Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Švédové našli nové typy rakoviny krve

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.04.2020

Ve Švédsku specialisté na studii identifikovali 2 nové typy rakoviny krve, které se u dětí projevují. Specialisté studovali rakovinné buňky u dětí s leukémií (více než 200 dětí se účastnili studie) a použili novou technologii - sekvenování - pro lepší studium genomu nově vznikajících atypických buněk.

Nejčastější formou rakoviny u dětí je akutní lymfoblastická leukémie, která je nyní úspěšně léčena, organismus dítěte však podstupuje významné zásahy a existuje velké riziko vzniku závažných nežádoucích účinků. Odborníci musí rozlišovat mezi různými typy tohoto onemocnění, aby předepsali léčbu s přihlédnutím k závažnosti onemocnění v každém jednotlivém případě, a navíc pomohou identifikovat případné případy recidivy onemocnění.

Stejně jako u jiných forem rakoviny je dětská leukémie spojena s mutací genů, které se začínají vyskytovat ve zdravých buňkách, a přeměňují je na atypické.

Identifikace kritických změn zdravých rakovinných buněk je nezbytná pro pochopení mechanismu vývoje onemocnění a pro rozvoj účinných terapií. Ve své práci vědci používali novou výzkumnou metodu - sekvenování, pomocí níž byly schopny studovat změny v rakovinných buňkách krve a v důsledku toho odhalily nové typy rakoviny krve.

Jedním z nových typů rakoviny se vyvíjí, když je aktivován DUX4 neaktivní gen, druhý v jeho symptomy podobají dříve neznámé formy dětské leukémie, ale i příčinu onemocnění ve velmi různých genetických mutací, které se vyskytují v krvinkách.

V předchozích studiích dětských forem rakoviny krve vědci identifikovali 6 hlavních forem dětské leukémie, nové typy rakoviny krve se vyskytují v 10% případů. Samotní vědci poznamenali, že práce byla intenzivní a zdlouhavá a bylo by obtížné dosáhnout smysluplných výsledků bez pomoci odborníků z jiných výzkumných institucí ve Švédsku a Německu. Odborníci naznačují, že práce byla provedena dobře a výsledky studie nejen zlepší metody diagnostiky onemocnění, ale také vyvinou nové metody pro léčbu různých forem rakoviny krve u dětí.

Akutní lymfoblastická leukémie je maligní onemocnění hematopoetického systému. Během vývoje onemocnění se nezralé lymfoidní buňky začínají množit nekontrolovaně (tyto buňky představují prekurzory lymfocytů - hlavní buňky našeho imunitního systému). Nemoc se vyskytuje v dětství a dospívání, ale nejčastěji se onemocnění rozvíjí u dětí od 1 do 6 let.

Vývoj choroby je doprovázen porážkou lymfatických uzlin, kostní dřeně a některých vnitřních orgánů.

Příčiny tohoto onemocnění není dosud dobře zavedena, ale někteří odborníci se domnívají, že jeden z prvků, může být infekční nemoci přenášené v dětství, stejně jako vliv různých mutagenů na matku při přenášení dítěte (X-paprsky, ozařování, viry, užívání určitých léků ). Také byl potvrzen vztah mezi vývojem onemocnění a vrozenými anomáliemi chromozomů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.