^

Suché čištění tváře

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Každá žena snila, že její tvář vždy vypadala dobře upravená. Chcete-li důkladně vyčistit póry, zlepšit vzhled pokožky a poskytnout pokožce hedvábné, doporučujeme provést chemické čištění obličeje. S pomocí podobného kosmetického postupu je nekrotická vrstva kůže exfoliována působením speciálně vybraných chemikálií, nejčastěji kyselinami.

Indikace postupu

Pokud máte obavy o mastnou pleť na obličeji, která je neustále lesklá, pak bude suché čištění ve vašem případě skutečná spása. Dokonce i dívky se suchou kůží často mají nepříjemné černé body, které je obtížné se zbavit. To je způsobeno nesprávným fungováním mazových žláz. A chemické čištění obličeje je vhodné právě pro ty, kteří chtějí zlepšit stav jejich pokožky nejen zvenčí, ale také uvnitř.

Hlavní údaje pro chemické čištění obličeje jsou:

 1. Prevence stárnutí pokožky.
 2. Opravit hlavní příznaky stárnutí.
 3. S matnou, ošoupanou a listless skin.
 4. S rozšířenými póry a mastnou pokožkou.
 5. Chcete-li odstranit účinky akné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příprava

Příprava na chemické čištění obličeje je jedním z nejdůležitějších kroků v tomto postupu. V tomto okamžiku musí odborník určit, jak hluboký je to dělat peeling. Pokud nebyl přípravek proveden správně, může být výsledek nejen méně účinný, ale i negativní. To je důvod, proč by měla být kůže před čištěním přizpůsobena účinkům vybrané kyseliny.

Při přípravě se pokožka na obličeji otírá speciálním čistícím mlékem nebo gelem. Teprve poté, co je kůže zcela suchá, můžete začít používat kyselinu.

trusted-source[7]

Technika suché čištění tváře

Hlavní postup pro čištění pokožky chemickým peelingem se provádí ve dvou fázích. Maska ovocné kyseliny, kterou zvolil kosmetolog, se aplikuje na očistenou a vysušenou tvář. Typicky takové masky mohou obsahovat kyselinu retinovou, kyselinu glykolovou, kyselinu mléčnou nebo kyselinu pyrohroznovou. Nejprve se používá minimální množství činidla, aby se póry na obličeji otevřely.

Dále cosmetolog používá kyselinu cliquoy v koncentrovanější formě. Hlavním úkolem této masky je úplné rozpuštění "mazových zátek", které se hromadí v mazových žlázách a jejich kanálech. Pomáhá také zbavit se komedonů, odstranit mrtvou pokožku epidermis.

Na samém konci se na obličej aplikuje speciální zvlhčující maska, která napomáhá utažení pórů a urychlení jejich zotavení.

Chemický peeling

Existuje několik typů chemického odlupování v závislosti na látce, která se používá během postupu:

 1. Čištění kyselinou glykolovou.
 2. Peeling s kyselinou salicylovou.
 3. Peeling s ovocnými kyselinami.

Pracují v podstatě stejné, ale pokud máte suchou pleť, pak je nejlepší, aby zůstali na slupce za použití kyselinu salicylovou, díky čemuž „push“ mazové zátky držené pro citlivou pokožku bez následků. Pokud máte normální nebo mastnou pleť, potom je vhodnější chemická úprava kyselina glykolová, který nejprve ohřívá pokožku, a pak „táhne“ pórů a zcela čistí je z tuku.

trusted-source[8], [9], [10]

Čisté čištění obličeje doma

Chemické čištění pokožky na obličeji může být prováděno doma, ale můžete použít pouze speciální masky s ovocnými kyselinami (citron, mléko nebo jablko). Je velmi důležité konzultovat s kosmetikou před použitím tohoto výrobku a pečlivě prostudovat přiložené pokyny.

Před provedením chemického peelingu doma musíte nejprve provést test citlivosti vašeho těla na látky masky. Pokud alergická reakce a jiné kontraindikace nejsou, můžete postupovat sama.

Přípravek by měl být pečlivě rozložen po celé ploše pokožky, aby se zabránilo případným popáleninám. Před peelingem nezapomeňte očistit kůži pomocí oblíbeného čisticího tonika nebo mléka. Pokud v průběhu procedury pocítíte pocit brnění nebo hoření v místě aplikace masky, je třeba ji okamžitě opláchnout teplou vodou a speciální kompresí (tinktury z nití).

