^
A
A
A

Opravdu fungují prášky na kocovinu?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

14 January 2022, 09:00

Kocovinu, která se rozvine po silné konzumaci alkoholických nápojů, znají mnozí z první ruky. Některým lidem se přitom dělá tak špatně, že druhý den ráno po vypití zatoulají především do nejbližší lékárny pro léky proti kocovině. Vědci se pokusili zjistit jejich účinnost – a byli překvapeni.

Odborníci z Velké Británie, zastupující Národní narcologické centrum při Royal School of London, vyhodnotili známé drogy proti kocovině , které jsou oblíbené mezi obyvateli města. V důsledku toho bylo zjištěno, že většina těchto prostředků - jen placebo.

Během studie byly prostudovány více než dvě desítky vědeckých prací, analyzujících vliv populárních složek proti kocovině na lidský organismus – L-cystein, hřebíčkový extrakt, korejský ženšen, čínská hruška. Celkem byl analyzován účinek více než dvaceti léků. Do projektu se zapojily čtyři stovky dobrovolníků. Je důležité poznamenat, že účinek populárních analgetik, jako je kyselina acetylsalicylová a paracetamol, nebyl hodnocen.

Podle výsledků studie bylo zjištěno, že hřebíčkový extrakt měl poměrně znatelný účinek: tablety a tekutiny s touto složkou zmírnily obraz kocoviny asi o 19 % (u účastníků experimentu po požití alkoholu).

Odborníci se domnívají, že informace získané během studie nejsou zcela správné. Počet dobrovolníků byl tedy relativně malý, mezi účastníky nebyli lidé starší 65 let a ženy. Nebyl studován ani původně negativní vliv léků proti kocovině na organismus (a mnozí odborníci upozorňují, že tyto léky jsou zdraví škodlivé). Takže některé léky proti kocovině zhoršují bolesti hlavy, způsobují nevolnost a dokonce i silnou alergickou reakci. Bohužel naprostá většina takovýchto volně prodejných přípravků v lékárnách nejsou léky, ale biologicky aktivní doplňky, sestávající převážně z bylinných směsí a extraktů.

Vědci vysvětlují: pokud jde o kocovinu, je snazší jí předcházet, než ji léčit. Optimální je během hostiny se zdržet alkoholu, případně pít alkohol s mírou. A s rozvojem syndromu kocoviny byste měli užít několik tablet aktivního uhlí (1 tabletu na 10 kg tělesné hmotnosti), během dne vypít dostatečné množství čisté pitné vody. Při bolesti hlavy si můžete vzít tabletu kyseliny acetylsalicylové a při silné intoxikaci pomůže klystýr. A ještě lépe - neprovádějte samoléčbu a pokud možno se poraďte s lékařem.

Výsledky studie jsou zveřejněny na stránce THEGUARDIAN

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.