^
A
A
A

Hyperpigmentace a bělení kůže

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

15 March 2011, 21:28

Melanocyty jsou velmi citlivé buňky. Někteří vědci dokonce věří, že melanocyty hrají roli hlídacího psa, reagují na všechny negativní účinky. Hlavní podnět k melanocyty UV záření, ale syntézu melaninu může být také zvýšena jako odpověď na zánět, mechanické stimulace (např odření), v řadě infekcí, parazitárních onemocnění. Proto je jednou z komplikací při provádění kosmetických procedur, které mohou buňky kůže vnímat jako vnější agresivita (loupání, plastické operace, aplikace toxických látek na kůži apod.), Což je tmavnutí kůže - hyperpigmentace.

Riziko hyperpigmentace u lidí z hmyzu je obzvláště vysoká, pigmentové buňky, které reagují velmi aktivně na jakékoli stresující účinky. Pigmentace je ovlivněna ženskými pohlavními hormony - estrogeny, takže se někdy objevuje hyperpigmentace během těhotenství, když užíváte hormonální léky. Řada vnitřních onemocnění také vede ke zvýšené pigmentaci.

Seznam hypermelanóz je poměrně rozsáhlý, nicméně v kosmetické praxi je častěji potřeba čelit následujícím problémům.

Hloazma (melazma)

Hnědé nebo světle hnědé skvrny, které se objevují na obličeji ve většině případů během těhotenství ("maska těhotenství"), při užívání hormonální antikoncepce nebo z jiných důvodů. Vzhled melasma je vysvětlen vlastní inzulínovou citlivostí melanocytů na stimulační účinky - UV záření, estrogeny apod. Melasma, samozřejmě, je jasná kosmetická vada, ale nemusí vždy vyžadovat léčbu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Eticky tmavá kůže

Etnicky tmavá kůže znamená pokožku, jejíž tmavá pigmentace je konstitutivní (kůže Negroid a Mongoloid). Boj proti úplnému bělení etnické kůže nebo neudržení je zvláštní záležitostí a každý kosmetik rozhodne pro sebe podle jeho názoru na život.

Ti, kdo na tuto otázku kladně odpovídají, by měli být připraveni na vážné problémy. Bělidlo tmavé kůže je nevyhnutelně spojeno s interferencí v normálních fyziologických procesech, které se vyskytují v kůži. Vzhledem k tomu, že tmavá kůže obvykle odolává bělení, aby bylo dosaženo znatelného efektu, musíte použít nejúčinnější prostředky.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Freckles

Frekvence se nazývají světle hnědé, červené, žluté (zlaté) skvrny, objevující se na kůži v období jaro-léto. S pihami jsou kosmetici obvykle léčeni mladými dívkami, kteří si plně neuvědomují, že kůži nemůže být krásou obětována. Proto jsou připraveni použít ty nejkrásnější pihy nejdrakoničtější opatření. Nicméně je rozumnější upřednostňovat zdraví kůže výběrem nejjemnější metody, i když se tento účinek příliš rychle neprojevuje.

Lentigo

Jedná se o hnědé nebo světle hnědé skvrny, které se mírně zvedají nad povrchem pokožky. V oblasti lentigo je pozorována kombinace hyperpigmentace a keratózy (ztluštění stratum corneum). Tam je sluneční lentigo, což je jeden z příznaků poškození kůže UV zářením a senilní lentigo, který se obvykle objevuje ve stáří.

Pigmentace po poranění kůže

Zbytkové hyperpigmentace v místě zánětu je běžným důsledkem akné, stejně jako jeden z možných komplikací kosmetických procedur spojených s poškozením kůže (laser kůže zabrousit, Dermabraze, slupky, vysoušeč odstranění, atd).

