^
A
A
A

Suchá kůže: Vlhčení hydratací

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Slyšíme slyšení o suché kůži poměrně často. Podklad pro takové stížnosti může vzniknout po umytí těsnosti kůže, drsnosti, bolestivých mikrotrhlin. Zdálo by se, že nic není jednodušší - prostě nanášejte zvlhčovač na kůži a problém je vyřešen!

Připomeňme, že jedním z hlavních rozdílů mezi stratum corneum a jinými vrstvami pokožky je poměrně nízký obsah vody v ní - asi 15%. Stratům corneum (kde žádné živé buňky), malé množství vody musí v první řadě, aby byla zachována celistvost a plasticity (tyto rohové vrstvy buněk se liší od buněk hlubších vrstev epidermis, která vlhkost je nezbytná pro život). Pokud se z nějakého důvodu sníží obsah vlhkosti v stratum corneum, pak se jeho struktura rozpadne, což vede ke zhoršení bariérových vlastností. To znamená, že stratum corneum přestává být neproniknutelnou bariérou vůči vodě a jeho odpařování se zintenzivňuje.

Výsledkem je nedostatek vlhkosti v živých vrstev kůže se všemi důsledky - zpomaluje metabolismus, pokožka není rychle obnovit a vyléčit, její vzhled výrazně zhoršuje (to vybledne jemné linky se objeví v průběhu času). Navíc, přes rozbitou bariéru, mikroorganismy mohou proniknout snadněji, což způsobí podráždění.

Jak správně hydratovat pokožku:

 • Vyloučení

Voda se plynule zvedá z hloubky pokožky na její povrch a pak se odpařuje. Pokud se tedy její odpařování zpomalí pokrytím pokožky něčím plynotěsným, bude obsah vody v pokožce poměrně rychle vzrůst. Tato metoda se nazývá okluzivní (z angl. Okluze - obstrukce, obstrukce). Pokud je film zcela nepropustný (např. Polyethylenový film), pak epidermis dostane příliš mnoho mokré, což vede k otoku rohovky a ke zničení bariéry. Pryžové rukavice a vzduchotěsné oblečení (v takových případech se říká, že "oblečení nedýchá", tj. Neprochází plyn) také vede k hyperhydraci.

Polopropustná fólie, která zpomaluje, ale nezabrání úplnému odpařování vody, také eliminuje příznaky suchosti bez poškození pokožky. Přísady, které zpomalují odpařování vody, zahrnují:

 • minerální olej, vazelína, kapalný parafín, ceresin - uhlovodíky, produkty rafinace ropy;
 • kapalné silikony (někdy nazývané silikonové oleje) - silikonové sloučeniny;
 • lanolin (z latiny - vlna, oleum - olej) - živočišný vosk získaný čištěním vlněného vosku (extrahuje se organickými rozpouštědly z ovčí vlny);
 • živočišné tuky - husí tuk, velrybí tuk (spermaceti), vepřový tuk;
 • Squalen a jeho derivát skvalenu (z latiny squalus - žralok) je přirozená složka lidského kožního mazu; zdroje příjmu jsou různé (například játra žraloka, některé rostliny);
 • rostlinné oleje - převážně tuhé, například bambucké máslo (karite);
 • přírodní vosky a jejich ethery - včelí vosk, rostlinné vosky (jehličnaté, trstinové, atd.).

Vzhledem k tomu, že vazelína příliš hydratuje, může zpomalit obnovení epidermální bariéry - buňky nedostanou signál včas, že bariéra potřebuje opravit. S výhodou okluzivní (to znamená, že blokuje odpařování vlhkosti) hydratační rychle odstranit suchou pokožku, snížit zánět a svědění s kožních onemocnění, ale nepůsobí na příčiny dehydratace kůže. Mohou být srovnány s berle, které jsou nezbytné pro ty, kteří se nemohou pohybovat samostatně, ale absolutně nepotřebují lidi s normálními nohami. Pokud nelze bariérovou funkci pokožky obnovit, jsou nutné okluzní krémy. Pokud existuje možnost obnovy, měly by být použity pouze v počáteční fázi.

 • Zachycovače vlhkosti

Používání látek, které mohou vázat a držet molekuly vody (takové sloučeniny se nazývají hygroskopické), je skvělý způsob, jak rychle zvlhčit pokožku. V kosmetice se používají dvě kategorie hygroskopických sloučenin, které působí odlišně na kůži.

Způsob "vlhkého stlačení"

Velké molekuly polymeru (více než 3000 Da) nejsou schopny proniknout do stratum corneum. Jsou fixovány na povrchu kůže a absorbují vlhkost, jako houbu, tvoří něco podobného vlhkého komprese. Taková akce má:

 • glycerol;
 • sorbitol;
 • polyglykoly (propylenglykol, ethylenglykol);
 • polysacharidy - kyselina hyaluronová, chitosan, polysacharidy rostlinného a mořského původu (chondroitin sulfát, mukopolysacharidy), pektiny;
 • proteinové molekuly a jejich hydrolyzáty živočišného a rostlinného původu (zvláště oblíbené kosmetické přísady kolagen a elastin jsou v kosmetice zahrnuty jako zvlhčovadla);
 • polynukleové kyseliny (DNA) a jejich hydrolyzáty.

