^
A
A
A

Stejné pokrmy pomohou získat důvěru v partnera

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.05.2018
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

19 July 2016, 10:30

Vytváření vztahů mezi lidmi je poměrně komplikovaný proces, týká se obchodních partnerů, zaměstnanců v kanceláři nebo jen mužů a žen. Na soukromé výzkumné univerzitě v Chicagu založil tým psychologů způsob, jak navázat kontakty a zlepšit úroveň důvěry mezi lidmi. Jak se ukázalo, vše je jednoduché - potěšit člověka, musíte si vybrat stejné jídlo.

Vědci provedli řadu experimentů, v nichž určili souvislost mezi výběrem shodných pokrmů a vznikajícím důvěrou. Již dlouho je známo, že lidé, kteří se chtějí stát blíž ke sobě, mají stejné návyky, chutě, hudební preference a podobně. Ale teď je to vědecky prokázaná skutečnost.

Nedávno odborníci prokázali, že smích pomáhá vytvářet sociální vazby a jestli se člověk smát na vaše vtipy, pak se mu líbí. Podobná situace se vyskytuje při výběru jídel.

Chcete-li zjistit, výzkumníci provedli několik experimentů, z nichž první lidé mohou projít standardními testy na úroveň důvěry - všichni účastníci byli rozděleni do dvojic a každá měla určit množství, které by mohl dát partnerovi pro investice (dvojnásobný nárůst). Podle podmínek experimentu neměl ten, kdo dal peníze, záruku vrácení peněz a ten, kdo ji obdržel, měl právo ji vůbec nevzdat. Do výše částky, kterou byli účastníci připraveni dát, a určila úroveň důvěry mezi nimi. 

Během studie byl jednomu páru přidán stejný cukrík a ostatní byly jiné, což vedlo ke dvěma skupinám účastníků, a také vědci opustili část účastníků bez cukrovinek, tj. Vytvořila kontrolní skupinu. V důsledku toho vědci poznamenali, že maximální míra důvěry byla ve skupině, kde byly páry dány stejné bonbóny.

Dále se vědci snažili potvrdit skutečnost, že výběr stejné potraviny ovlivňuje úroveň důvěry v osobu. Za tímto účelem byla použita jiná zkouška - účastníci museli dosáhnout dohody při vyjednávání o pracovní smlouvě. Stejně jako v předchozím experimentu někteří účastníci obdrželi stejné pokrmy, některé jsou jiné. Výsledky překvapily vědce - ve skupině, kde se páry dostaly na stejnou misi, byla dohoda dosažena dvakrát rychleji.

University Professor v Chicagu, Islet Fischbach poznamenal, že lidé věří, že všechna rozhodnutí jsou učiněna pomocí logiky, ale skutečnost, že volba stejných pokrmů může ovlivnit myšlení, se nikomu ani nestane. Podle vědců mohou být potraviny použity na počáteční úrovni jako prostředek ke zřízení kontaktů a založení důvěry.

Takové triky jsou vhodné pro obchodní jednání a běžné pracovní jídelny - omezování rozsahu jídel může povzbudit lidi, aby si vybrali tytéž pokrmy, a tak je přiblížili. Podle vědců, pokud je v jídelnách omezený sortiment jídla, pomůže to zvýšit efektivitu práce, protože zaměstnanci začnou vzájemně důvěřovat více.

Tento přístup může být použit nejen u pracovníků, ale také pro osobní účely - v první den nebo po hádce, ale nevypadá to jako manipulace, měl by být oznámen partnerovi.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.