^

Dieta pro ektomorf a endomorf

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak již víme, existují 3 základní typy těles : ektomorf, mezomorf a endomorf. Navíc jsou typické pro muže i ženy. A mezi ženami jsou dědičné tenké, jako mezi muži tlusté muži.

Nejjednodušší způsob je mezomorfní, protože většina výpočtů stravy přesně odpovídá tomuto typu těla, který je považován za normální. Co se týče endomorfu, tento typ ústavy zahrnuje lidi s kulatou hlavou, velkým břichem, širokým hrudníkem, velkým tělem. Nejčastěji tito lidé mají malý růst a širokou kost, i když zápěstí a kotníky mohou být někdy srovnávány s dětmi, nejsou ve velkém úzkém.

Velký kost v endomorfu je plus pro výkon sporty, obzvláště když přírůstek hmotnosti u těchto lidí je velmi aktivní. Je pravda, že ne všechny shromážděné hmoty jsou svaly. Přesto je vysokokalorická strava navržena tak, aby zvyšovala váhu, takže zisk není jen svaly, ale také tuky, z nichž je velmi obtížné se zbavit endomorfů kvůli ústavním rysům.

Kalorií z endomorphs bývají uloženy nikoli na předloktí, kde je to krásné, a na hýždě, boky, břicho a hrudník ve tvaru „roztomilý“, ale ne vždy žádoucí kulatost. Bez ohledu na to, jak se člověk snaží vynikat ve výkonových sportu, nemůže dosáhnout krásné úlevy těla. Ale ne proto, že svaly rostou pomalu (to je prostě žádný problém), ale vzhledem k tomu, že všechny úspěchy skrývají slušné vrstvy tuku, je zbavování endomorfu problematické.

Aby se zabránilo ukládání nadbytečného tuku nakloněného plnosti, lidé nevytvářejí dostatečně tvrdý výkon. Je velmi důležité, aby endomorf dodržoval zvláštní dietu pro sadu svalové hmoty. V tomto případě musí být množství spotřebovaných kalorií menší než to, co se považuje za optimální pro mesomorph.

Ve výživě jsou endomorfy velmi důležité, které pomáhají přizpůsobit tvar těla:

 • ve stravě by neměly být rychlé sacharidy nebo alespoň jejich objem bude muset být výrazně snížen,
 • ale množství bílkovin by mělo být významné,
 • je nutné používat specializovanou sportovní výživu, která pomáhá zvyšovat hmotnost bez rizika zvýšení tukové vrstvy,
 • Frakcionální jídlo je také považováno za povinné, ale pokud mesomorph si může dovolit 4-5 jídel denně, pak endomorfy budou muset jíst menší porce 6-8 krát denně.

Přibližná nabídka se 7denním jídlem denně:

 • 1 snídaně  - omeleta z 5-6 vaječných bílků, kus celozrnného chleba, neslazený kompot
 • 2 snídaně  - kousek nízkotučného sýra, pár jablek
 • Oběd  - dušené hovězí maso se zeleninovým salátem, čajem
 • Svačina před cvičením  - proteinový nápoj, jablko
 • Občerstvení po tréninku  - bílkovinný nápoj, hrst sušeného ovoce
 • 1 večeře  - pečené v troubě ryby, vařená rýže, salát z čerstvé zeleniny nebo konzerv
 • 2 večeře  - nízkotučný tvaroh nebo bílý chléb.

Snídaně, oběd a večeře by měly být husté, ale kalorický obsah večeře je menší. Občerstvení před a po tréninku by měla probíhat půl hodiny před třídami nebo 15-30 minut po nich. Poslední jídlo by mělo být nejpozději 40 minut před spaním.

Denní obsah kalorií v potravinách by neměl přesáhnout 4000 kcal, zatímco množství tuků a sacharidů by nemělo být vyšší než 60 a 450 g.

U endomorfů je vhodnější vegetariánská a proteinová  strava pro chudou svalovou hmotu, stejně jako samostatná strava, v níž nejsou v jednom jídle smíchány bílkoviny a sacharidy.

A teď se vraťme k našim domovům - ektomorfům a koneckonců to není jako jiné, takže v podobách není dost úlevy. Příroda je obdařila velkou mobilitou a energií. Ale s povahou štíhlého těla a tenkých kostí těchto lidí je velmi obtížné budovat svalovou hmotu, protože jejich rychlému metabolismu energie spotřebované okamžitě, takže žádný tuk nebo sval nemá čas se usadit na svých formách.

Výhodou této postavy je téměř úplný nedostatek pravděpodobnosti výskytu obezity, což znamená, že není nutné omezovat se výhradně na výživu. Ano, a dieta pro soubor svalové hmoty pro ectomorphs zahrnuje použití více kalorií než jiné typy těla.

Představuje výživu sportovce-ektomorf:

 • Hlavní jídla pro ně by měla být 5 nebo 6. Ale mezera mezi jídly by neměla překročit 2 hodiny, takže tělo nevznáší energii ze svalů. To je možné pouze v případě, že mezi hlavními jídly dal další 3-6 občerstvení.
 • Jídlo by mělo být vysoce kvalitní a vysoce kalorické. Ale i v případě ectomorfu nezapomeňte na správný poměr bílkovin, tuků a sacharidů. V tomto případě bude optimální procentní poměr: 50x20x30. Jak je vidět, procento tuku se zde mírně zvyšuje, ale nepřekračuje horní hranice normy pro náš druh stravy. A hovoříme hlavně o rostlinných tucích a tučných mořských plodech.
 • Je nutné pít spoustu vody, což také přispívá k růstu svalové hmoty.
 • Ectomorphs by měli jíst hodně, takže je obzvláště důležité správně počítat kalorie potřebné v těle, aby alespoň některé z jejich často transformován do svalu a nikoli „jíst“ tělo.

U ectomorfů je výhodnější vysokokalorická strava.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.