^
A
A
A

Probiotika - prospěch nebo poškození?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

08 June 2016, 11:00

Probiotika, pokud věříte reklamě, pomohou normalizovat střevní flóru a zlepšit proces trávení. Dnes na regálech lékárny můžete vidět obrovský výběr takových léků, ale zda probiotika skutečně potřebujete, abyste se pokusili porozumět dánským vědcům.

V Dánsku tým odborníků po pečlivé analýze zpochybňoval velmi publikované použití probiotik. Podle profesora Olofa Pedersena z Kodanské univerzity většina plně zdravých dospělých užívá probiotiky, protože je považují za užitečné nebo alespoň neškodné pro své zdraví. Vědci však poznamenávají, že přínos takových léků není prokázán a reklamní slogany a ujištění výrobců vůbec nic neznamenají.

Odborníci vysvětlil, že probiotické živé bakterie s názvem připomínající „dobré“ bakterie obývající lidské střevo. Podobné bakterie lze nalézt také v některých potravinách, například v fermentovaném mléce (jogurt, kefír atd.). Dánští vědci říkají, že probiotika jsou předepisovány k léčbě některých onemocnění zažívacího ústrojí, ale účinek těchto léků na těle zdravého člověka je prakticky nebyl studován. Navzdory tomu, že v mnoha ohledech, a to díky reklamě, mnoho zdravých lidí se začal pravidelně užívat probiotika pro celkové zdraví a zlepšení trávení. Aby pochopili a objasnili pravdu, dánští odborníci analyzovali několik klinických studií. V každé studii bylo analyzováno krátkodobý účinek probiotik na střevní mikroflóry zdravého člověka, v okamžiku obdržení probiotika žádný z účastníků stěžoval na poruchách gastrointestinálního traktu, a odborníci nezjistili jim trpět žádnou chorobou, předměty netrvalo další doplňky.

Účastníci byli rozděleni do 2 skupin, jeden účastník vzal probiotika, druhý ne. V důsledku toho vědci zjistili, že lidé, kteří užívali probiotika, nezaznamenali významné změny v složení střevní mikroflóry. Celkově dánští specialisté analyzovali 7 studií, z nichž pouze jeden byl důkazem změny složení střevní mikroflóry po podání probiotik.

Podle jednoho z autorů nové studie neexistují žádné silné důkazy o tom, že probiotika pomáhají změnit střevní mikroflóru u zdravého člověka, a to iv případě, že osoba konzumuje probiotika ve velkém množství.

Ale jen na 2013-2014 let se svět probiotik vzrostl o více než 10%, a je možné, že vědci sami přispěli k jejich popularizaci - vědecké práce prokazující přínos potravinových doplňků se objeví ve vědeckých časopisech a na prostor na internetu téměř denně.

Dánští odborníci zdůrazňují, že kapsle se živými bakteriemi zlepšují střevní mikroflóru pouze hypoteticky a není tam žádné vědecké potvrzení, takže lidé jsou vyzváni, aby byli obezřetnější.

Podle Pedersena bylo použití probiotik prokázáno do určité míry v nerovnováze střevní mikroflóry, avšak pokud nejsou žádné abnormality, takové léky jsou v nejlepším případě prostě neaktivní. Zároveň je profesor přesvědčen, že probiotika by měla být zkoumána dále, možná pomáhají předcházet vzniku některých nemocí u zdravých lidí.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.