^
A
A
A

Rašeliniště vydrží globální oteplování

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

10 August 2021, 09:00

V podmínkách vysoké vlhkosti a teploty rašeliniště absorbují velké množství oxidu uhličitého, což může zpomalit nástup globálního oteplování.

Vědci jsou z velké části zodpovědní za mechanismus globálního oteplování s takzvaným skleníkovým efektem. Sluneční krátkovlnné záření snadno proniká do atmosférické vrstvy naší planety. Země se zahřívá a odráží již dlouhovlnné paprsky, pro které není atmosféra tak průhledná: obsahuje skleníkové plyny s CO 2 ve složení. To vede ke koncentraci energie na zemském povrchu, což s sebou nese další ohřev Země.

Problém by mohl být vyřešen snížením hladiny oxidu uhličitého: například rostliny, které používají CO 2 k fotosyntéze, to dokážou. Mimochodem, vázaného oxidu uhličitého je velké množství - mluvíme o rašeliništích, která zabírají ne více než 3% zemského povrchu a současně akumulují asi 500 gigatonů uhlíku. Toto číslo převyšuje koncentraci všech lesů na planetě.

Vědci z Ruska a Velké Británie prozkoumali řadu rašelinišť nacházejících se na západní Sibiři. Pomocí ručního nářadí odborníci odstranili sloupce rašelinných usazenin, určili datum radiokarbonových komplexů a popsali částice rostlin a jednobuněčné mikroorganismy, které se vyznačují rychlou reakcí na jakékoli posuny prostředí.

Na základě výsledků byl určen věk nejhlubší lokalizovaných vrstev. Bylo to přes devět tisíc let staré. V té době se sibiřská oblast vyznačovala mírným podnebím a velkým množstvím srážek. V rašelinných ložiscích byly nalezeny zbytkové stopy mechu sphagnum a kompaktních mini keřů, jejichž růst nevyžaduje přítomnost mnoha živin.

Téměř o šest tisíc let později se klima oteplilo, poklesly srážky. V rašeliništích se objevila mezivrstva s převládající bavlníkovou trávou a xerofilními formami skořápkových améb - nejjednodušší, která dokáže přežít dlouhou nepřítomnost vláhy. Období sucha ustoupilo období mokra a poté opět přišlo sucho.

Jak vysvětlují autoři studie, nejvíce informativní se stalo období Atlantiku. Podle vědců asi za tři desetiletí na západě Sibiře povede globální oteplování ke zvýšení teploty o zhruba 0,9–1,5 ° C a úroveň vlhkosti vzroste o 12–39%. K podobným jevům již došlo asi před osmi tisíci lety a právě v této době byla zaznamenána silná absorpce atmosférického uhlíku rašeliništi.

Od rašelinišť samozřejmě nelze očekávat blokování globálního oteplování. Jsou ale schopni na určité období zpomalit svůj vývoj, což je také důležité.

Více o studii si můžete přečíst na stránce .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.