^
A
A
A

Strach ze sexu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Strach z pohlaví (genofobie nebo koitofobie) je naprosto nesouvisející stav a v důsledku toho je pro člověka bolestný, i když je z hlediska psychologie a medicíny srozumitelný. V poslední době se fobie stává stále rozšířenější a u pacientů, kteří překonávají pocit chamtivosti, přesto se obrátit na specialisty o pomoc, neexistuje jasná sexuální distribuce.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny strachu ze sexu

Strach ze sexu nebo genofobie je charakteristický jak pro ženy, tak pro muže. A navzdory skutečnosti, že jeho hlavní příčiny jsou psychologické faktory, strach ze strany žen a mužů před intimitou (a někdy i fobií, která dokonce mluví o sexu) se radikálně liší.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Strach ze sexu u žen

Hlavní příčinou strachu ze sexu v krásné polovině lidstva se stala tradiční rituál, který byl předán z generace na generaci a zarostlý obrovským množstvím nepřiměřených mýtů. Každá dívka, která dosáhla věku puberty, očekává silnou bolest během prvního sexuálního jednání. V důsledku toho, když se mu nepodařilo uvolnit, první sex opravdu přináší jí výjimečně bolestivý pocit. Poté se žena soustřeďuje na nepohodlí a poté, co se na to znovu setkává, rozhodne se zastavit jakékoli intimní vztahy a dokonce mluvit o sexu.

Existuje několik dalších důvodů, proč se u žen projevuje genofobie:

 • Hrubý první pohlavní styk nebo sex s nedostatečně zkušenými partnery.
 • Zkušenosti v dětském sexuálním nebo fyzickém zneužívání, obtěžování.
 • Hansexuální metody vzdělávání, kdy sex popsal rodiče, jsou něco špinavého a hanebného; že sexuální partner by měl být prvním a jediným mužem.
 • Strach z následků pohlaví: pohlavně přenosné nemoci nebo nežádoucí těhotenství.
 • Nepřijetí a nepřátelství vůči vlastnímu tělu.
 • Často je strach ze sexu spojován s dětským traumatem, například stažením otce z rodiny. V takovém případě žena, již v dospělosti, nemůže vybudovat správný model vztahů s muži nebo se prostě bojí zrady.
 • Problémy s ženskými pohlavními orgány, které způsobují bolest v každém sexuálním styku.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Strach ze sexu u mužů

Na rozdíl od žen, které se bojí sexuálního styku kvůli problémům s fyzickým zdravím, genofobie u mužů vždy vzniká pouze z psychologických důvodů:

 • Neoficiální výchova matky, důsledkem čehož je strach z úplného vstřebávání.
 • Strach z neúspěchu v sexu, který povede k výsměchu a ponížení důstojnosti.
 • Nízká sebeúcta ("Tato dívka je příliš dobrá / krásná / chytrá pro mě", "Nemohu ji uspokojit").
 • Selhání sexu, které vzniklo v minulosti.
 • Odmítnutí určité ženy nebo strach z otevřenosti a upřímnosti zástupcům opačného pohlaví jako celku.
 • Strach z krve - muž se bojí sexu během menstruačního cyklu.

Existuje však také společná příčina pro opačné pohlaví strachu ze sexu - sexuální styk s pannou. Pro dívku je vždy strach ze silné bolesti, která připomíná násilí, a pro mladého muže - strach z nepředvídatelné reakce partnera na jeho činy.

Často způsobuje strach pohlaví souvisí fobie: strach z osobního kontaktu (haphephobia), strach ze sexuálního obtěžování (agraphobia), strach z opačného pohlaví (heterophobia), atd.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Zjevení strachu ze sexu

Zajímavostí je, že strach ze sexu se projevuje různými způsoby a není vždy viditelný pouhým okem:

 • Plné odmítnutí důvěrných vztahů a zmínka o nich v rozhovoru (toto chování se nazývá erotopobie).
 • Náhodný sex je také projevem strachu ze sexu a nazývá se intimofobií. V takovém případě se člověk zraněný v dětství nebo dospívání bojí se odhalit sexuálnímu partnerovi a vybudovat s ním dlouhodobou důvěru. Nicméně má neovladatelnou touhu po sexu.

Jak překonat strach ze sexu?

Aby bylo možné trvale překonat strach ze sexu, je nutné jasně identifikovat příčiny genofobie.

Strach z prvního pohlaví

Nezáleží na tom, jak se zdá, že pokyny psychologů a příbuzných se zdráhají, aby se zabránilo rozvoji genofobie, je nutné sledovat zkušenosti generací:

 • Vstupte do důvěrného vztahu pouze poté, co jsou oba partneři mentálně připraveni na první sex.
 • Nezapomeňte na klidnou vzrušující atmosféru a předběžné laskání, ale nezneužívejte alkoholické nápoje bezprostředně před pohlavním stykem.
 • Abyste se vyhnuli rozptýlení myšlenek o nežádoucím těhotenství a pohlavně přenosných nemocech, používejte antikoncepci. 
 1. Pokud se strach ze sexu objevil v jednom z partnerů náhle, můžete se pokusit vyřešit problém sami. Důvěrné konverzace a vyjasnění příčiny genofobie jsou povinné; Kromě toho by strach měl být vnímán jako běžný problém, nikoli problém jednoho z partnerů.
 2. Aby bylo možné zbavit se strachu ze sexu, odborníci doporučují pití před pohlavním stykem malé množství alkoholu nebo mírné sedativum (tableta kozlík lékařský, Leonurus, bylinné čaje z máty nebo meduňky - pouze pro ženy).
 3. V případě, že strach ze sexu je spojen s těžkým psychickým traumatem (násilí, komplexy, doprovodné fóbie), je třeba hledat pomoc od odborníků - psychiatra, psychoterapeuta, psychologa. Je třeba si uvědomit, že je prakticky nemožné překonat onemocnění bez kvalifikované pomoci.
 4. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jejich zdraví, ženám, jejichž strach ze sexu je spojen s bolestí během sexuálního styku. Je nutné, aby se urgentně podrobil vyšetření u gynekologa a zjistil skutečnou příčinu nepohodlí. 

Strach z pohlaví - tento jev je tak nepřirozené, že není nutné odložit kampaň ke specialistovi, jak divné na první pohled, fobie může nejen zkazit docela nedílnou intimní část svého života, ale také vyvinout nevratnými důsledky pro duševní zdraví.

trusted-source[21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.