^
A
A
A

Objeven "blokátor" šíření metastáz v prsu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

23 December 2021, 09:00

Biologové objevili signální schéma, podle kterého k šíření metastáz dochází u rakoviny prsu. Prim v ní hraje „komunikace“ mezi molekulami CCL2 a TGF-β – vzájemně se stimulují a zajišťují uvolňování rakovinných struktur do oběhového systému. Kromě toho vědci identifikovali systém blokování genů: pokud je ovlivněn, je možné zablokovat šíření rakoviny prsu.

Karcinom prsu zaujímá přední místo z hlediska prevalence mezi všemi onkologickými patologiemi. Hlavní roli v takové „popularitě“ onemocnění hraje účinek hormonů: významnými faktory se stávají časná puberta, pozdní menopauza, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání hormonálních léků. Například hormony aktivací procesů buněčné proliferace současně zvyšují riziko poškození DNA, což často přispívá ke vzniku maligních onemocnění.

Signální molekuly se podílejí na fyziologické regulaci mnoha funkcí. Informace se přenášejí mezi buňkami i uvnitř nich, což je například typické pro cytokiny. V průběhu vědecké práce bylo zjištěno, že u pacientek s karcinomem prsu je kvalita funkčnosti genu CCL2 přímo závislá na aktivní poloze cytokinu TGF-β. Vědci se domnívají, že přerušení takového řetězce může být základem pro vytvoření léku na léčbu nemoci.

Vědci pečlivě prozkoumali, jak CCL2 funguje uvnitř rakovinných buněk. Pomocí screeningu byla izolována oblast genu zodpovědná za aktivaci TGF-β1. Současně byla analyzována genová aktivita v maligních buňkách v závislosti na přítomnosti TGF-β1.

Bylo zjištěno, že po aktivaci TGF-β došlo ke stimulaci intracelulárního EGR1 a RXRA, které regulují funkci CCL2. Pokud byly tyto transkripční faktory vypnuty, spojení mezi TGF-β a CCL2 bylo ztraceno.

„Dnes již známe schéma regulace. S největší pravděpodobností se objevený způsob blokování metastázy stane základem pro další účinnou terapii nádorových procesů v mléčné žláze. Nádor bude méně agresivní a léčba bude slibnější,“ uvedl jeden z autorů práce.

Co může pomoci zablokovat aktivitu RXRA a EGR1? S největší pravděpodobností se budeme bavit o bodové přepravě jednotlivých agentů, které mohou tyto vazby ovlivnit. V tomto ohledu jsou jednovláknové RNA, nazývané antisense, považovány za slibné. Jsou komplementární k intracelulárně transkribované mRNA a zabraňují produkci transkripčních faktorů RXRA a EGR1.

V budoucnu odborníci plánovali provést v laboratoři vhodný experiment se zapojením zvířat. Je důležité pochopit, jaký dopad bude mít přímé blokování RXRA a EGR1 na rychlost šíření metastáz rakoviny prsu.

Informace jsou uvedeny na stránce Vědecké zprávy

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.