^
A
A
A

Mléčné výrobky ve stravě: být nebo ne?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

30 December 2018, 09:00

Mnoho lidí, kteří pečují o své zdraví, se snaží snížit množství živočišných tuků v potravě kvůli opuštění mléčných výrobků. Koneckonců, je známo, že tyto tuky mají negativní vliv na kardiovaskulární systém. Vědci z Polska varovali: výhody konzumace kefír, jogurtu nebo sýra jsou mnohem větší než vnímaná nebo pravděpodobná škoda.

Odborníci ukázali, že pacienti, kteří pravidelně uvádějí tvrdé sýry nebo fermentované mléčné výrobky ve své stravě, mají nižší pravděpodobnost mrtvice a kardiovaskulárních komplikací. Jedinou výjimkou může být čerstvé mléko: tento produkt je již dlouho spojován se zvýšeným rizikem vzniku koronárních onemocnění.

Dr. Maciej Banash, zastupující lékařskou univerzitu v ododu, analyzoval informace získané během průzkumů veřejného mínění v Americe. Projev lékaře na konferenci během setkání Evropského kardiologického společenství v Mnichově byl pro mnohé velkým překvapením.

Profesor poukázal na některé rozpory ve výsledcích vědeckých prací.

Onemocnění srdce a cév - například srdeční záchvaty a mrtvice - jsou způsobeny poškozením vitálních cév. I při vzniku nových účinných lékařských postupů, jako je tromboextrakce nebo trombolýza, je míra úmrtnosti po mrtvici nadále extrémně vysoká. Ve Spojených státech je cévní mozková příhoda jednou z hlavních příčin smrti.

Lékaři se po dlouhou dobu domnívali, že velké množství nasycených tuků z mléčných výrobků zvyšuje riziko předčasné smrti - například z mozkové mrtvice nebo onkologie. Dnes však vědci stále častěji věří, že úplné vyloučení mléčných výrobků je špatné a nemá jasnou důkazovou základnu. Hodnocení informací získaných během tří desítek výzkumů dospělých Američanů potvrdilo teprve: produkty získané z kravského mléka nejsou tak škodlivé.

Asi před dvaceti lety provedlo Americké centrum pro kontrolu a prevenci patologických onemocnění rozsáhlou studii známou jako NHANES. Deset let lékařští specialisté zhodnotili zdravotní stav, stravu a životní styl téměř 25 tisíc dobrovolníků a sledovali případná nebezpečí. Analýzu získaných informací provedli polští vědci. Byli schopni prokázat, že příjem jakýchkoli mléčných výrobků pomáhá snížit procento úmrtnosti z jakékoli příčiny o 2%. A milovníci pravidelných pokrmů z tvrdého sýra žili o 8% déle než ostatní účastníci.

Dále výzkumníci zhodnotili průběh dalších dvanácti pokusů a analyzovali informace o více než 600 tisíc pacientů z různých částí světa. Na základě výsledků vědci dospěli k zajímavému závěru: přínosy mléčných výrobků jsou skutečně významné, což se nedá říci snad čerstvým plnotučným mlékem. Napájení čistého mléka může zvýšit úmrtnost o 4%. Ale z přírodních jogurtů, sýrů, tvaroh je stále za to nestojí.

Informace zveřejněné na stránce https://medbe.ru/news/pitanie-i-diety/ne-ogranichivayte-molochnye-produkty/

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.