^
A
A
A

Používání chemických látek v domácnosti může vést k vrozeným vadám

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

26 July 2017, 09:00

Odborníci z Osteopathic Medical School Edward Via spolu se zástupci Polytechnické univerzity ve Virginii dospěli k nepříjemnému závěru.

Zjistili, že kvartérní amoniové sloučeniny přítomné v různých množstvích v domácích chemických činitelích mohou vyvolat vývoj vrozených vad.

Pokusy na hlodavcích již byly provedeny: informace byly bohužel potvrzeny.

Tyto látky působí jako konzervační nebo dezinfekční přísady. Mohou být přítomny v detergentech, šamponech, stylingových přípravcích a dokonce i v očních přípravcích. V malých množstvích jsou látky považovány za neškodné.

Vědci věnovali zvláštní pozornost takovým sloučeninám, jako je benzalkoniumchlorid a didecyldimethylamoniumchlorid. Takové látky jsou častěji než jiné ve složení většiny prostředků používaných v každodenním životě. Obvykle působí jako dezinfekční a antistatické činidla.

Bylo zjištěno, že účinek uvedených látek na těhotných ženských hlodavcích byl velmi negativní: v budoucnu se objevilo potomstvo s anomáliemi neurální trubice. Taková porušení lze porovnat s nedostatečným vývojem nebo s nepřítomností velkých mozkových hemisfér u lidí.

"Použití kvartérních amoniových sloučenin ve vztahu k hlodavcům vedlo k hrozným abnormalitám vývoje u novorozených potomků. Obzvláště deprimující je, že tyto látky jsou nebezpečné a stejně tak pro ženy a pro muže, „- řekl Dr. Terry Hrubek anatomie, ředitel biologických a lékařských věd a patologické biologii.

Vědci také poznamenali, že k prokázání nebezpečné schopnosti sloučenin amonné není nutné používat velké dávky těchto látek. Teratogenní účinek se projevil i tehdy, když se buňky s hlodavci jednoduše vyčistili pomocí uvedených chemikálií.

Nicméně nejvíce negativní informace očekávali vědci dopředu. Ukázalo se, že riziko vzniku anomálií bylo přítomné i v následné generaci hlodavců, a proto již byly ohroženy dvě generace.

Dříve ti stejní vědci zjistili, že čisticí prostředky na bázi amoniaku vedou ke snížení reprodukční funkce, snižují počet spermií v spermatu a také zabraňují vzniku ovulace u hlodavců. Mimochodem, všechny uvedené důsledky jsou nejčastějšími příčinami neplodnosti, typickými pro lidi. Náhoda? Sotva.

"Často se klademe na takovou otázku: je možné si myslet, že výsledky získané od hlodavců budou pro člověka vhodné? Odpovídáme jednoznačně: ano. Látky, které zkoumáme, narušují průběh procesů, které existují v mechanismu vývoje embryí u všech savců. Mezi vědci jsou hlodavci považováni za prototyp lidského těla, "vysvětluje doktor.

Tyto sloučeniny amonné se používají v chemickém průmyslu od padesátých let minulého století. Tehdy nebylo otázkou provádění toxikologických studií. Nyní takové studie iniciuje agentura pro ochranu životního prostředí.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.