^
A
A
A

Tuberkulóza na Ukrajině: reálná čísla

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

05 January 2019, 09:00

Podle nejnovějších statistických informací byly největší orientační hodnoty charakterizující výskyt viru imunodeficience a tuberkulózy zaznamenány v oblasti Odessa. Zástupci tiskové služby Centrálního zdravotnického centra (Centrum pro veřejné zdraví Ukrajiny) uvedli tento trend.

Podle údajů za rok 2017 činí výskyt tuberkulózy s přihlédnutím k nově objeveným a opakovaným případům patologie na území Ukrajiny téměř 64 případů na sto tisíc lidí. Bylo zaznamenáno více než 21 tisíc případů infekce tuberkulózy. Zároveň studium exponenciálních hodnot v oblasti Donecki a Lugansku nebylo plně provedeno, ale pouze na území, kde by to mohlo být v zásadě provedeno - tedy v zónách, které kontroluje ukrajinská vláda. V uplynulém roce došlo k nárůstu výskytu v oblasti Chernivtsi a Doneck.

Dále statistiky uvádějí, že v posledních letech došlo k nárůstu výskytu u mužů, a proto jsou muži nemocní asi 2krát častěji než ženy. Mimochodem, muži byli vždy infikováni tuberkulózou častěji než ženy, ale tyto údaje se pravidelně mění. Zástupci oddělení neuvádějí trend věku.

Světová zdravotnická organizace potvrzuje: tuberkulóza patří mezi deset hlavních příčin smrti u všech pacientů na planetě. Například v roce 2016 došlo k úmrtí více než 1,6 milionu lidí. Podle ukrajinské statistiky mohou lidé s tuberkulózou zaznamenanými lékaři představovat 25% všech pacientů s touto diagnózou. Jeden ze čtyř pacientů s tímto onemocněním buď není dostatečně vyšetřen, nebo skrývá přítomnost nebezpečné patologie. K dnešnímu dni bylo provedeno evidenci téměř 35 tisíc Ukrajinců, mezi nimi přibližně 8 tisíc pacientů trpí tuberkulózou rezistentní na léky.

Světová statistika řadí Ukrajinu mezi pět nejlepších světových zemí s nejvyšším podílem léků rezistentních forem onemocnění. Zástupci ministerstva zdravotnictví tvrdí, že tuberkulózní situace v zemi je vážná, ale může být kontrolována. Prognóza je zhoršena skutečností, že onemocnění je nejčastěji diagnostikováno již v závěrečné fázi, kdy jsou pacientovy šance na zotavení téměř "nulové". Každý rok trvá tuberkulóza čtyři tisíce Ukrajinců - tedy asi 10-11 pacientů denně. Ve světě každý rok zemře více než jeden milion lidí.

Je to 25 let, co Světová zdravotnická organizace vyhodnotila v globálním měřítku tuberkulózu. Tento úkol však stále zůstává bez konečného řešení.

Informace zveřejněné na stránce https://newsone.ua/news/zdorove/v-voz-rasskazali-skolko-ukraintsev-boleet-tuberkulezom.html

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.