Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vakcína proti akné se brzy stane veřejným

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.05.2018

Akné na obličeji je věčným problémem pro mnoho lidí. Brzy však někdo může dostat vakcínu proti akné: nedávno vědci z Kalifornské univerzity dokončili pokus o vytvoření vakcíny proti akné. Podle odborníků se taková vakcína brzy stane běžnou drogou v mnoha klinických institucích.

Vedoucí výzkumný pracovník Eric K. Juan vysvětlil, že práce na zázračné vakcíně probíhají již řadu let, ale vědci se dokázali dostat do finální fáze teprve teď.

"Akné vyrážka je ve většině případů způsobena patogenními mikroorganismy, jako jsou bakterie kyseliny propionové: obsahují mnoho proteinů a ve velkém počtu žijí v lidském těle. Jejich toxicita se ne vždy projevuje - ale pouze za zvláštních příznivých podmínek, "říká Eric K. Juan.

Akné vzniká na obličeji kvůli okluzi výstupních mazových kanálků. Takové okolnosti jsou příznivé pro bakterie kyseliny propionové - jejich aktivní růst a reprodukce vedou k vzniku zánětlivé reakce. V tomto okamžiku se aktivuje imunitní ochrana organismu: patogenní flóra zaniká, avšak uvnitř mazových kanálků se vytváří hnisavý proces - to je pupen. Vývojáři vakcíny poukazují na skutečnost, že akné je velmi problematické a často se vyskytující onemocnění. Pouze mezi Američany z akné trpí méně než 50 milionů lidí.

Zdravotní odborníci poznamenávají, že samotné bakterie kyseliny propionové nepředstavují hrozbu pro lidské tělo. V průběhu své životně důležité činnosti však produkují toxické proteiny, které negativně ovlivňují průběh zánětlivé reakce a zhoršují patologické procesy v pórech pokožky. Nová vakcína je určena k neutralizaci tohoto proteinu: vědci byli schopni detekovat specifické protilátky schopné zabránit negativní reakci kůže na toxický účinek bílkovinné látky.

Vědci řekli, že testování nové drogy na experimentálních hlodavcích vyvrcholilo očekávaným úspěchem. Další etapa by měla být zkouškou lidí dobrovolně přijatých pro výzkum. Může trvat asi dva roky pro závěrečný test vakcíny.

Vědci nicméně vyjádřili svou důvěru, že během těchto dvou let bude otázka věnována starodávné otázce boje proti erupci akné. Koneckonců, dříve, aby se zbavit akné, často vyžadují dlouhou a komplikovanou léčbu - pro začátek pacient vyšetřen endokrinolog, gastroenterologa, on pak předal analýzy na hormonální status, a teprve poté, co lékař jmenovaný těmi či jinými léky. Spolu s vnějšími prostředky byla účinnost použita zevnitř - někdy to byly protizánětlivé léky a někdy hormonální. Pokud se specialisté nakonec podaří vyřešit problém s očkovací látkou proti akné, potřeba tak dlouhé léčby okamžitě zmizí.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.