^
A
A
A

Poprvé,

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 29.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

17 June 2016, 10:00

Ve Švédsku bylo provedeno pravidelné sčítání lidu více než 250 let a podle nejnovějších údajů mužská populace nedávno překročila počet žen. Vědci poznamenávají, že podobná situace je zaznamenána iv jiných zemích, zejména v Norsku, Švýcarsku atd.

V západních zemích, ženy byly vždy v menšině počtem mužů, ale v roce 2015 se situace začala měnit - zatímco ve Švédsku zdokumentováno, že muži převýšil počet žen 277 lidí, a v průběhu roku se mezera zvýšil na 12 tisíc, a vědci se domnívají, že počet mužů bude další zvýšení.

V evropských regionech se chlapci narodí v průměru o více než 5 dívek než dívky, ale vzhledem k vysoké délce života mezi ženami je krásná polovina lidstva číselně vyšší než muž. Odborníci mohou vysvětlit současnou situaci ze dvou důvodů: muži budou žít déle a masový příliv uprchlíků je většinou mladí muži z Afriky a země Středního východu. Pouze ve Švédsku v minulých a současných letech bylo více než 30 000 dospívajících, kteří se stali sirotkami, uděleno azylu.

Jak však bylo uvedeno, nejen ve Švédsku existuje tendence ke zvýšení počtu mužů. Například v Norsku se situace změnila ještě dříve než ve Švédsku. V Dánsku a Švýcarsku je počet mužů a žen přibližně stejný dnes. V Německu před půl stoletím bylo 87 mužů pro 100 žen a dnes - 96, a odborníci naznačují, že v budoucnu se počet mužů jen zvýší.

Teď sociologové mají nový úkol - určit, zda existují rizika takové změny ve vztahu mezi mužskou a ženskou polovinou lidstva. Někteří výzkumníci se však již obávají, že nárůst mužské části populace povede k násilí a sexuálnímu obtěžování, protože mnozí muži zůstávají sami.

Podle nedávné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) průměrná délka života ve světě vzrostla za posledních 16 let. Podle některých zpráv lidé začali žít o 5 let déle, a to navzdory skutečnosti, že ženy jsou po několik let i nadále prožívat muže. Mnoho odborníků však naznačuje, že muži budou nakonec vyrovnat se ženami, zejména to může přispět ke zvýšení počtu mužů.

Je třeba poznamenat, že počet žen vždy překročil počet mužů - takové závěry provedly vědci poté, co studovali DNA různých národů. Pro stanovení demografické historie specialisté používali novou metodu extrakce genetické informace - sekvenování a porovnávali chromozom Y a mitochondriální DNA.

V důsledku toho zjistili, že ještě před přesídlením lidí z Afriky byly ženy kvantitativně vyšší než muži a v některých zemích tento trend zůstal zachován.

Řada odborníků naznačuje, že důvodem pro takový poměr může být polygyny (když má člověk vztahy s několika ženami).

Vědci také poznamenal, že existují regionální rozdíly, například obyvatelé Afriky méně genů v mužské linii, s největší pravděpodobností v důsledku množení lidí v jižní a východní Afriky, který začal před asi 3000 lety. Ale mezi indiány žijícími v Americe byly zjištěny více ženských genů, což může být způsobeno velkým počtem představitelů tohoto lidu v Novém světě. 

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.