^

Zdraví

Probiotika a prebiotika: jaký je rozdíl?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V poslední době často začali mluvit o užitečnosti bifido- a laktobacilů, ale nikdo nerozumí, co to je. Probiotika a prebiotika: Jaký je rozdíl - tzv Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v mléčných výrobcích (jogurty, kefirových) a prebiotik - pozůstatky těla potraviny jíst. Podporují růst bifido- a laktobacilů. Tyto látky obsahují v česneku, v různých porézách, stejně jako v artičoky.

Probiotika a prebiotika pro střeva

Jak probiotika pomáhají chránit střevní mikroflóru? Jedním ze způsobů, jak ho naplnit "užitečnými" bakteriemi, které by měly odstranit škodlivé mikroorganismy. Je však třeba si uvědomit, že tato metoda bude účinně fungovat pouze v případě korekce mikroflóry, ve které se dříve vyvinuly podmínky pro vývoj škodlivých bakterií. Ignorování této skutečnosti povede k tomu, že užitečné bakterie budou muset být užívány nepřetržitě a jejich nadbytek může vést k rozvoji průjmu.

Další metodou je normalizace střevní flóry a použití potravin, které jsou potravou pro bakterie. V tomto případě by se měly používat prebiotika. Tyto látky jsou nestravitelné zbytky potravin, které mají pozitivní vliv na tělo. Selektivně přispívají k vývoji nebo aktivaci určitých druhů bakterií žijících v tlustém střevě, čímž se příznivě ovlivňuje zdraví celého organismu.

Seznam probiotik a prebiotik

Seznam nejoblíbenějších probiotik pro zlepšení mikroflóry střeva:

 • "Bifidumbacterin forte" je probiotikum nejnovější generace. Vzhledem k tomu, že kapsle má velmi silnou membránu, prochází tenkým střevem a žaludkem a nerozpouští. Proto bifidobakterie chycené do tlustého střeva zůstávají nepoškozené;

 • "Profibor" má vyšší saturaci bifidobakterií - jedno z jeho sáček obsahuje asi 10 dílů užitečných látek obsažených v přípravku "Bifidumbacterin forte";
 • "Biovestin", který současně obsahuje 2 druhy bifidobakterií;
 • "Lineks" je jednou z nejpopulárnějších probiotik, protože obsahuje najednou 3 složky střevní mikroflóry umístěné v různých částech tohoto orgánu;
 • Další velmi populární probiotikum je Bifiform.

Existuje také několik populárních prebiotika - je „Dufalak“, který pomáhá normalizovat hladinu kyselosti střeva, stejně jako „Probalans“ obsahující tělo potřebuje vlákninu.

Ruské probiotiky a prebiotika

Mezi ruskými léky se vyznačují následující probiotika a prebiotika:

 • Jednosložkové produkty - Lactobacterin, Colibacterin, stejně jako Bifidumbacterin;

 • Polykomponentní přípravky vyráběné v Novosibirsku - Trilakt, stejně jako Bifidum BAG;
 • Komplexní činidlo Bactistatin, který obsahuje růstové médium bakterií a ne živé mikroorganismy. Bactystatin má účinný pro-a prebiotický účinek.

Prebiotika a probiotika v jednom přípravku

Synbiotika jsou přípravky obsahující složky potravin, které zahrnují jak prebiotika, tak probiotika. Taková kombinace umožňuje vzájemně zvýšit účinnost účinku na různé metabolické a fyziologické procesy v těle. Takové léky jsou: Bifiform, Polibacterin, Bactistatin, Bifidumbacterin forte a Primadofilus.

Jak užívat prebiotika a probiotika?

Komplexní probiotický přípravek Biovestin-lakto by měl být konzumován před jídlem (půl hodiny) nebo po něm (po 1 hodině). Denní dávka je: u dětí do 1 roku - nejvýše 1 ml; děti 1-6 let - 1 ml pro každý rok života (například dítě 3 roky - 3 ml, 4 roky - 4 ml atd.); děti 6-12 let - každý 6 ml; děti nad 12 let, stejně jako dospělí - 12 ml.

Prebiotický dospělý Bactistatin užívá 1-2 tobolek dvakrát denně během jídla. V případě otravy byste měli vypít 2 kapsle třikrát denně.

Prebiotic Eubikor pro děti od 3 do 6 let - 1 balíček, pro děti 6-12 let - 2 sáčky (objem sáčků je 1,5 g). Dospělí určují 1-2 balení. Objem 3 g.

Probiotika a prebiotika v potravinách

Produkty, které obsahují většinu prebiotik:

 • v surové formě - jeruzalémský artičok, česnek, kořen čekanky, zelená pampeliška, jednoduchá cibule a pór, pšeničné otruby, chřest, banány;
 • v připravené formě - pšeničná mouka a cibule.

Potraviny obsahující probiotika jsou především kefír. Kromě toho může být látka nachází v sýru a tvarohu, a cibule cibule, artyčoky a různé domácí zelím a okurek - nakládané zelí, Mochenov jablka, rajčata a okurky.

