^

Výrobky pro spalování tuku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Použití některých potravin vyžaduje významné množství kalorií. A tento princip je založen na mnoha populárních dietách, jejichž cílem je snížit tělesnou hmotnost. Dieticitici identifikovali ty nejlepší produkty pro spalování tuků, jejichž zásoby nejenom zkazují postavy, ale také se zdravotními problémy.

trusted-source[1], [2], [3]

Seznam produktů pro spalování tuků: tepelný účinek a vlákna

Tuk se hromadí, když spotřeba energie ve formě kalorií převyšuje její výdaje, protože tukové buňky uchovávají přebytečnou energii. Jediným způsobem, jak se ho zbavit, je spálit kalorie, tedy aktivovat metabolismus energie.

Výrobky s vysokou úrovní termogeneze indukované potravou byly zařazeny do seznamu produktů pro spalování tuků. To znamená, že tyto produkty vyžadují více kalorií pro trávení a asimilaci než dávají.

Ačkoli mechanizmus tepelného účinku potraviny (TEF) není zcela pochopen, obvykle se odhaduje na tuky a sacharidy na 5-15% jejich kalorické hodnoty. Ale bílkovinné potraviny TEF jsou vyšší - od 20 do 35%, protože bílkoviny živočišného původu se týkají těžko stravitelných produktů.

Takže se podívejme na nejlepší produkty pro spalování tuků. Podle odborníků Americké společnosti pro klinickou výživu jsou nejprve celozrnné produkty bohaté na vlákniny, zejména oves, ječmen a hnědá rýže. Při jejich trávení organismus tráví, to znamená, že hoří, dvakrát více kalorií, než přijímá.

To je případ, protože vlákno nemůže být asimilováno do tenkého střeva. Kromě toho existují dva typy vlákniny: vodorozpustné a nerozpustné. Nerozpustné štěpení je částečné (v hrubém střevě) a poskytuje normální mikroflóru.

Rozpustné vlákno (i přes rychlé štěpení) zpomaluje vstup glukózy do krve z viskozity vlákna. Jak poznamenávají odborníci na výživu, viskozita rozpustných vláken zpomaluje průchod potravin v horní části trávicího traktu a tím snižuje rychlost absorpce živin. To zase vede k poklesu množství absorbované energie.

Produkty pro spalování tuků: regulace metabolismu

Poté sledujte tyto produkty pro spalování tuku v břišní oblasti a jiné "sklady", jako jsou:

  • dietní maso (zejména kuřecí řízek, 300 kalorií získaných z 100 gramů téměř 90 kalorií, zajišťuje trávicí proces);
  • odstředěné mléčné výrobky (kvůli vysokému obsahu vápníku);

  • Fazole (obsahující železo a esenciální aminokyseliny, jejichž nedostatečný příjem zpomaluje metabolismus);

  • zelený čaj (čajové katechiny zvyšují rychlost metabolických procesů v těle, zejména v játrech);

  • vlašské ořechy a mandle (jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, které zvyšují citlivost těla na inzulín);

  • mastné ryby (losos, makrela, sleď, tuňák atd.) obsahující mono- a polynenasycené tuky a esenciální (neintegrované v těle) omega-3 mastných kyselinách;

  • rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, lněný, kukuřičný), jako zdravé zdroje nenasycených tuků, které by měly být spotřebovány v malých množstvích;
  • jablka, hrušky, sladké papriky, dýně a celer (díky vláknům a různým flavonoidům);

  • pomeranče, mandarinky a grapefruit (nejbohatší zdroj organických kyselin);

  • hořká paprika (chilli). Kapsaicinový alkaloid, který je v něm obsažen, poskytuje tomuto produktu jednu z nejvyšších hladin termogeneze vyvolané potravou, což zvyšuje tento indikátor potraviny ochucené horkým pepřem.

Výzkumníci Funkční Nutrition Centre (Functional Food Center) Oxford Brookes University provedli studii vlastností spalování tuků z pálivé papriky a dospěl k závěru, že přidání této papriky v potravinách zvyšuje TEF o více než 50%, což v průběhu času může vybudovat a pomůže snížit nadváhu.

Také produkty na spalování tuků by měly mít nízký glykemický index a obsahují prakticky veškerou zeleninu (kromě mrkve) a ovoce. Přečtěte si více - Produkty s nízkým glykemickým indexem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.