^
A
A
A

Ovládáme čas, který trávíme s gadgety?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

16 August 2021, 09:00

Jak ukazují četné studie, většina lidí nemá žádnou kontrolu nad tím, kolik času denně stráví s gadgety a jak dlouho se dívají na obrazovky monitoru nebo smartphonu.

V medicíně existuje takový koncept jako „čas obrazovky“ - to je časové období, během kterého je člověk před obrazovkou tabletu, smartphonu, počítače nebo televize. Není žádným tajemstvím, že takové období může být docela dlouhé, což má extrémně negativní vliv na mnoho funkcí těla. Dlouhá doba sledování je často spojena nejen s poruchou zraku, ale také s rozvojem depresivních stavů a neuróz, výskytem asociálních činů a sebevražedných myšlenek a tvorbou deficitu pozornosti v dětství a dospívání. Dlouhodobé vystavení obrazovkám gadgetů navíc negativně ovlivňuje kvalitu spánku a narušuje mozkovou aktivitu. V poslední době o tom mluví jak terapeuti a psychologové, tak lékaři jiných oborů. Existuje mnoho studií, které ukazují silný vztah mezi délkou času stráveným před obrazovkou a výskytem výrazných psychologických problémů.

Ne všichni a ne vždy jsou schopni správně posoudit čas strávený na obrazovce. Samozřejmě to můžete vysledovat podle období činnosti gadgetu. Jak skutečné je však takové subjektivní hodnocení? Vědci z Stellenbosch University a University of Oslo prostudovali více než dvanáct tisíc vědeckých materiálů na toto téma. V důsledku toho vybrali téměř padesát z nich, což umožňuje poskytnout platný odhad skutečného času na obrazovce.

Studované materiály obsahovaly informace o padesáti tisících lidí: jak se ukázalo, téměř všechna hodnocení času stráveného před obrazovkami neodpovídala realitě. Vědci vysvětlují, že průměrný uživatel špatně odhaduje období tím, že nadhodnocuje nebo podceňuje jejich trvání. Jen asi 5% účastníků vypočítalo čas na obrazovce relativně přesně.

Odborníci upozorňují na nutnost jasně zaznamenat okamžik zapnutí a vypnutí gadgetu, což je zvláště důležité pro děti a mládež. Ve většině případů je doba trvání obrazovky podhodnocena, protože se bere v úvahu pouze nejdelší doba pobytu před obrazovkou, neberou se v úvahu pravidelné krátké „přístupy“. Bez těchto informací nebude možné posoudit pravděpodobnost vzniku depresivních stavů, pocitů zbytečnosti a osamělosti a asociálního chování.

Vědci poznamenávají, že je nutné provést více takových studií, aby byla veřejnost o tomto problému více informována, i když to vyžaduje velké úsilí.

Podrobnosti jsou popsány v materiálu periodické publikace Nature Human Behavior .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.