^
A
A
A

Plastové poškození je přítomno i ve vzduchu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

02 August 2019, 09:00

Vědci z oblasti životního prostředí vyjádřili nepříjemnou zprávu: plastové mikročástice se mohou šířit ve vzduchu stovky kilometrů.

Skutečnost, že plasty masivně ucpává oceán, je již dlouho známa. Environmentalisté se tento problém snaží řešit již mnoho let, ale zatím bez velkého úspěchu, protože plastové částice jsou přítomny i v hloubkách. Podle předpovědí bude brzy ve vodě více plastů než mořských obyvatel. Zemský povrch není o nic méně ucpaný - abyste se ujistili, stačí se rozhlédnout. Ale jak se ukázalo, ve vzduchu, který dýcháme, jsou přítomny také plastové částice.

Specialisté zastupující Francouzské národní centrum pro vědecký výzkum, University of Orleans a několik dalších francouzských a britských vědeckých center, použili speciální vybavení ke shromáždění všeho, co větry přinesli na meteorologickou stanici v horách Pyrenejí. Testy byly prováděny každý měsíc, od listopadu 2017 do března 2018 včetně. Podle průměrných údajů bylo na jeden metr čtvereční nalezeno asi 365 mikročástic plastu denně - podobné množství lze určit na ulicích Paříže nebo jiných velkých měst. Byl však rozdíl a spočíval ve velikosti a složení mikročástic.

Předchozí studie již ukázaly, že ve vzduchu velkých sídel vypadá plastová částice jako nejmenší polyethylen tereftalát nebo polypropylenové vlákno s délkou více než 100 mikrometrů: původ takových vláken lze vysvětlit přítomností velkého počtu textilních výrobků a součástí na ulicích. Pokud jde o ty mikročástice, které byly nalezeny v pohoří Pyreneje, měly délku ne více než 25 mikrometrů a jejich struktura byla polystyren nebo polyethylen: proto byly „roztrženy“ z jakéhokoli plastového obalu nebo obalu. Vědci dosud nebyli schopni určit přesný zdroj plastových částic. Odborníci však dostali všechny potřebné informace o směru a intenzitě proudění větru, které byly zaznamenány během studie. To umožnilo ekologům vyvodit příslušné závěry: ukáže se, že mikročástice urazily vzdálenost nejméně 95 kilometrů, než dopadly na meteorologickou stanici. Vědci byli překvapeni, protože v této vzdálenosti od meteorologické stanice nebyly žádné osady a města. Proto byl učiněn závěr, že plast nejpravděpodobněji překonal mnohem větší vzdálenost, než se původně předpokládalo.

Znečištění naší planety se tak dostane na další nebezpečnou úroveň, protože plast je již přítomen, i když se nemůže a neměl by objevit. Vědci nyní musí vyhodnotit poškození těchto mikročástic zvířatům a lidem a také vliv jejich přítomnosti ve vzduchu na procesy globálního oteplování.

Článek o tomto materiálu byl publikován v časopisu Nature Geoscience. Odkaz na novinky:www.sciencenews.org/article/tiny-microplastics-travel-far-wind

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.