^
A
A
A

Virus imunodeficience je citlivý na sirovodík

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

12 January 2022, 09:00

Byla zjištěna schopnost sirovodíku inhibovat oxidační stres a zánět, ke kterému dochází během antiretrovirové léčby, což umožňuje kontrolu HIV.

K blokování HIV používají lékaři speciální antiretrovirovou léčbu, která spočívá v současném podávání vícesměrných léků, které inhibují různé virové proteiny, což inhibuje reprodukci infekčního agens. Retroviry jsou nebuněčné mikroorganismy schopné inkorporace do buněčného genomu. Často se pod vlivem terapie HIV jednoduše „schová“ uvnitř genomu, jeho geny jsou deaktivovány, nové proteiny a infekční částice se netvoří.

Jsou však známy situace, kdy je toto schéma porušeno, a virus se nechce „schovávat“. Antiretrovirovou terapii navíc často provázejí nežádoucí vedlejší účinky: buňka v sobě začne hromadit toxiny, zvyšují se procesy oxidativního stresu, což následně vede k rozvoji těžkého zánětu s poškozením vnitřních orgánů.

Vědci již dlouho pracují na zlepšení léčby HIV. Důležité bylo najít lék, který by umožnil pauzu v antiretrovirové terapii bez obav z obnovení aktivity infekčního agens. A nedávno takový nástroj představili indičtí odborníci – ukázalo se, že jde o sirovodík, známý toxický plyn s charakteristickým aroma zkažených vajec v důsledku organických rozkladných procesů. Málokdo ví, že přítomnost sirovodíku v malém množství je indikována v našem těle - uvnitř buněk a tkání, při většině biologických a chemických reakcí. Například sirovodík je potřebný ke zmírnění oxidačního stresu a snížení množství reaktivních forem kyslíku.

Odborníci poznamenávají, že v době obnovení aktivity viru imunodeficience se aktivita enzymu odpovědného za indikátory sirovodíku uvnitř buněk prudce snižuje. Při umělé inhibici této enzymové aktivity se naruší oxidační rovnováha, změní se práce genů a aktivuje se HIV. Je také možný opačný proces: se zvýšením obsahu sirovodíku v buňce je potlačena virová aktivita, je inhibována její reprodukce. Přesný mechanismus působení sirovodíku je následující: na pozadí jeho vzhledu se uvnitř buňky otevírá impulzní dráha, která chrání strukturu před oxidačním stresem. Zároveň se uzavře aktivita prozánětlivého proteinu a na DNA se v blízkosti virových genů naváže proteinová látka, která podporuje jejich „spánek“. Sirovodík má tedy mnohostranný účinek, zadržuje virus imunodeficience. V této fázi specialisté vyvíjejí léky, které mohou doplnit nebo dokonce nahradit antiretrovirovou léčbu, což výrazně zlepší prognózu pacientů s HIV.

Veškeré podrobnosti jsou uvedeny ve zdroji - magazín eLife

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.