^
A
A
A

Proč se na dětských zubech objevují křídové skvrny?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

28 January 2022, 09:00

Když se krevní albumin dostane do nedostatečně vyzrálé zubní skloviny, může dojít k narušení procesů jejího tuhnutí, což vyvolá reakci demineralizace molárních řezáků. Lidé tomu říkají „křídové zuby“. Tento závěr učinili vědci, zaměstnanci australské univerzity v Melbourne a chilské univerzity v Talca. Odborníci nedávno zveřejnili výsledky své studie na stránkách Frontiers in Physiology.

Zubní hypo- a demineralizace je běžná porucha, která je často diagnostikována v dětské stomatologii. Problém se vyskytuje asi u 20 % dětí. Ve většině případů si malí pacienti stěžují na bolest zubů a rodiče zaznamenávají výskyt šedobílých skvrn na povrchu zubů a časný vývoj kazu .

Proč dochází k destrukci struktur, které tvoří smaltovaný povlak? Jak se mění funkce ameloblastů - buněk, které vylučují bílkoviny smalt a amelogenin, které podléhají mineralizaci, tvoří sklovinu - nejtvrdší látku v lidském těle? Tyto otázky trápí vědecký svět po mnoho desetiletí, ale patogeneze není dosud zcela objasněna.

Zdá se, že ve své nové projektové práci se vědci přiblížili k objasnění situace výskytu demineralizace a křídových skvrn na povrchu zubů.

Vědci nazvali objevené patogenetické schéma „mineralizační blokáda“. Tento proces je způsoben místním vlivem krevního albuminu na ne zcela vyzrálou sklovinu. Syrovátkový protein tvoří vazbu s minerálními krystaly skloviny, která přemosťuje vazbu mezi ionty vápníku a fosforu a růstovými body.

Amelogenin, protein zapojený do tvorby povlaku skloviny, musí mít celou délku obsahující C-koncový telepeptid. Ve stomatologii se amelogenin používá jako lék k léčbě parodontitidy, zánětlivé patologie kořenové membrány zubu. Existuje také albumin, který je odolný vůči hlavní proteáze, kalikreinu-4, který se také podílí na procesech tuhnutí skloviny. Pod vlivem kalikreinu-4 je amelogenin zničen a albumin jakoby ulpívá na krycích krystalech a je zachován, čímž narušuje procesy tuhnutí. V důsledku toho se vytvářejí vizuální jasné křídové opacity místní povahy. Spouštěcím mechanismem ve vývoji této poruchy řezáků molárních jsou zřejmě dětské nemoci - zejména ty, které jsou doprovázeny horečnatým zvýšením teploty.

Zjištěné informace nám umožňují nasměrovat další výzkum po již vyjasněném průběhu. Vědci mají přinejmenším pozitivní vyhlídky na to, aby začali vyvíjet opatření pro prevenci a stanovení léčebného režimu pro křídové zuby.

Další informace najdete na stránce  Frontiersin.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.