^
A
A
A

Podnebí "otřese": co to povede?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

07 February 2018, 09:00

Vědci se obávají: stále častěji se vyskytují extrémní klimatické události a škody způsobené takovými katastrofami, jako jsou povodně, hurikánové větry a sucha, stále více a více. Tak klimatologové varují: v budoucnu se všechno jen zhorší.

Zvýšení počtu a četnosti extrémních klimatických jevů je druh fenoménu, který odborníci nazývají "uvolněním" klimatu. Jak již vědci vypočítali, za posledních šest let se frekvence meteorologických událostí zvýšila o více než 45%. V uplynulém roce zaznamenali klimatologové téměř osm set z těchto jevů. Současně finanční škody způsobené počasím nebyly nižší než 129 miliard dolarů a to není ani moc, ani málo - státní rozpočet země jako Finsko.

Druhým důležitým aspektem je negativní dopad na zdraví lidí. Změny klimatu tak vedou k rozvoji epidemií, ke zvýšení znečištění ovzduší, k poklesu pracovní kapacity obyvatelstva.

"Dopad extrémní klima na lidi lze jasně vysledovat a bohužel je to nezvratný proces," říkají výzkumní pracovníci - zástupci 24 vědeckých skupin z různých institucí, stejně jako ze Světové banky a Světové zdravotnické organizace.

Starší lidé trpí více než jiní, mají slabou imunitu a velké množství chronických onemocnění. Za posledních šestnáct let se zemědělské aktivity v Indii a Brazílii snížily o více než 5%. Je to způsobeno silným oteplením klimatu v těchto oblastech.

Při popisu dopadu na lidské zdraví vědci poznamenávají, že klimatické změny vyvolaly masivní epidemii horečky dengue. Lékaři každoročně fixují tento typ horečky u 100 milionů pacientů.

Jako samostatný aspekt je zvažován hlad. Počet hladů v asijských a afrických zemích za 26 let se zvýšil o 24 milionů lidí. "Nedostatek potřebného množství potravin je také důsledkem změny klimatu v 21. Století," uvedli vědci ve své zprávě.

Pozitivní moment v této situaci, odborníci zjistili, že míra úmrtnosti z meteorologických událostí v posledních letech se nezměnila. To může znamenat, že lidé jsou víceméně schopni zvládnout spontánní jevy.

Autor studie Nick Watss poznamenal: "Existuje naděje, že zvýšení průměrné roční teploty povede k určitým pozitivním důsledkům. Například riziko mortality z hypotermie v zemích blíže k severu je sníženo.

Bezprostředně před zprávou vědců byla zveřejněna zpráva Světové organizace meteorologů. Podle zprávy, loni obsahu atmosférického CO 2 již přesáhl 403 milionů akcií, z nichž polovina byla větší než průměrný údaj za posledních deset let. Vědci poznamenali, že za posledních 800 tisíc let byla tato hodnota nižší než 280 milionů akcií.

Úplná zpráva o studii je k dispozici v Lancetu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.