^
A
A
A

Akné (akné)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Možná, že takové velké morální utrpení přitom nenarazí na takové množství mladých lidí, jako je akné (nebo akné, ke kterému je spíše nazývat tento nepříjemný jev).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie

Bohužel, akné postihuje nejčastěji lidi v nejromantičtějším čase svého života. Podle lékařských časopisů pouze 10% dospívajících podaří projít přechodným věkem a udržet čistou pleť.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Příčiny akné

Je známo, že akné je chronické onemocnění, ke kterému dochází při kombinovaném účinku mnoha faktorů, z nichž hlavní je hormonální restrukturalizace v těle. Je také známo, že většina léků užívaných k léčbě akné ovlivňuje pouze symptomy onemocnění, ale ne její příčinu. Proto je při léčbě akné důležité nejen vyléčit akné, ale také vyvinout strategii podpůrné péče o pleť po ukončení léčby.

Hlavní příčinou akné v dospívání je zvýšení koncentrace v krvi mužských pohlavních hormonů androgenů způsobí mazové žlázy vylučují více mazu. Existuje určitá nespravedlnost ve skutečnosti, že stejný hormonální splash, který zapálí oheň v krvi mladých mužů a žen a přináší jim lásku, zatímco jejich kůže je tak náchylná k akné. Proč existuje tento podivný vztah mezi sebou a androgeny není zcela jasný. Existuje však teorie, že společně s kožním mazu na povrchu pokožky se uvolňují chemické signály - feromony, které vyvolávají vzájemný zájem pohlaví.

V případě, že zvířata mazové žlázy umístěné na spodní části chlupů a kontinuálně produkovat maz pro mazání vlasy, obličej a ostatní holé oblasti těla, které ústí do dutiny snížených vlasových folikulů, produkovat tenkou vellus vlasy. Z nějakého důvodu jsou mazové žlázy, které se nacházejí na bázi normálních vlasů, spíše malé, ale na spodních částech vlasů, naopak velké a více laločnaté. Zvláště velké a rozvětvené mazové žlázy jsou na obličeji a v horní části zad, kde se nejčastěji objevují akné.

Samotné zvýšení sekrece kožního mazu nevede k vzniku akné, ale pod účinkem androgenů v mazové žláze mohou nastat další změny. Poté vzrůstá mazová žláza, což vede k vzhledu ošklivých rozšířených pórů na obličeji a v ústí svého potrubí zesiluje vrstvu nadržených váhy, které se rychleji než obvyklé. Brzy váhy zatahují potrubí a zahušťují ho jako čistírna brambor. Neuvede-li odtok, sebum dilate dutinu mazové žlázy, ve které se postupně stále více a více hromadí.

Kromě hormonů hraje patogeneze akné i bakterie - Propionibacterium acnes. Tyto bakterie jsou normálními zástupci mikroflóry mazových žláz, ale když se množí příliš mnoho, imunitní systém kůže začne bojovat s nimi, což se projevuje ve formě zánětu. Bakterie P. Acnes se živí glycerinem kožního mazu a po jídle odchází dostatečným množstvím volných mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny naopak narušují proces tvorby nadržených váhy v ústech mazové žlázy a výraznější projevy akné.

Zvýšený obsah tuku v pokožce

Zvýšený obsah tuku v kůži je obvykle spojen s akné, ale mastná kůže sama o sobě je kosmetickým nedostatkem, který mnoho lidí bojuje po mnoho let. Nyní věda dosáhla velkého pokroku v pochopení toho, proč kůže vylučuje více mazu, což je nezbytné, jaké jsou jeho funkce a jak může ovlivnit práci mazových žláz.

Jedním z hlavních pobídek ke zvýšení tvorby kožního mazu jsou mužské pohlavní hormony - androgeny. Připomeňme, že přímo na mazové žláze neovlivňuje samotný testosteron, ale DHT je látka, do které se testosteron převádí pod účinkem enzymu 5-alfa reduktázy.

Další studie ukázaly, že nadměrné olejnatost kůže lze pozorovat nejen zvýšením hladiny testosteronu v krvi nebo kůži, ale také při zvýšené citlivosti některých z mazových žláz na působení DHT, s hyperaktivitou 5-alfa-reduktázy, v některých z mazových žláz, stejně jako nedostatek aktivity enzymy aromatáz, které zničí DHT v kůži. Metabolismus ženských pohlavních hormonů - estrogenů - má vliv i mazových žláz, jako jsou antagonisté testosteronu. V poslední době, údaje byly získány, které ukazují, že kůže může syntetizovat steroidní hormony DHEA nebo cholesterolu, a jsou zodpovědné za syntézu sebocytů a keratinocyty - za zničení androgenů.

