^
A
A
A

Co je obličejový laserový resurfacing?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V roce 1964 zavedl Patel laser na bázi oxidu uhličitého (CO2). V polovině osmdesátých let tyto lasery používaly někteří lékaři k odstranění exofytických kožních výrůstků a omezeného resurfacingu pokožky. Použití CO2 laseru s konstantní vlnou (10600 nm) je omezeno dlouhým trváním impulsu, což může způsobit nežádoucí tepelné poškození a následné zjizvení. S vývojem laserové technologie byly vyvinuty vysoce energetické laserové systémy s kratšími impulsy, které jsou lépe vhodné pro ovlivnění povrchu kůže. Jedna z prvních publikovaných prací o broušení pulsním CO2 laserem byla provedena Larrym Davidem. V roce 1993, Fitzpatrick hlášeny na použití laseru CO2 Ultrapulse (Coherent Medical Products), který se vyznačuje tím, kratší impulzy (1000 ms), než předchozí modely a SuperPulse pulsní lasery oxidu uhličitého. Ultraširoké pulzy se ukázaly jako ideální pro odstranění povrchových nádorů kůže a jejich resurfacing.

Zpočátku při popisu postupu laserového broušení pomocí CO2 laseru bylo doporučeno, aby léčba pokračovala, dokud ošetřené tkáně nezískaly jemný vzhled. V roce 1995 navrhla Carniol první modifikaci této techniky s cílem snížit počet komplikací a zlepšit léčení. Pro leštění obličeje byly vyvinuty další lasery: Silktouch a Feathertouch (Sharplan Lasers), stejně jako Paragon (Lasersonics). Většina těchto laserů může generovat pulsní dobu 900 až 1000 μs. Některé systémy, jako je Tru-Pulse (Tissue Technology), generují kratší impulsy.

Mnoho laserových systémů používá počítačový vodící generátor, který umožňuje velmi jednotné zpracování velkých ploch. V poslední době se erbium používá k broušení kůže: UAS lasery s vlnovou délkou 2940 nm. Obvykle, když se erbové lasery používají v jednom průchodu, získává více povrchové ablace s menším pooperačním erytémem a rychlejším obdobím zotavení než u jiných laserů. Technologie mlecích systémů se nadále vyvíjí, navrhují se systémy kombinující erbium a lasery s oxidem uhličitým pro současnou ablaci a koagulaci.

Ostatní lasery, jako například pulsní laser pro barvivo Nd: YAG laser, se také používají pro broušení, což vede ke snížení vrásek a stimulaci růstu kolagenu. Navzdory skutečnosti, že dermabraze a chemický peeling jsou standardní postupy pro aktualizaci povrchu kůže na obličeji, používají se pro broušení i nelaserová zařízení využívající bipolární rádiové frekvence. Tato zařízení vytvářejí plazmu z fyziologického řešení; působí na povrchu, ničí mezobuněčné spoje a nevypařují teplo.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.