^
A
A
A

Švédové našli nové typy rakoviny krve

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 29.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

30 June 2016, 10:45

Ve Švédsku specialisté na studii identifikovali 2 nové typy rakoviny krve, které se u dětí projevují. Specialisté studovali rakovinné buňky u dětí s leukémií (více než 200 dětí se účastnili studie) a použili novou technologii - sekvenování - pro lepší studium genomu nově vznikajících atypických buněk.

Nejčastější formou rakoviny u dětí je akutní lymfoblastická leukémie, která je nyní úspěšně léčena, organismus dítěte však podstupuje významné zásahy a existuje velké riziko vzniku závažných nežádoucích účinků. Odborníci musí rozlišovat mezi různými typy tohoto onemocnění, aby předepsali léčbu s přihlédnutím k závažnosti onemocnění v každém jednotlivém případě, a navíc pomohou identifikovat případné případy recidivy onemocnění.

Stejně jako u jiných forem rakoviny je dětská leukémie spojena s mutací genů, které se začínají vyskytovat ve zdravých buňkách, a přeměňují je na atypické.

Identifikace kritických změn zdravých rakovinných buněk je nezbytná pro pochopení mechanismu vývoje onemocnění a pro rozvoj účinných terapií. Ve své práci vědci používali novou výzkumnou metodu - sekvenování, pomocí níž byly schopny studovat změny v rakovinných buňkách krve a v důsledku toho odhalily nové typy rakoviny krve.

Jedním z nových typů rakoviny se vyvíjí, když je aktivován DUX4 neaktivní gen, druhý v jeho symptomy podobají dříve neznámé formy dětské leukémie, ale i příčinu onemocnění ve velmi různých genetických mutací, které se vyskytují v krvinkách.

V předchozích studiích dětských forem rakoviny krve vědci identifikovali 6 hlavních forem dětské leukémie, nové typy rakoviny krve se vyskytují v 10% případů. Samotní vědci poznamenali, že práce byla intenzivní a zdlouhavá a bylo by obtížné dosáhnout smysluplných výsledků bez pomoci odborníků z jiných výzkumných institucí ve Švédsku a Německu. Odborníci naznačují, že práce byla provedena dobře a výsledky studie nejen zlepší metody diagnostiky onemocnění, ale také vyvinou nové metody pro léčbu různých forem rakoviny krve u dětí.

Akutní lymfoblastická leukémie je maligní onemocnění hematopoetického systému. Během vývoje onemocnění se nezralé lymfoidní buňky začínají množit nekontrolovaně (tyto buňky představují prekurzory lymfocytů - hlavní buňky našeho imunitního systému). Nemoc se vyskytuje v dětství a dospívání, ale nejčastěji se onemocnění rozvíjí u dětí od 1 do 6 let.

Vývoj choroby je doprovázen porážkou lymfatických uzlin, kostní dřeně a některých vnitřních orgánů.

Příčiny tohoto onemocnění není dosud dobře zavedena, ale někteří odborníci se domnívají, že jeden z prvků, může být infekční nemoci přenášené v dětství, stejně jako vliv různých mutagenů na matku při přenášení dítěte (X-paprsky, ozařování, viry, užívání určitých léků ). Také byl potvrzen vztah mezi vývojem onemocnění a vrozenými anomáliemi chromozomů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.