^

Bezpečnost a prevence poranění při potápění

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Potápění je relativně bezpečným hobby pro zdravé, vhodně vyškolené a vyškolené lidi. K dispozici jsou kurzy o bezpečnosti potápění, které nabízejí národní potápěčské organizace.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Bezpečnostní opatření pro potápění

Pravděpodobnost může být snížena barotraumatu aktivní vyrovnávání tlaku v různých vzduchových prostorů, včetně masky (foukání vzduchu z nosu k masce) a středního ucha (zívání, polykání nebo provádění příjem Valsalvově). Potápěči vyhnout dech a dech normálně během výstupu, která by neměla být vyšší 0,5-1 stop za sekundu, rychlost postupně umožňuje eliminovat N a uvolnit vzduchem plněné dutiny (například plíce, dutin). Moderní doporučení pro dodatečné vyrovnání tlaku zahrnují i 3-5 minutovou dekompresní zastavení v hloubce 4,6 m (15 ft). Potápěči by neměli využívat leteckou dopravu do 15-18 hodin po potápění.

Potápěči potřebují znát určité podmínky, které komplikují potápění (např. Slabá viditelnost, silné podmořské proudy) a vyhnout se jim. Nízká teplota vody je obzvláště nebezpečná pro rychlý rozvoj hypotermie, která ohrožuje rychlou ztrátu střízlivosti mysli a dovedností nebo fatální arytmii u lidí, kteří jsou na ni předurčeni. Nedoporučuje se potápět sám.

Použití jakéhokoli množství alkoholu a drog před potápěním může mít v hloubce nepředvídatelné a neočekávané důsledky a mělo by být vyloučeno. Léky předepsané lékařem zřídka zabraňují potápění, ale pokud byl lék předepsán pro léčbu onemocnění, které je kontraindikací pro potápění, je lepší opustit toto potápění.

Kontraindikace k potápění

Vzhledem k tomu, že potápění je spojeno s vysokou zátěží, potápěči by neměli trpět kardiovaskulárními nebo plicními nemocemi a měli by mít úroveň výměny kyslíku nad průměrem. Potápění je kontraindikováno při onemocněních, při nichž může docházet k poruchám ve vědomí, bdělosti a kritice. Pokud jakékoli nemoci vyvolávají pochybnosti jako možné kontraindikace potápění, je nutná konzultace s uznávaným odborníkem.

Zvláštní kontraindikace k potápění

Lékařské kontraindikace pro plavání Příklady onemocnění a nežádoucích účinků
Onemocnění plic Bronchiální astma v aktivní formě, COPD, cystická fibróza, bronchiektázie, intersticiální plicní onemocnění, spontánní pneumotorax v anamnéze
Kardiovaskulární choroby Ventrikulární arytmie v dějinách, koronární bypass, srdeční selhání, IHD
Duševní choroby Panická a fobie
Organické choroby Inguinální inguinální kýla
Neurologická onemocnění Křeče, mdloby
Metabolické onemocnění Diabetes mellitus závislý na inzulínu, nadměrná tělesná hmotnost
Izolované dutiny v těle (nemožnost vyrovnání tlaku) Cysty v plicích, prasknutí tympanické membrány, infekce horních cest dýchacích, alergická rýma
Těhotenství Zvýšená četnost vrozených malformací, úmrtí plodu
Slabá tělesná výchova  
Závažný gastroezofageální reflux Poškození způsobené oslabením gravitace na břiše při ponoření
Děti do 10 let věku  
Vrozená aerofagie Roztahování gastrointestinálního traktu při stoupání způsobené pohlcováním stlačeného vzduchu v hloubce

trusted-source[5], [6], [7]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.