Situace se ještě zkomplikovala, když se ukázalo, že androgeny nejsou, jak se dříve předpokládalo, jediným podnětem pro mazové žlázy. Ukazuje se, že některé látky uvolněné nervovými zakončeními pokožky (jedna z nich se nazývají substance P) mohou také vyvolat nárůst mazových žláz a stimulovat tvorbu kožního mazu. Zejména látky, které dráždí kůži (a mnoho léků používaných k léčbě akné, dráždí kůži), mohou vyvolat vzhled látek, které dávají mazovým žlázám příležitost růst a zvýšit produktivitu.

trusted-source[20], [21], [22]

Symptomy akné

Akné je frustrující a demoralizující lidé všech věkových kategorií, a mladiství, kteří obecně mají tendenci přeceňovat jejich vzhled a je možné strávit hodiny úzkostlivě při pohledu na sebe do zrcadla, hledají neexistující poruch, zvlášť silně trápí. A v případě, že mladí muži fixace na vzhled ještě není tak velký, děvčata, zejména ti, kteří mají akné je mnohem výraznější než u jiných vrstevníků, brzy začnou vidět důvody pro jejich osobní selhání je akné. Sen se jich zbavit se stává posedlostí - dívky si kupují všechny prostředky akné, které inzerují v televizi, desetkrát za den, umýt si obličej s mýdlem, znovu a znovu otřít alkoholem, odmašťovací pleťových vod, čistých křoviny a nemilosrdně rozdrtí akné, často aniž by se obtěžoval umyt si ruce. Bohužel, všechny tyto akce často vedou jen k zhoršení situace.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Léčba akné

Akné není nebezpečná pro životy pacientů je však na úkor jejich vzhledu, a někdy velmi značné škody. Není překvapením, že lékaři vidět, že problém je v první řadě k eliminaci symptomů akné, jako je nadměrné sekrece mazu, zánětlivých prvky v kůži, komedonů, zvětšených pórů, jizev po hojení vředů, poruchy pigmentace, zarudnutí, atd . Proto v arzenálu lékaři léčí akné, čestné místo brát antibiotika k léčbě zánětů způsobených mikroorganismy.

Antibiotika pro akné

Na první pohled je použití antibiotik v léčbě akné oprávněné. Nepochybně může silné antibiotikum, schopné ničit mikrobiální výplň mazové žlázy, zcela vyčistit kůži zánětlivých elementů. Pro urychlení procesu můžete přiřadit jakékoli lokální antibakteriální a protizánětlivé léky. Zbývající komedony mohou být otevřeny a vyčistit kanály žláz v kosmetickém salonu. Ale ve skutečnosti můžete tímto způsobem získat pouze dočasné vítězství nad akné, které se za určitých podmínek může proměnit v drtivou porážku.

Jak je známo, mikroorganismy si zvyknou na antibiotika. Studie ukazují, že až 85% kmenů mikroorganismů rezistentních vůči antibiotikům je přítomno v kůži těch pacientů s akné, které nebyly žádným způsobem léčeny. A po léčbě antibiotiky se tato hodnota zvyšuje téměř na 100%.

Dotyk na používání antibiotik v léčbě akné, je třeba zmínit dvě další sloučeniny, které jsou považovány za alternativní antibiotika k místní léčbě zánětlivých forem mírnou až středně těžkou akné. Jedná se o kyselinu fusidovou a mupirocin, na které podle některých údajů P. Acnes nevykazuje rezistenci. Kyselina fusidová je antibiotikum pro vnější použití, je k dispozici jako 2% krém, má vysokou povrchovou aktivitu, má mimořádnou schopnost, stejně jako glukokortikoidy k proniknutí nedotčené kůže

Mupirocin má baktericidní účinek na grampozitivní mikroorganismy. Aureus a na rezistenci na tetracyklin, erythromycin, kyselinu fusidovou ze stafylokoků; stejně jako na gramnegativních bakteriích. Úroveň systémové absorpce z povrchu kůže je extrémně nízká. Může se objevit pocit pálení, brnění, svědění na místě aplikace masti. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.