Uvedené složky se nacházejí téměř ve všech kosmetických formách, včetně emulze (krémy). Většina z nich je však v gelech a "kapalných" lécích (tonikum, lotiony, sérum, koncentráty).

A teď pozor: použití hydratace pokožky jako "mokrý komprese" není vždy odůvodněné. Například v suchém podnebí, kdy je relativní obsah vody v prostředí nižší než v stratum corneum, začne komprese "čerpat" vodu z kůže - v důsledku toho se stratum corneum uschne. Naopak, při vysoké vlhkosti vzdušného použití kosmetiky s danými složkami skutečně změkčuje a zvlhčuje pokožku. To zlepšuje vzhled pokožky - získává matný lesk, lehce utažený a vyhlazený.

 • Hluboké zvlhčení pokožky

Na některých kosmetických přípravcích píší, že mají účinek hlubokého zvlhčování pokožky. Co to znamená? Obvyklou mylnou představou je, že všechny vrstvy pokožky, včetně hlubokých, jsou zvlhčené. Ve skutečnosti je pouze hydratační vrstva. Role přírodních hub v stratum corneum hrají složky přírodního hydratačního faktoru (NMF) - volné aminokyseliny, močovina, kyselina mléčná, pyroglutamát sodný. Nacházejí se v celém stratum corneum a pouze v něm.

Tyto sloučeniny jsou tvořeny v důsledku rozpadu bílkovin (zejména filagrinov), které zajišťují adhezi buněk ležících pod stratum corneum. Chystáme-li se do stratum corneum, buňky nejenom ztrácejí jádro, ale i vazby mezi nimi se postupně rozpadají (což je důvod, proč se nevázané nadržené váhy volně rozkládají od povrchu kůže). NMF molekuly jsou umístěny v těsné blízkosti korneocytů. U NMF je významná část vody přítomná ve stratum corneum spojena.

Vázaná voda se podílí na lepení nadržených váhy a spolu s mazu zajišťuje plasticitu a hladkost povrchu pokožky, nicméně nezabrání rozpadu váhy a jejich přirozenému odstranění.

 • Osmóza nebo ředicí účinek

Hluboká hydratace stratum corneum má také minerální látky (soli). Mechanismus akce je zcela odlišný. Při pronikání stratum corneum zvyšují soli jeho osmotický tlak. Pro obnovení přirozené rovnováhy vody sůl, vodu z nižších epidermálních vrstev začne proudit do stratům corneum a tam zpoždění, jako vodné fázi ředění a snaží se přivést do souladu s úrovní koncentrace soli. Výsledkem je zvýšení hydratace stratum corneum, tj. Zvýšit obsah vody v něm.

 • Obnova bariéry

Dokonce i když porušení lipidové bariéry není primární příčinou vývoje suchosti, stále se vyskytuje, pokud kůže trpí nedostatkem vlhkosti po dlouhou dobu. Proto, kromě použití zvlhčovačů, které odstraňují pocit suchosti a zvyšují obsah vlhkosti v stratum corneum, je nutné použít prostředky určené k obnově bariéry.

Za prvé, poškození v bariéře by mělo být opravováno poměrně rychle. K tomu se lipidy používají jak ve formě čistých olejů, tak v kombinaci s dalšími složkami v složení místních přípravků. Molekula lipidů proniká do intercelulárních prostorů a je zabudována do lipidové bariéry. Část lipidových molekul, uložených shora, se postupně pohybuje po intercelulárních prostorech, dosahuje živých vrstev epidermis a je součástí buněčného metabolismu. Zejména mohou sloužit jako substrát pro další syntézu lipidů, charakteristických pro kožní bariéru.

Přírodní oleje jsou směsi lipidů. Proto účinnost obnovy a převládající mechanismus působení olejů bude záviset na jejich složení v tucích. Oleje s obsahem esenciálních mastných kyselin (linolová a? -linole-nové), přispívají k urychlené syntéze lipidových složek bariéry, dodává potřebné prekurzory lipidových buněk přímo (olej z brutnáku lékařského (z brutnáku lékařského), pupalkový (Oenothera), černý rybíz semen).

Oleje bohaté na steroly, stimulovat keratinocyty a mají protizánětlivé vlastnosti (šípky olej, Taman, sója, světlice barvířská). Oleje bohaté na nasycených a mononenasycených mastných kyselin, mají výraznější okluzívní vlastnosti a pomoci obnovit bariérových vlastností prostřednictvím hydratace pokožky (bambucké máslo, Karité, macadamia ořechů, kukuřice, kokosových ořechů, kakaa, kešu).

Velmi účinné směsi lipidů složené z fyziologických lipidů - ceramidů, cholesterolu a volných mastných kyselin. Fyziologické jsou tyto lipidy nazývány, protože představují přirozenou lipidovou bariéru lidské stratum corneum. Bylo experimentálně zjištěno, že nejlepšími redukčními vlastnostmi jsou jejich ekvimolární (tj. V rovných částech) směs - "ceramidy / cholesterol / volné mastné kyseliny" v poměru 1: 1: 1.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.