Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nedělejte antibiotika dětem

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Vědečtí odborníci z kanadských, belgických a izraelských univerzit popsali nejčastější dlouhodobé účinky, které mohou nastat u lidí užívajících antibiotika v dětství. Informace o tom publikovali zaměstnanci kanadské univerzity McMaster v časopise Nature Communication.

Použití antibiotik u dětí se může nepříznivě ovlivnit stav mikroflóry střevního lumen v průběhu času, stejně jako neurochemické procesy v některých částech mozku odpovědných za funkčnost imunitní obrany. Dlouhodobá léčba antibiotika, stejně jako podávání léků, široké spektrum antibakteriální aktivity, mnoho lidí může způsobit narušení sociální adaptace a slabost nervového systému, což se projevuje zvýšenou úzkost a podrážděnost.

Tyto informace získaly vědci na základě studií prováděných na hlodavcích.

Antibiotika - zejména penicilin, - vědci poskytli několik kategorií hlodavců. Byly to těhotné samice myší, novorozené myši, stejně jako hlodavci ve věku 3-6 týdnů. Na konci experimentu specialisté sledovali dynamiku následných změn, ke kterým došlo u experimentálních zvířat již několik let. Byla provedena srovnávací analýza těchto změn s přihlédnutím k indexům myší, které nebyly vystaveny antibiotické terapii.

Autoři studie vyjádřili důvěru, že informace, které získaly, jsou spolehlivé a mohou být plně aplikovány na lidské tělo.

Použití antibiotik v dětství je jistě velmi kontroverzní otázkou. Někteří lékaři předepisují antibiotika "jen pro případ" - a to samozřejmě není správné. Existuje však mnoho případů, kdy antibiotika mohou zachránit život dítěte - v takové situaci je takové léky skutečně víc než oprávněné. Přestože riziko vzniku vedlejších účinků u antibiotik je stále vysoké: dysbakterióza, poruchy trávení, alergické procesy. Také nezapomeňte o nebezpečí „návyku“ patogenů vůči antibiotikům: pokud je správně provedena úprava existuje vysoká pravděpodobnost, že příště organismus nemoc prostě „vzdát“ na vlastní pěst, aby v boji proti infekci, a bude namísto toho vyžadovat větší a silnější antibiotika.

Zvláštní poplach způsobuje jmenování antibiotik dětem od 0 do 3 let. Imunita u takových dětí se začíná formovat a jejich tělo se pouze naučí, jak se vypořádat s infekčním útokem.

Dále se předpokládá pokračování podobných výzkumů. Zejména vědci mají zájem provádět experimenty, které poskytnou informace o účinku kombinovaných antibiotik a probiotik - například laktobacilů. Snad tato kombinace může vyrovnat negativní účinek antibiotické terapie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.