I když antibiotika jsou nejspolehlivější prostředek k překonání zánět a brání vzniku nevratných změn na kůži, je třeba vědět, že dlouhodobé užívání stejné antibiotikum nebo bezohledné využívání různých antibiotik nadělat více škody než užitku.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Odmašťovací činidla

Téměř všichni lékaři předepisují pacientům alkohol obsahující léky na tření obličeje. Někdy pacient obdrží doporučení, aby se vůbec neumyl, ale pouze otřete obličej roztokem alkoholu.

Studie však ukazují, že alkohol a aceton zničují ochrannou bariéru pokožky, což usnadňuje průnik bakterií do mazových žláz. Navíc je nyní zjištěno, že látky, které dráždí pokožku, mohou způsobit zhoršení akné. Podívejme se na to podrobněji.

Jak již bylo řečeno, nervy, které jsou v okolí mazových žláz může vylučovat speciální látka - neuropeptidy, které, podle pořadí, jsou schopny vyvolat zánětlivou odpověď, stejně jako stimulaci růstu mazových žláz a zvýšení velikosti jejích buněk. Ukazuje se, že lidé s postižením akné mají v kůži citlivější nervové zakončení než zdravé lidi a že tyto nervové zakončení jsou obklopeny velkým množstvím žírných buněk, které vylučují mediátory zánětu.

Proto pacienti s akné nedotýkejte tvář rukama, otřete obličej látku (i bavlna kroužky), dotkněte se osoba, která má zvířecí srsti a samozřejmě aplikovat na obličej dráždí chemikálie. Proto léčba akné prostředky, které způsobují podráždění kůže - je to jako pokusit se vyfouknout dobře zapálené ohně. Vzhledem k tomu, neuropeptidy, které jsou uvolňovány z citlivých nervů pokožky, zvyšují zánět a stimulují růst mazových žláz, všechny produkty, které dráždí pokožku, přispějí ke zhoršení pokožky akné.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Pro vaše ucho a pro slunce?

Zvláštní situace se vyvinula s ultrafialovým zářením. Na jedné straně vědci neúnavně zkoumají škodlivý účinek UV záření na kůži. Nyní je již známo, že UV z umělých zdrojů světla i ze slunce může způsobit změny v genetickém aparátu buněk, který po mnoha letech může vést k rozvoji aktinické keratózy nebo dokonce k rakovině kůže. Úloha UV záření ve vývoji předčasného stárnutí pokožky je prokázána, jeho imunosupresivní role je ukázána. Zatím mnoho pacientů slyší doporučení k léčbě akné s UV zářením (UFO). Co vysvětluje stálou popularitu "solární" léčby pro lékaře?

Slunění by mělo být omezené (od 10-15 minut na začátku prázdnin až do 1,5-2 hodin uprostřed letních prázdnin, zejména v ranních hodinách). Za druhé, doba expozice slunečního záření je určena podle druhu pokožky a celkového zdraví. Za třetí, děti mají dostatek těch dávek ultrafialového záření, které mohou získat, protože jsou ve stínu stromů.

Trvání opalování závisí na čase roku, denní době a zeměpisné šířce. Průběh léčby je 12-24 procedur. Vedení druhého chodu helioterapie je možné nejdříve po 2-3 měsících.

Je možné doporučit sluneční lázni pacientům s akné? Léčba jakékoli nemoci a akné, včetně, musí být přísně individuální. Lékařské schůzky určují nejen klinickou formu nemoci, ale i fázi procesu. A pokud lékař určí opalovací krémy, pak by tyto postupy měly být brány stejně vážně jako všechny ostatní metody léčby. Je třeba upřesnit délku procedur a jejich počet, denní dobu, nejvýhodnější koupání a postup procedury. Zneužívání zdravých lidí ultrafialovým zářením je pro organismus nepochybně škodlivé a nikdo s tím nespojí. "

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Retinoidy

Existuje mnoho legend o retinoidách. Existuje například trvalý mýtus, že po léčbě perorálními léky (pro požití) izotretinoinu (Roaccutane, Accutane) se nikdy nebudou děvčata stát matkami. Existuje další extrém, když pacient okamžitě od prahu vyžaduje, aby jmenoval Roaccutane a odmítl všechny alternativy.

