^
A
A
A

Zbavte se úzkosti botoxem

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

20 January 2022, 09:00

Botulotoxinové injekce podporují svalovou relaxaci v oblasti vpichu a obecně odstraňují nadměrnou úzkost a snižují riziko rozvoje depresivních stavů.

Co víme o botoxu, kromě toho, že se tento specifický lék používá k úpravě nadměrného pocení a odstranění mimických vrásek? Mezitím je botulotoxin proteinová neurotoxická látka, kterou produkují bakteriální mikroorganismy. Podle vědců jde o jeden z nejtoxičtějších toxinů. Blokuje uvolňování neurotransmiterů v synapsích mezi neurony a myocyty, což narušuje spojení mezi svaly a nervovým systémem. Přesto botoxové injekce s úspěchem používají jak kosmetologové, tak neuropatologové – především k uvolnění jednotlivých svalových skupin podílejících se na tvorbě mimických vrásek, případně ve stavu deformující se křeče.

Vědci stále studují nejpravděpodobnější vedlejší účinky spojené s užíváním drogy. Nežádoucí účinky jako nadměrné uvolnění svalů, zánětlivé reakce jsou známy, ale většina těchto jevů sama během pár týdnů odezní.

Ve své nové studii začali odborníci zastupující Kalifornskou univerzitu pátrat po prospěšných vlastnostech botulotoxinu. Provedli sérii experimentů, jejichž výsledky byly publikovány ve dvou článcích na stránkách Scientific Reports. Podle vědců neurotoxin snižuje riziko rozvoje depresivního stavu a úspěšně zmírňuje úzkost.

V průběhu práce byla analyzována rozsáhlá databáze, která obsahuje informace o pacientech, kteří podstoupili botoxové injekce a u kterých byly zjištěny určité vedlejší účinky. Injekce těmto lidem byly prováděny do obličeje, krku, končetin - ke zmírnění křečí. Pro srovnání byla nakreslena paralela s druhou velkou skupinou pacientů, kteří podstoupili podobnou léčbu, ale s jinými léky. V důsledku toho bylo zjištěno, že u lidí po botoxových procedurách se míra nemotivované úzkosti snížila asi o 25–70 %. Výzkumníci objasňují, že mezi účastníky projektové práce nebyli žádní lidé, kteří by navíc užívali anxiolytika nebo antidepresiva.

Vzhledem k tomu, že injekce byly prováděny do různých částí těla a současně byl téměř u všech pacientů zaznamenán účinek proti úzkosti, není pochyb o zapojení botoxu. Kromě toho účastníci léčení na křeče jinými léky tento účinek proti úzkosti nezaznamenali. Je třeba si uvědomit, že dalšímu výzkumu botulotoxinu a jeho vlivu na lidský organismus se nelze vyhnout. Je docela možné, že lék bude brzy aktivně používán jako psychotropní droga.

Více o studii si můžete přečíst na stránce PŘÍRODA. 

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.