^
A
A
A

Vakcína budoucnosti vytvořená v Massachusetts

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

13 July 2016, 13:00

Ve výzkumném centru v Cambridge ve státě Massachusetts vyvinula tým inženýrů univerzální vakcínu, která pomáhá vyrovnat se s toxoplazmózou, prasečí chřipkou a virem Ebola. Hlavní rozdíl mezi novým lékem a stávajícími je použití RNA, která je schopna kódovat patogenní proteiny (viry nebo bakterie). Vědci byli schopni integrovat RNA do molekuly a poté, co získali takovou molekulu do buněk a syntetizovali proteiny, začalo tělo produkovat protilátky proti virům, tj. Byla pozorována imunitní odpověď. Výsledky odborných pracovníků publikovaných v jedné ze slavných vědeckých publikací.

Podle Daniel Anderson, hlavní autor nového výzkumného projektu, je tato metoda může vyrobit vakcínu za pouhých 7-10 dnů, což umožní včas a účinně vypořádat s ohniskem překvapení, kromě toho, že je možné rychle měnit složení pro zvýšení účinnosti vakcíny.

Složení dnes používaných vakcín zahrnuje inaktivované mikroorganismy, výroba takových léků trvá poměrně dlouho, kromě toho nejsou vyloučeny komplikace po očkování. V řadě vakcín se namísto inaktivovaných mikroorganismů používají proteiny, které produkují viry nebo bakterie, nicméně tyto vakcíny jsou méně účinné a specialisté jsou nuceni zesílit působení léků speciálními látkami - pomocnými látkami.

Nová RNA vakcína může způsobit silnější imunitní odpověď ve srovnání s tradičními vakcínami, protože buňky produkují obrovský počet kopií proteinu, který je v nich zakódován.

Stojí za zmínku, že myšlenka užívání ribonukleové kyseliny pro výrobu vakcín existuje již asi tři desetiletí, ale odborníci nebyli schopni najít způsob, jak bezpečně přenášet molekuly RNA do těla. V nedávné době se s pomocí nanočástic podařilo Massachusetts specialists - kladně nabité nanočástice (ze speciálního polymeru) kombinované s negativními RNA. Pak vědci získali koule o průměru přibližně 0,15 mikronů (přibližná velikost virů). Experimenty ukázaly, že léky na bázi RNA jsou schopné proniknout do buněk použitím stejných proteinů jako jsou viry nebo bakterie.

Po průniku částic do buněk začíná syntéza bílkovin, což vede k imunitní reakci těla. Jak ukazuje řada testů, vakcína proti RNA může způsobit nejen buněčnou, ale i humorální imunitu.

Vědci testovali nový lék na hlodavcích a zjistil, že tělo jedinců, kteří dostávali vakcínu, následně nereagoval na patogeny prasečí chřipky, viru Ebola, toxoplazmózy.

Podle vývojářů je nová vakcína bezpečnější ve srovnání s vakcínami na bázi DNA, protože RNA není schopna integrovat se do genů a vést k různým mutacím. Tým vědců brzy obdrží patent na vynález a je docela možné, že droga půjde do dávkové produkce.

Odborníci také poznamenali, že naleznou vakcíny proti viru Zika a Lyme.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.