^

Retinická masť z akné

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pro dnešní lékárny je možné nalézt obrovské množství nejrůznějších preparátů, které pomáhají vyrovnávat se s místy. Mezi nejoblíbenější patří lotiony, gely, krémy a masti. Všichni, přibližně, mají stejný mechanismus. Navzdory skutečnosti, že farmaceutický průmysl neustále vyvíjí stále více nových produktů pro akné, nezapomeňte na časově testované léky. To je to, co je retinická masť.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Retinová masť pro akné

Retinická masť se používá k léčbě akné, ale také se často používá jako účinný prostředek k potírání prvních vrásek. To lze vysvětlit skutečností, že tento přípravek obsahuje vitamín A.

Je třeba si uvědomit, že retinová masť nelze vždy použít k léčbě akné. Především je třeba věnovat pozornost tomu, že v létě může způsobit vzhled pigmentace na kůži. Tato reakce je důsledkem skutečnosti, že aktivní složky masti interagují se slunečními paprsky.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Farmakodynamika

Retinická masť na bázi účinné látky isotretinoin se liší proti seborotickému, dermatoprotektivnímu, protizánětlivému a keratolytickému působení. Kyselina retinová je považována za biologicky aktivní formu vitaminu A, která se podílí na diferenciaci kožních buněk.

Účinek této masti je založen na inhibici hyperproliferace duktálního epitelu, který se nachází v mazových žlázách. Také lék pomáhá snížit tvorbu tuku na kůži, usnadnit jeho odstranění, snížit příznaky zánětu, které se objevují v blízkosti úst vylučovacích kanálků mazových žláz. Díky tomu dochází k zesílení regenerace pokožky.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Dávkování a aplikace

Akné je ošetřeno 0,05% nebo 0,1% retinovou masti. V tomto případě, pokud je na kůži příliš mnoho pupíků, může dermatolog doporučit komplexní terapii, která nezbytně zahrnuje tento lék. V jiných případech je možná tzv. Monoterapie s retinickou masti.

Po aplikaci této masti na kůži se izotretinoin částečně vstřebává epitelem a částečně vstupuje do hlubokých vrstev kůže potrubím mazových žláz. Retinoid se začne soustředit především na vlasové folikuly, čímž pomáhá regulovat uvolňování tuku. Současně se stává méně viskózní a jeho množství výrazně klesá.

Zároveň dochází ke snížení proliferace nebo násobení buněk, které se nacházejí v horních vrstvách mazových žláz. Pleťový peeling výrazně klesá. Diferenciace a zrání buněk v dermis jsou výrazně zrychleny. Díky tomu se regeneruje kůže, potlačení tvorby akné.

Hlavním rysem retinové masti je skutečnost, že vám umožňuje zbavit se hlavní příčiny akné - zvýšené tvorby kožního mazu. Pro léčbu akné se zpravidla používá následující léčebná schéma: malé množství masti se aplikuje pouze na oblasti pokožky s akné. Je třeba si uvědomit, že retinoidy jsou pomalé, takže obvykle trvání léčby trvá až 12 týdnů.

Vezměte prosím na vědomí, že správný průběh léčby ve vašem konkrétním případě může být předepsán pouze dermatologem.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Používejte Retinová masť pro akné během těhotenství

Během těhotenství a také během kojení dítěte s mateřským mlékem je zakázáno aplikovat retinovou masti z akné. To je způsobeno přítomností embryotoxického a teratogenního účinku. Pokud plánujete těhotenství a současně užíváte retinickou masti, věnujte pozornost gynekologovi tuto skutečnost. Možná bude nutné, aby se finanční prostředky zastavily.

Kontraindikace

Kromě těhotenství a laktace má tato masť další kontraindikace:

 1. Příjem jiných retinoidních léků.
 2. Dekompenzace srdečního selhání.
 3. Alergie na isotretinoin.
 4. Chronická pankreatitida.
 5. Onemocnění jater a ledvin v chronické formě.
 6. Aplikace na velké plochy pokožky.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22]

Vedlejší efekty Retinová masť pro akné

Výskyt vedlejších účinků z užívání tohoto léku je velmi vzácný případ. U některých pacientů může použití masti na kůži způsobit:

 1. Dočasné rychlé zčervenání kůže.
 2. Výskyt velkého množství erupcí akné, počínaje druhým týdenním použitím.
 3. Alergie k léčivému přípravku.
 4. Konjunktivitida.
 5. Peeling a nadměrná suchost pokožky.
 6. Heilit.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Předávkovat

Je v léčbě akné retinové masti velmi důležité, aby se zabránilo rozvoji hypervitaminózy A. To je charakterizováno následujícími příznaky: silnými bolestmi hlavy, zarudnutí kůže, nevolnost, zvýšená spavost, zvracení, svědění a suchou pokožku. V některých případech může dojít k bolesti kloubů. To je důvod, proč by měla být léčba tímto přípravkem dermatolog doporučit přestat používat retinolsoderzhischih prostředků (včetně retinolpalmitát a retinol acetát).

Pro léčbu předávkování je nutné zastavit užívání retinové masti a předepsat symptomatickou terapii s použitím adsorbentů.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Interakce s jinými léky

Léčba retinové masti se může snížit, jestliže současně užíváte antibiotika, které vstupují do skupiny tetracyklinů. Také jejich interakce může vést ke zvýšení intrakraniálního tlaku. Pamatujte, že izotretinoin také oslabí účinnost účinku progesteronu. Pokud tedy používáte antikoncepci s malým množstvím progesteronu, doporučuje se během léčby retinickou masti nahradit.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Podmínky skladování

U dostatečně nízkých teplot (od 2 do 8 stupňů) doporučujeme uchovávat retinovou masti, ale neměla by se zmrznout. Je velmi důležité, aby se ukládalo drogy do místa, které je pro malé děti nepřístupné.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je dva roky. Nedoporučuje se používat produkt po jeho vypršení.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Retinická masť z akné" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.