^
A
A
A

Pro leukémii existuje dieta

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

18 January 2022, 09:00

Pokud přestanete přijímat aminokyselinu valin, pak je průběh akutní formy T-buněčné lymfoblastické leukémie téměř zcela zablokován, což bylo pozorováno v průběhu experimentu na hlodavcích.

Studium proteinových aminokyselin je oblíbeným úkolem vědců po celém světě. V nedávné studii byli vědci z New York University schopni objevit důležitou vlastnost valinu, alifatické α-aminokyseliny, jedné z dvaceti proteinogenních aminokyselin nalezených v mnoha známých proteinech. Specialisté studovali struktury T-buněčné lymfoblastické leukémie : mluvíme o běžné patologii maligního charakteru, postihující především děti a mladé lidi. Byly studovány biologické a chemické vlastnosti akutního onemocnění. A bezprostředním cílem vědců bylo objasnit trofické procesy a určit látky, které jsou zvláště důležité pro vznik maligního procesu.

V průběhu experimentálních prací byly maligní struktury transplantovány z lidí do modifikovaných hlodavců. Následně se u myší předvídatelně rozvinula leukémie. V důsledku toho bylo zjištěno, že pokud hlodavci dodržovali bezvalinovou dietu, došlo na tři týdny k úplnému zablokování progrese onemocnění a ke snížení počtu maligních buněk v oběhovém systému minimálně o 50 %, popř. Zmizely úplně. Ale na pozadí obnovení užívání valinu s jídlem se leukémie znovu obnovila.

Podle základních molekulárních procesů je akutní forma T-buněčné lymfoblastické leukémie závislá na multifunkčním genu NOTCH1. Maligní změny v genu zvyšují hladiny tRNA (transportní ribonukleová kyselina, která zajišťuje interakci ribozomu, aminokyseliny a messenger RNA při translaci). Je to tRNA, která transportuje valin k mechanismům syntetizujícím proteiny.

Každá aminokyselina má svou vlastní tRNA, která obsahuje konkrétní aminokyselinu a kombinuje se s triplexní kombinací messenger RNA. V nepřítomnosti transferové RNA nemůže dojít k syntéze proteinů. Maligní struktury leukémie vyžadují velké množství mitochondriálního proteinu a pro jeho tvorbu ve správném množství je potřeba valin - v odpovídajícím množství. Zhoubné buňky proto nutně potřebují mutace NOTCH1, které aktivují produkci valinových tRNA. K ovlivnění leukemických struktur stačí snížit počet transportních RNA valinu, případně snížit hladinu samotného valinu, čímž se přeruší transportní řetězec.

Je pravděpodobné, že podobné schéma je použitelné u maligních patologií jiných typů. Vědci zatím mohou mluvit pouze o leukémii: s vysokou mírou pravděpodobnosti lze účinnost léčby doplnit a potencovat, pokud pacient dodržuje dietu omezující příjem valinu v těle. Mimochodem, úplné vyloučení valinu se nedoporučuje, protože nedostatek aminokyseliny nepříznivě ovlivňuje stav mozku a svalů.

Vědci zveřejnili úplné informace na stránce časopisu Nature.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.