Vzhled hyperpigmentace po kosmetických postupů, protože melanocytů (buňky, které produkují černého a hnědého pigmentu) se aktivují nejen v reakci na UV záření, ale i poškození kůže, zánětů a dalších procesů zahrnujících vzhled volných radikálů. Melanocyty se zvláště snadno aktivují v takzvané etnické kůži - Mongoloid, Negroid, takže lidé s tmavou kůží by měli být zvlášť opatrní. Hyperpigmentace může být způsobena:

 • Jakékoli postupy, které způsobují ztenčení stratum corneum - všechny druhy chemického peelingu, laserového resurfacingu, dermabraze.
 • Všechny postupy zahrnující trauma kůže - subkutánní injekce, zavedení jakýchkoli implantovatelných materiálů, čištění obličeje akné, plastické chirurgie a také viz odstavec 1.
 • Cokoli, co vyvolává podráždění kůže, jsou všechny druhy odstraňování chloupků, kosmetické výrobky, které způsobují alergickou reakci nebo mají toxický účinek na buňky, a také viz bod 1.

Kromě toho je tendence kůže hyperpigmentace zvýšena o určité látky, které zvyšují citlivost kůže na UV záření (fotosenzibilizátory). Aby se snížilo riziko hyperpigmentace po kosmetických procedurách, musí být dodrženy následující pravidla:

 • Nezanedbávejte doporučenou přípravu pokožky na proceduru. To obvykle zahrnuje použití antioxidantů, UV filtrů a potlačuje syntézu melaninu.
 • Po ukončení procedury nepřestávejte používat UV filtry před doporučeným časem. Měli byste vědět, že hyperpigmentace může nastat, i když je pokožka ozařována sklem. A ještě více se nemůžete opalovat, dokonce ani s opalovacími přípravky.
 • Vyberte si nejméně traumatické z navrhovaných kosmetických procedur.
 • Pokud užíváte léky, poraďte se s lékařem, pokud nezvyšují citlivost pokožky na slunce. Neberte třezalku (to je fotosenzibilizátor) a ne zapojit do bylin, které obsahují značné množství psoralenů (celer, fenykl, atd), nepoužívat před ulehnutím venku fotosenzibilizačním Vonné silice (bergamot olej, olej z citrusových plodů).
 • Po procedurách, které vedou ke snížení tloušťky pokožky, je nutné používat léky, které chrání pokožku před škodlivými faktory a urychlují její zotavení.

Pigmentace v místě zánětlivého procesu může probíhat spontánně, ale vyžaduje se větší zásah. Vzhledem k tomu, že vzhled pigmentace v místech zánětu znamená zvýšenou citlivost melanocytů na stresové faktory, bělení by nemělo vytvářet dodatečné napětí.

K dnešnímu dni byla vyvinuto nejlepší řešení pro bělení hyperpigmentace u lidí s kůží Europoid. Kožní černoši a mongoloidy vyžadují zvláštní přístup a jejich bělení by se mělo zabývat pouze odborníky.

Bílé ingredience a mechanismus jejich působení

Nyní v kosmetologii existuje velké množství přísad, které mají do jisté míry bělidlo. Nicméně, nejvíce osvědčené a účinné jsou některé složky:

Hydrochinon

Hydrochinon nebo 1,4-benzendiol potlačuje syntézu melaninu, blokuje oxidaci tyrosinu na 3,4-dihydroxyfenylamin (DOPA). Od roku 1961 je nejčastěji používaným bělicím činidlem v USA hydrochinon (je to jediný bělící prostředek schválený FDA). Hydrochinon má silný bělivý účinek (bělení probíhá za 4-6 týdnů), ale současně je tato látka toxická. V kosmetologii se obvykle používá koncentrace hydrochinonu 2% (ve Spojených státech se činidla s 2% hydrochinonem označují jako léky s volným uvolňováním, zatímco fondy s koncentrací 4% se vydávají pouze na předpis).

Při koncentraci 5% hydrochinonu začíná poškozovat melanocyty, které jsou pro ně zvlášť citlivé. Vyšší koncentrace mohou mít již toxické účinky na všechny kožní buňky. Neustálé používání hydrochinonu může způsobit ochronózu - kožní onemocnění doprovázené ztmavnutím kůže a progresivní destrukcí kolagenu a elastinových vláken. V Evropě a ve Spojených státech je tato podmínka vzácná, ale v zemích, kde se hydrochinon používá velmi aktivně, se ochronické onemocnění stalo vážným problémem. Dalšími problémy při použití hydrochinonu jsou podráždění kůže, hyperpigmentace, zbarvení nehtů.

