^
A
A
A

Speciální náplast spolehlivě eliminuje plešatost

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

27 December 2021, 09:00

V současné době farmakologický průmysl představuje celý seznam léků zaměřených na odstranění plešatosti. Naprostá většina těchto léků však neovlivňuje bezprostřední příčiny alopecie: oxidační stres a zhoršenou místní cirkulaci. Vědci se rozhodli tuto chybu napravit a přišli se speciální rozpustnou mikrojehličkovou náplastí, která obsahuje nanočástice ceru, které působí na příčinné faktory plešatosti. Pomocí této techniky byli odborníci schopni vrátit vlasovou linii u hlodavce rychleji než pomocí jiných známých metod léčby.

Je třeba poznamenat, že nejčastěji u pacientů s androgenní alopecií chybí vaskulární síť, která zásobuje vlasové folikuly živinami a cytokiny. Navíc hromadící se reaktivní formy kyslíku v kůži na hlavě mohou způsobit předčasnou buněčnou smrt těch struktur, které jsou zodpovědné za tvorbu a růst nových vlasů.

O něco dříve se odborníkům podařilo zjistit, že nanočástice ceru mají schopnost napodobovat enzymy, které eliminují nadměrné hromadění reaktivních forem kyslíku. Snižuje stupeň oxidačního stresu při poškození jater, poranění ran a hydrokyanické demenci. Ale takové nanočástice nejsou schopny překonat vnější vrstvu kůže. Vědci si proto dali za cíl přijít s minimálně invazivní metodou transportu nanočástic ceru hluboko do struktur kořenového vlasu, která by mohla pomoci obnovit růst vlasů.

Prvním krokem vědců bylo potáhnout nanočástice biologicky odbouratelnou polyethylenglykolovou lipidovou látkou. Dále specialisté vyvinuli rozpustnou mikrojehličkovou náplast sestávající ze směsi kyseliny hyaluronové a nanočástic ceru. Výsledná náplast byla testována na hlodavcích, kteří měli ložiska alopecie. Podle výsledků experimentu bylo zjištěno, že nově vyvinutá náplast vykazovala poměrně rychlé pozitivní výsledky a v blízkosti vlasových folikulů se vytvořily nové cévy pro přívod krve. Navíc došlo k poklesu množství látek oxidativního stresu.

Tím studie samozřejmě neskončila: očekává se, že další studie budou studovat možnost, účinnost a bezpečnost použití takových rozpustných náplastí u lidí. Vědci jsou optimističtí a již prohlašují, že nový lék má v budoucnu šanci úplně porazit plešatost u lidí.

Studii provedl tým čínských vědců z Zhejiang University v Hangzhou. Celý materiál je uveden na stránce

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.