Retinoidy jsou skutečně používány pro lokální a systémové léčení psoriázy, hyperkeratózy, akné a dalších kožních onemocnění již více než 15 let. Retinoidy jsou rozděleny na přírodní (produkty oxidace vitaminu A (retinol), které jsou přítomny v nízkých koncentracích v krvi) a syntetické, které jsou následně rozděleny do tří generací léků.

Účinnost retinoidů je určena skutečností, že interagují s nukleárními receptory, ovlivňují růst a diferenciaci kožních buněk, aktivitu mazových žláz a také vykazují imunomodulační a protizánětlivý účinek. To znamená, že zasahují do programu pro kontrolu fungování kožních buněk, povzbuzují je produkovat méně kožního mazu, vytvářejí tenčí vrstvu rohovky, rychleji odlupují mrtvé buňky, eliminují blokaci. Antimikrobiální účinek retinoidů byl také zaznamenán. Takto snižují tendenci kůže a akné, ale stejně jako jakýkoli jiný lék na akné, není to všelék.

Akné a kosmetika

Vzhledem k tomu, že všechny léky eliminují pouze příznaky akné, ale neovlivňují příčiny, které vedly k jejímu výskytu, základní podmínkou udržení problému pokožky v dobrém stavu je správná kosmetická péče. Kosmetika, na rozdíl od léčivých přípravků, může být používána denně po dlouhou dobu a její použití nevyžaduje žádné zvláštní přípravky.

To vše však platí pouze tehdy, pokud kosmetika nevyvolává problémy. Z tohoto důvodu, kosmetika pro mastnou pleť by nedráždí pokožku, by neměly obsahovat comedogenic látky nesmí zničit epidermální bariéry, nesmí bránit normální flóru pokožky, nesmí zasahovat do imunitních buněk. Přitom by měl vyčistit kůži nadbytečného kožního mazu, zničit bakterie, odstranit mrtvé kožní buňky, normalizovat keratinizaci a snížit tvorbu kožního mazu (nebo alespoň jej nevyvolávat). Je zřejmé, že kombinace všech těchto vlastností v jedné nebo dokonce několika kosmetických výrobcích je velmi obtížné.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Peeling s akné

Jak ukazují studie, při léčbě akné mohou být velmi užitečné exfoliační činidla na bázi alfa a beta-hydroxykyselin.

Nejčastěji kosmetičtí a dermatologové používají kyselinu glykolovou - jednu z ANA. Kyselina glykolová způsobuje exfoliaci nadržených šupin pokrývajících pokožku, zlepšuje odtok mazu, snižuje hyperkeratózu kanálků mazových žláz. Navíc kyselina glykolová podporuje hlubší pronikání léčivých látek (retinoidů, antibiotik) do kůže.

Pravidelně se akné peeling s kyselinou glykolovou provádí každé 2-4 týdny v sérii 4-8 procedur v každé. Kromě toho mohou pacienti používat kosmetiku s kyselinou glykolovou doma (hydratační krémy, lotiony atd.). Pro domácí péči se přípravky kyseliny glykolové používají v koncentracích až do 10% a pH 4. Je důležité, že na rozdíl od retinoidů může být kyselina glykolová použita během těhotenství. Musíme však mít na paměti, že před a po exfoliaci, stejně jako používání kosmetiky s kyselinou glykolovou v domácnosti je třeba chránit pokožku před sluncem a používat kosmetiku s UV-fil-tramvaje.

Často kosmetické přípravky pro problémovou kůži obsahují společně s kyselinou glykolovou kyselinu salicylovou (beta-hydroxykyselinu nebo BHA). Kyselina salicylová je rozpustná v tucích, takže proniká dobře do mazové žlázy. Kosmetika s kyselinou glykolovou a salicylovou lze denně používat jako součást normální péče o pleť. V prostředcích pro domácí péči je častěji 2% kyselina salicylová. Peeling s koncentrovanější kyselinou salicylovou se obvykle provádí v intervalech 2-4 týdnů.

Problém komedogenity

Mnozí věří, že s mastnou pokožkou si musíte koupit kosmetiku "bez tuku". To se vysvětluje skutečností, že oleje a tuky mohou zvýšit obsah tuku v kůži a ucpat póry. Přemýšleli jste však o tom, jaká je tato tajemná "kapsa" pórů a jakou roli tu hrají tuky? Ve skutečnosti samy o sobě nemohou tuky zablokovat kanály mazových žláz. Lze říci, že mazové žlázy se ucpávají, jako komedony, které se pak zapálí a přeměňují se na akné, se tvoří na pozadí zvýšeného vylučování kožního mazu a intenzivního odlupování v kanálech mazových žláz. Pak se mast smíchaný s loupanými buňkami změní v těsný korok, těsně zakrývající průchod žlázy.