Směsi s probiotiky a prebiotiky

Při výrobě kojenecké výživy pro mléko vytvářejí výrobci složení, které bude ve svých vlastnostech co nejblíže mateřskému mléku. Za tímto účelem většina z nich zahrnuje komplexy pro- a prebiotiky.

Moderní studie ukazují, že směsi obsahující probiotické kmeny, stejně jako oligosacharidové prebiotika, mají pozitivní vliv na zdraví kojenců mladších než 1 let, což jim poskytuje komfortnější trávicí proces.

Bylo také zjištěno, že děti, které byly v kompozici krmeny směsemi s prebiotiky, měly pravidelnější a měkčí stolici. Navíc bylo zjištěno, že děti, které konzumovaly mléčné směsi s probiotiky, měly mnohem menší pravděpodobnost vývoje střevních infekcí nebo trpí zvýšením teploty než kojenci, kterým byly podávány směsi bez těchto látek.

U kojenecké výživy obsahuje Similac Premium jak pre-, tak probiotikum, takže pomáhá posílit imunitu dítěte a také zlepšuje proces trávení.

Probiotika a prebiotika pro děti

Často dítě potřebuje řadu užitečných mikroorganismů z mateřského mléka s tím, že sama konzumuje dostatek základních látek. Ale s nebo těsně po onemocnění je střevní mikroflóra dítěte oslabena, a proto potřebuje další pomoc. V takových případech lékaři předepisují léky, které budou bezpečné pro každé dítě, dokonce i v prvních dnech jeho života.

Následující přípravky jsou probiotické: Linky, Bifidumbacterin pro novorozence a Bifiform a Trilact. Mezi sebou se tyto léky liší množstvím mikroorganismů tvořících kolonie na 1 ml přípravku.

Prebiotika jsou Laktusan, Normaz, Prelax a Inulin. Tyto prostředky se liší v obsahu složení různých nízkomolekulárních sacharidů. Například na bázi látky Norma je laktulosa.

Nejlepší probiotika a prebiotika

Probiotika ve formě léků jsou k dispozici ve formě ampulí, tablet, prášků, kapslí a také lahviček. Tekutá forma je považována za nejefektivnější, protože má nejvyšší koncentraci, a proto má okamžitý účinek. Účinek suchých probiotik začíná až po 5-8 hodinách a trvá poměrně dlouho. Délka trvání kurzu nemůže být delší než 1 měsíc. Nejlepší probiotika pro střeva:

 • Lactobacterin, obsahující mikroorganismy žijící ve střevech, stejně jako ústní dutinu. Pomáhají odstranit cholesterol z těla a pomáhají také procesu vylučování sacharidů;
 • Bifidumbacterin, jehož složky pomáhají izolovat vitaminy skupiny B a K. Tento přípravek je povolen podávat i dětem. Tento lék také pomáhá eliminovat zánět střev;
 • Colibacterin - tento probiotik je obvykle předepsán starším lidem s patologií hrubého střeva, kolitidou v chronické formě a jinými střevními chorobami;
 • Linex obsahuje látky, které napomáhají produkci vápníku a železa, stejně jako vitamíny B a E, C a K. Léčivo zlepšuje trávení;
 • Acipol, který obsahuje houby kefír (tak chutná jako mléčné výrobky). Tato složka pomáhá eliminovat akutní střevní onemocnění, stejně jako zánět;

 • Bifiform, který pomáhá vytvářet speciální střevní kyselinu. Příznivé látky obsažené v tomto přípravku nejsou antibiotiky ničeny, takže je lze užívat v kombinaci s nimi.

Prebiotika

Dufalac, který je roztokem laktulózy, obsahuje nejméně 67 g tohoto sacharidu ve 100 ml přípravku.

Prebiotikum Hilak Forte je léčivý přípravek ve formě suspenze na pití. Obsahuje 4 prvky, včetně produktů živé aktivity zdravé intestinální mikroflóry. Navíc přípravek obsahuje pomocné látky: citronovou, fosforečnou a mléčnou.

Pantotenat vápník je léčivo obsahující komplex minerálů a vitamínů. Léčivo zlepšuje metabolismus a zvyšuje růst střevních bakterií. Účinné látky prebiotika narušují vývoj patogenní flóry ve střevě.

Lysozym je přirozený antibakteriální přípravek, jehož látky jsou vyráběny určitými druhy bakterií. Použití lysozymu umožňuje destrukci patogenních mikroorganismů v zažívacím traktu a také podporuje rozvoj zdravé mikroflóry. Dále lék zvyšuje lokální účinky antibiotik.

Levné probiotika a prebiotika

Probiotika a prebiotika je možné zakoupit za nízké ceny. Například takové jsou Lactobacterin a Bifidobacterin, které jsou dostupné ve formě prášku obsaženého v ampulích nebo lahvičkách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Probiotika a prebiotika: jaký je rozdíl?" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.