o povolení k vstupu. Tímto způsobem bude možné výrazně snížit výskyt nespokojenosti mezi mladistvými, kteří jsou obzvláště citliví na vniknutí do svého území. Také ke snižování hádky a neustálých zkoušek pomůže rozdělit odpovědnosti mezi dětmi a harmonogram, alespoň podmíněný, který by pomohl dětem orientovat se, jejichž obrat se posadit na videohru apod.

V tomto případě, je-li vztah sourozenců jsou alarmující a navíc slovní potyčky pěstmi, a pokud rodiče nejsou pod silou podmanit zuřící teenagery, pak se budete muset ušetřit čas, stejně jako co nejdříve zase ke specialistovi.

Silné a zdravé vztahy v rodině jsou nesmírně důležité v pozdějším životě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.