Mnoho látek, které nejsou tuky nebo oleje, má komedogenní účinek, tj. Oni jsou schopni zlepšit procesy vedoucí k zablokování mazové žlázy. Obvykle se jedná o látky, které se používají v kosmetice jako zahušťovadla, zvlhčovače, změkčovadla (změkčovadla pokožky), barviva. Navíc všechny látky, které poškozují pokožku nebo způsobují podráždění pokožky, mohou zhoršit zánět a vyvolat ucpání kanálu.

Nízkotučná kosmetika může být zdrojem problémů. Naproti tomu některé tuky mohou dokonce zlepšit stav pokožky. Koneckonců kůže často postrádá esenciální mastné kyseliny, které nemůže syntetizovat. Nedostatek esenciálních mastných kyselin může vést k narušení bariérové funkce kůže, zvýšenému zánětu, vzniku peelingu a svědění. Kromě toho řada vědců věří, že je nedostatek esenciálních mastných kyselin v mazové žlázy je hlavní příčinou nadměrné odlupování v kanálcích mazových žláz. Takže s akné, kůže potřebuje kosmetiku, která není bez tuku, ale obsahuje správné tuky v správném poměru.

Aktivní doplňky v kosmetice proti akné

Zvažte aktivní přísady, které se nejčastěji vyskytují v kosmetice určené k boji proti akné.

Benzoylperoxid je agent číslo jedna, který jde do mnoha formulací proti akné. Efektivita byla potvrzena v řadě klinických studií a bylo prokázáno, že má jak antibakteriální, tak keratolytický účinek, tj. Působí okamžitě na dva patogenetické faktory.

Kyselina azelaová je látka izolovaná z pšenice. Má antimikrobiální aktivitu a normalizuje keratinizaci. I když je kyselina azelaová sama o sobě neúčinná, funguje dobře v kombinaci s dalšími činidly proti akné, jako je například benzoylperoxid, retinoidy.

Kyselina glykolová je jednou z látek ANA, které nejčastěji používají kosmetologové a dermatologové jako exfoliant pro akné.

Kyselina salicylová (BHA) - má exfoliační a protizánětlivý účinek. Kyselina salicylová je rozpustná v tucích, takže proniká dobře do mazové žlázy. Kosmetika s kyselinou glykolovou a salicylovou lze denně používat jako součást normální péče o pleť.

Síra a resorcinol (fenol hydroxid) - exfoliační a antibakteriální činidla konvenční komponenty „boltushek“, které byly připraveny v lékárně na lékařský předpis pro stírání mastnou pleť náchylné k akné.

Zinek - je nezbytný pro normalizaci mazových žláz, stejně jako pro práci antioxidačních systémů pokožky. Často se kombinuje se sírou a resorcinolem

Clay je vynikající absorbent, který odstraňuje nečistoty a nadbytečný kožní mazu z povrchu pokožky.

Esenciální oleje s antiseptickými vlastnostmi. Mezi nimi nejoblíbenější olej z čajovníku, ale také použitý olejový hřebíček, citrón, bergamot a některé další.

Rostlinné složky antibakteriálního a seborektického působení. Většina rostlinných sloučenin pocházela z alternativní medicíny, například z kopřivy, břízových pupenů, celandinu, heřmánku, neplodu atd., Ale nyní jsou vlastnosti mnoha rostlin experimentálně potvrzeny.

trusted-source[50], [51], [52]

Lehké metody léčby akné

V posledních letech používají lasery stále více laserů k boji s oběma zánětlivými elementy a komplikací postgramu (především jizvy). Jako cíl pro světlo specifické vlnové délky emitované laserem nebo jiným světelným zdrojem mohou být bakteriální buňky (přesněji porfyriny uvnitř nich) nebo samotné sebocyty. Význam nárazu spočívá v tepelném ohřevu cíle, což vede k jeho zničení. Jedná se o relativně nové metody, které jsou stále považovány za pomocnou léčbu akné. Výsledky jsou povzbudivé a dávají důvody pro to, aby byly považovány za poměrně slibné a hodné dalšího studia.

Léky

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.