^
A
A
A

Očkování proti Alzheimerově chorobě

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

25 July 2016, 11:20

Senilní demence způsobená Alzheimerovou chorobou je nejběžnější formou demence, podle některých zpráv ve světě této poruchy postihuje více než 47 milionů lidí a počet pacientů se každým rokem zvyšuje. Dosavadní neurodegenerativní onemocnění je považováno za nevyléčitelné a vyvíjí se hlavně u starších lidí.

Nedávný výzkum ukázal, že lze zabránit Alzheimerově chorobě a také pomáhat pacientům s časnou formou onemocnění. Mezinárodní skupina ze Spojených států a Austrálie vyvinula lék, který je schopen chránit před rozvojem senilní demence. Podle výzkumníků je vakcína prvními léky tohoto druhu na světě, která působí proti tau proteinům a beta-amyloidovým klastrům v mozku, což způsobuje nezvratné procesy.

Zkoušky nového léku ukázaly, že po zavedení vakcíny se aktivuje imunitní systém a začíná vývoj protilátek, které ničí určité proteiny v mozku.

Podle jednoho z výzkumníků z veřejného University of South Australia, přístupu vakcína určená k prevenci Alzheimerovy choroby a její charakteristika je, že to funguje stejně dobře jako anti-tau a anti-beta-amyloidu, jejíž přebytek je příčinou demence .

Nové drogy vědci již testovali na kulturách buněk hlodavců a očekává se, že testování vakcíny zahrnující lidi začne za pár let. Přes úspěšné výsledky prvních testů nelze s 100% jistotou říci, že vakcína bude účinná a objeví se v klinické praxi lékařů.

Studie senilní demence způsobené různými poruchami byly prováděny po mnoho let a někteří vědci se v této oblasti podařilo dosáhnout dobrých výsledků. Bylo například zjištěno, že existují některé příznaky, které naznačují nástup Alzheimerovy choroby. Podle výzkumníků, první poplach onemocnění je snížení průtoku krve do mozku, zatímco jiné studie ukázaly, že zvýšené hladiny amyloidového proteinu a jeho akumulace v mozku označuje začátek nevratný proces.

Jeho nová práce, vědci publikoval v jedné z dobře známých vědeckých časopisech, které prokázaly, že průběh senilní demence dojde k poškození mozku beta-amyloidní akumulace, porucha cerebrální průtok krve, metabolismus glukózy, navíc je zde atrofie z asi 80 oddělení v mozku.

Další tým výzkumníků vyvinul speciální program, který pomáhá identifikovat senilní demence v počátečních fázích. Pomocí programu mohou vědci předpokládat pravděpodobnost vývoje Alzheimerovy nemoci.

Podle Světové zdravotnické organizace je každoročně diagnostikováno asi 8 milionů nových případů senilní demence způsobených touto nebo touto patologií ve světě, až 70% všech případů se vyskytuje u Alzheimerovy nemoci.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.