Použití masky pro chemické čištění tváře doma nemůže být více než jednou po dobu deseti dnů. Několik dní po zákroku se snažte nejít na slunce a nepoužívat make-up. Při nákupu produktu na peeling věnujte pozornost jeho složení. Musí obsahovat látky, jako je kyselina fytová, kyselina azelaová, vitamin C.

Existuje také několik receptů na domácí chemický peeling. Například následující je docela populární: vzít 40 g suché houby a vařit prášek z ní. Dvě polévkové lžíce tohoto prášku se přidávají do 3% roztoku peroxidu vodíku a dobře se promíchají. Je důležité, aby se směs stala krémovou.

Pokud máte mastnou pleť před aplikací, opatrně raspritete tvář. V opačném případě ho jen položte vlhkým teplým ručníkem a vysušte ho. Mazat vazelínou s pery, obočí, kůží kolem očí a masírovat na kůži bavlněnou houbou. Počkejte 20 minut a opláchněte teplou vodou. Odřízněte kůži. V případě potřeby použijte zvlhčovač.

Čisté čištění tváře během těhotenství

Chemické peelingy s nízkou koncentrací kyseliny nejsou v průběhu těhotenství kontraindikovány, ale dříve, než jsou prováděny, je nejlepší konzultovat porodníka-gynekologa. Intenzivnější postupy, zejména ty, které se provádějí v kosmetických salonech, jsou těhotným ženám zakázány, neboť po nich se mohou objevit pigmentové skvrny nebo neočekávané reakce pokožky. Je také třeba poznamenat, že některé typy peelingů mají teratogenní účinek na plod (například čištění na základě retinoidů).

trusted-source[11], [12]

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou suchého čištění obličeje je bezbolestnost postupu. Kryty pokožky nejsou zraněny, takže po tomto postupu obvykle nedochází k závažným komplikacím. Při použití ovocných kyselin trvá doba zotavení minimálním časem. U mnoha pacientů, následující den, na obličeji nejsou žádné stopy chemického peelingu. Navíc takové čištění obličeje je schopno poskytnout nejen rychlý, ale i poměrně trvalý výsledek.

Bohužel tento postup má své nevýhody. Nejprve kyselina nemůže proniknout dostatečně hluboko do pokožky. Navzdory skutečnosti, že vrchní část pokožky bude hladká a lesklá, pimples a staré stopy na ní nezmizí. Nečistí chemické čištění a vrásky, jizvy, hluboké jizvy a silnou pigmentaci.

Kontraindikace k postupu

Navzdory skutečnosti, že chemické čištění obličeje je prakticky bezbolestné, a někdy dokonce příjemné, v proceduře, nevyhovuje všem. Pokud má kůže keloidy nebo známky jakéhokoli dermatologického onemocnění, včetně herpetických erupcí, je ve vašem případě zakázáno chemické čištění. Také před tím, než zjistíte, zda jste alergičtí na základní látky, které bude kosmetička používat. Nedoporučuje se provádět tento postup v případě popálenin nebo otevřených ran na kůži.

trusted-source[13], [14], [15]

Důsledky po postupu

Nejčastěji po peelingu se objevují následující komplikace:

 1. Erytém.
 2. Peeling kůže.
 3. Šlachovitost kůže.
 4. Ztmavnutí nebo pigmentace pokožky.
 5. Přecitlivělost na kůži.

Tyto důsledky zpravidla nemají žádné vážné důsledky, protože se objevují až první den po ukončení řízení a přecházejí nezávisle.

trusted-source[16]

Péče o proceduru

Po chemickém peelingu je velmi důležité pečlivě postarat o kůži. Pomocí speciálních zvlhčovačů můžete výrazně snížit závažnost okamžitých reakcí, které se objevují u téměř všech osob. V prvních dnech po suchém čištění musí člověk používat všechny druhy gelů a pěn, které se snadno nanáší na kůži, nemusí se otírat a rychle se absorbovat. Od třetího dne můžete používat krémy.

Díky hydratačním činidlům může být výrazně sníženo utahování kůže, epitelizace a může se snížit riziko jizvení. Nejlepšími prostředky v tomto období jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové, které mají hydratační účinek.

trusted-source[17]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.