^

Bezpečnostní opatření pro práci s lasery

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Význam bezpečnostních opatření při práci s lasery nemůže být příliš zdůrazněn. Bezpečnost je určena stávajícími normami, ale není jim omezena.

trusted-source[1], [2],

Bezpečnostní brýle

Prvním prvkem bezpečnosti, pokud používáte jakýkoli laser, je zabránit poškození očí. Poškození může nastat jak s viditelnými, tak s neviditelnými vlnovými délkami. Většina moderních laserů s neviditelnými vlnovými délkami používanými pro broušení má samostatný synchronní nízkoenergetický laser, obvykle helium-neonový laser, který slouží jako "vodící paprsek". Tento paprsek je viditelný, když laser funguje.

Oči pacienta, obsluhy a chirurg musí být chráněny před náhodným poškozením laserem. Každý v operačním sále musí mít ochranu očí. Ochranné brýle musí odpovídat vlnové délce konkrétního laseru. Indikátory optické hustoty a vlnové délky, z nichž jsou chráněny brýle, by měly být vytištěny na jejich okraji. Ochranné brýle musí mít optickou hustotu nejméně 5. Měřítko optické hustoty je exponenciální. Optická hustota 5 znamená, že při vlnové délce indikované na rámu brýlí prochází čočkami pouze jedna desetitisícová laserová energie. Při práci s erbiem nebo oxidem uhličitým laserem by pacienti měli buď používat ochranné brýle, nebo držet oči zavřené, s vlhkými ubrousky aplikovanými na oční víčka. Při léčbě tenčí pokožky očních víček v kostech okulárních oček by měly být oči chráněny nereflexními kovovými obrazovkami.

Nehořlavý povlak

Mokrá vrstva nebo reflexní fólie sníží nebezpečí popálení z jisker.

Léčba kůže

Léky na bázi alkoholu nelze použít k ošetření pleti. Je bezpečnější používat nealkoholické roztoky, jako je například Phisohex. Všechny čisticí prostředky na kůži by měly být používány s vhodnými opatřeními.

Odsávač kouře

Pro zachycení obsahu kouřového pahýlku generovaného při práci s laserem je zapotřebí použít odsávačky kouře speciálního provedení s filtrem.

trusted-source[3], [4], [5]

Ochranné masky

Každý v operačním sále musí nosit speciální ochrannou masku, která účinně filtruje infekční částice do kouře. Tyto masky mají velikost pórů 0,1 μm.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.