^
A
A
A

Sluneční elektrárna bude vyrábět ropu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

08 July 2016, 09:00

V arabském státě Omán začala výstavba solární elektrárny (SES), která se nebude používat obvyklým způsobem. Solární elektrárna v Omanu nebude vyrábět elektřinu, ale napomůže produkci páry pro výrobu ropy.

Elektrárna byla vyvinuta speciálně pro jednu z největších ropných společností v Ománu a projekt byl pojmenován Miraah. Podle developerů bude kapacita elektrárny 1 GW a stane se účinnou náhradou metody, při níž těžba ropy vyžaduje, aby zemní plyn generoval páru, která je dnes běžná.

Podle projektu budou zakřivené zrcadla umístěna v elektrárně na potrubí kotle vodou. Ve standardním SES se teplo používá k výrobě páry, což rotuje turbínu k výrobě elektřiny. SES Mirraah a pára, kterou vytváří, pomohou ulehčit výrobu ropy v sousedních ropných polích a učinit to levnější.  

Zásoby lehkého oleje (s nízkou měrnou hustotou) v Ománu končí a společnosti hledají nové levné a efektivní metody. Nyní jsou považovány, zdokonalené, složitější, ale i dražší, sekundární způsoby rekuperace ropy, což znamená usnadnit těžbu těžkého oleje, který nelze běžnou metodou vyfouknout. Sekundární metoda zahrnuje změnu hustoty oleje a udržení energie formace, čímž se usnadňuje proces čerpání těžšího těžkého oleje.

Olej v hlubších vrstvách má více viskózní strukturu a parní zaplavení olejové nádrže je dnes hlavní metodou extrakce přírodních fosilních látek. Pod vlivem vysokých teplot se olej stává více tekutým a proces jeho čerpání na povrch nevyžaduje další úsilí. Nicméně, Nevýhodou tohoto způsobu je nadměrná spotřeba zemního plynu potřebného pro dosažení požadovaného množství páry - 5 k výrobě sudů s olejem vyžaduje, aby spotřeba energie, jehož hodnota se rovná 1 barel ropy.

SES Miraah nahradí metody, které jsou škodlivé pro životní prostředí a využívají obrovské zásoby zemního plynu. Podle předběžných výpočtů elektrárna ušetří spoustu plynu, což by bylo dostatečné pro uspokojení potřeb více než 200 tisíc lidí žijících v Ománu. Solární elektrárna bude schopna vyrábět zhruba 6 000 tun páry každý den, čímž se stane sekundárním místem největší světové solární elektrárny pro regeneraci ropy. Po spuštění elektrárny se spotřeba zemního plynu výrazně sníží, ale přesná čísla nejsou oznámena.

Návrháři elektrárny navíc poskytli samočisticí moduly, které pomohou udržet zrcadla čistá. Přesný termín dokončení projektu v současné době není znám, ale do konce příštího roku se očekává první dávka páry. Cena elektrárny Miraah bude 600 milionů dolarů a trvá to více než 3 km 2.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.