^
A
A
A

Lentigo: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lentigines (syn: lentigo, senilní lentigo, jaterní skvrny.) - drobné hnědavé skvrny, které se vyskytují u lidí jakéhokoli fototypu na pozadí nadměrného akutní a chronické expozice slunečnímu záření.

Příčiny a patogeneze lentigo. Jedná se o známku akutní a chronické fotodynamiky (sluneční lentigo), což je nepřímý příznak fotosenze (senilní lentigo). Méně časté jsou indukovány terapií PUVA (lentigo vyvolané PUVA). Inzolace stimuluje aktivní syntézu melaninu, stejně jako proliferaci melanocytů. Pravidelná lentiginóza (syndrom Peits-Jigers) se projevuje v raném dětství, často se sdružuje s polypózou žaludku nebo střev s tendencí k malignitě.

Symptomy lentigo. Lentigos jsou malé skvrny kulatého, oválného nebo nepravidelného tvaru od světle žluté až tmavě hnědé, lokalizované v otevřených oblastech kůže (obličej, zadní povrch rukou, předloktí atd.). Existuje tendence k perifernímu růstu. V některých případech mohou být vyrážky častější. Když periorální lentiginosis vyznačuje Lentigo okolí úst, nosu, rtů s červeným okrajem a sliznici rtů, stejně jako v koncových falangy prstů. Histologický obraz lentigo zahrnuje nárůst počtu melanocytů na hranici epidermis a dermis bez známky atypismu a inkontinence pigmentu. U PUVA-indukovaného lentiga, vyskytujícího se u 2% pacientů léčených PUVA, je detekován atypismus melanocytů.

Diagnóza lentigo ve většině případů není obtížná a je založena na historických datech, typických klinických projevech.

Diferenciální diagnostika je prováděna s pihami, maligním lentigem nebo melanózou dubletu, Recklinghausenovou nemocí.

Léčba a prevence lentigo. Zobrazuje se aktivní fotoprotektiva, stejně jako exfolianty a bělící činidla, LHE terapie. Pokud je lentigo vyvolané PUVA projevem odmítnutí terapie PUVA, kyselina ex-azelaová. Když je perorální lentiginóza extrémně důležitá dispenzární pozorování u gastroenterology.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.