Peroxid vodíku

Bělí kůži oxidací melaninu. Peroxid vodíku je velmi účinný, ale může poškodit pokožku, protože vytváří volné radikály kyslíku.

Kojicová kyselina

5-hydroxy-4-pyran-4-on-2-methyl (kyselina koji) - produkt metabolismu hub druhu Aspergillus (jejich použití při výrobě saké), Aerobacter a Penicillum. Kojová kyselina inhibuje tyrosinázu. Kojic kyselina je účinný kůže bělení, ale to může dráždit pokožku a způsobit alergické reakce. Navíc je to nestabilní látka; je zničen ve světle (používá se pouze v noci) a při delším skladování. Stabilnější je dipalmitát kyseliny koalové. V kosmetice se kyselina kojová podává v koncentraci 1 až 4%.

Kyselina askorbová a její deriváty

Kyselina askorbová oxiduje melanin a inhibuje jeho syntézu. Vzhledem k tomu, kyselina askorbová je nestabilní ve vodných roztocích, často používá v kosmetice jeho stabilní deriváty - askorbylpalmitát a askorbyl-hořečnatý, ve kterém jsou kůže přeměněny na kyselinu askorbovou působením enzymů.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Arbutin a deoxyarbutin

Hydrochinon-Beta-D-glukopyranosid (arbutin) se vyskytuje v řadě rostlin, ale jeho obvyklým zdrojem v kosmetologii je borůvka. Na rozdíl od hydrochinonu je arbutin netoxický a potlačuje syntézu melaninu, což snižuje aktivitu enzymu tyrosinázy. Bělicí účinek arbutinu je slabší než hydrochinon, kromě toho, že neovlivňuje melanin, který se již vytvořil. Nedávno se na kosmetickém trhu objevil deoxybarbutin, který podle výrobce bělí kůži účinněji než arbutin.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Mezi bělícími přísadami stojí také za zmínku

Extrakt z moruše je účinný v koncentraci od 0,4%, nedráždí pokožku.

Extrakt ze sladkého dříví - obsahuje gloridin, který inhibuje tyrosinázu. Glabridin také snižuje zánět kůže a zabraňuje UVB-indukované pigmentaci.

Aloesin je látka obsažená v aloe, která inhibuje tyrosinázu. Protože pomalu proniká do pokožky, používá se často v liposomálních přípravcích nebo v kombinaci s látkami, které zvyšují propustnost kůže.

Jako pomocných složek s využitím výtažky z následujících rostlin: bříza, heřmánek, káva, routy, okurky, grapefruit, břečťan, citron, papája, ananas, rýžové klíčky, řešetlákového, zeleného čaje, hroznů.

Výsledek bělení

Výsledek, který lze očekávat na základě použití jakýchkoliv bělicích postupů závisí především na pacienta, který náleží k určité etnické skupiny, a na povaze pigmentace - ať už se jedná o projev patologického nebo fyziologického stavu, v daném případě. Navíc potenciál pro léčbu poruch melanogeneze závisí také na tom, které stadia tohoto procesu jsou ovlivněny.

Abychom si vybrali tuto či bělicí techniku, je třeba se pokusit odpovědět na následující otázky:

 • Zda jsou melanocyty ve svém normálním funkčním stavu, charakteristické pro tento typ kůže, nebo zda je jejich hyperaktivita způsobena jakýmikoli faktory.
 • Docházejí faktory, které způsobily hyperpigmentaci, a mohou být odstraněny.
 • Je tato pigmentace dočasná, kvůli těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, určitých léků atd.?
 • Která oblast pokožky bude zpracována.
 • Je tento problém vyřešen v rámci kosmetologie.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.