^

Banány pro gastritidu: též

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi produkty povolené pro gastritidu zabírají banány čestné místo. Toto je jediné ovoce povolené pro všechny formy gastritidy a vředů. Banány pro gastritidu - zdroj látek užitečných pro trávicí systém: regenerace, hojení, zlepšování mikroflóry a srážení krve. Nezralý banán se používá v jižní Indii jako nevýrazná dieta pro vředové pacienty. Banánová mouka je často předepisována pro dyspepsii v této části země. Některé studie však ukazují, že banány se kvůli své schopnosti zvyšovat kyselost žaludku nedoporučují pro gastritidu a žaludeční vředy.[1]

Dieta pro gastritidu

Gastritida je nebezpečná, protože při absenci vhodné terapie je zhoršena erozí a vředy. Dieta pro gastritidu je důležitá spolu s léky a zahrnuje potraviny, které šetří a obnovují zapálenou sliznici žaludku.

Tělo pacienta potřebuje mnoho prospěšných látek - stopových prvků, vitamínů, rostlinných vláken ke stimulaci trávicí činnosti. Banány to mají, takže splňují všechny požadavky lékařů na dietu pacienta. Banány - s gastritidou téměř jediné neškodné ovoce.

 • Existují dva hlavní typy gastritidy, jejichž léčba je v některých okamžicích zásadně odlišná. V případě nedostatečné kyselosti by tedy potraviny měly stimulovat tvorbu žaludeční šťávy a při zvýšené hladině kyseliny by měly být sníženy na normální hodnoty.

K vyřešení prvního úkolu je předepsáno dávkování masa a rybích vývarů, tekutých kazet a polévek. Užitečné vařené kuře, parní kotlety a omelety, tvaroh, vejce, zeleninové pyré. Od nápojů - polibky a pěny.

K neutralizaci přebytečné kyseliny předepsané mléčné kaše, nízkotučné vývar s obilovinami, mladá zelenina - dušená nebo kaše. A jen o několik týdnů později se do jídelního lístku zavedou rostlinné oleje, ryby, vejce a moučné výrobky.

Jídlo by mělo být pravidelné, bez dlouhých přestávek, porcí porcí - přibližně 300 g najednou.

trusted-source[2], [3]

Výhody a poškození banánů

Ovoce zaujímají důležité místo ve stravě pacientů, ale s různými patologiemi se nedoporučuje stejné ovoce. Banány pro gastritidu mají mnoho výhod, takže jsou žádoucí v menu každého pacienta. Výhody a škody způsobené banány jsou nerovnoměrné. Další výhody, to je, že ovoce jsou dietní výrobek a mají následující vlastnosti:

 • Obnovení acidobazické rovnováhy.
 • Odstraňte toxiny a jedy.
 • Pomáhají snížit intenzitu zánětu.
 • Působí laxativně, ale bez průjmu.
 • Zlepšit stav mikroflóry.
 • Pomáhají zmírnit napětí a stres.

Banány obsahují rezistentní škrob (RS) - jedná se o typ škrobu, který je rezistentní vůči enzymům hydrolyzujícím škrob v žaludku a chová se tak jako dietní vláknina. Bylo prokázáno, že RS má pozitivní vliv na prevenci onemocnění, včetně modulace glykemického indexu, schopnosti snižovat hladinu cholesterolu a kontroly hmotnosti.[4]

Banán obsahuje několik biologicky aktivních sloučenin, jako jsou fenolické, karotenoidní, biogenní aminy a fytosteroly, které mají antioxidační aktivitu. [5]

Ukázalo se, že polyfenolické sloučeniny, které se nacházejí v banánech, jako jsou hallokatechin, kyselina kávová, kyselina skořicová a katechin, mají antimikrobiální aktivitu (Chanwitheesuk et al. 2005; Shan et al. 2008), antioxidant (Chye a Sim 2009, Wong a Chye 2009), neuroprotektivní (Lu et al. 2005; Mandel et al. 2008), protinádorové (Faried et al. 2007; Shankar a Mulimani 2007) a antiproliferativní vlastnosti (Jagan et al. 2008). [6]

Trávení závisí na způsobu a době jejich použití. Spolu s těžkým jídlem přetrvává v žaludku ovoce a vzniká plyn. Pokud je žaludek dobře vnímán takovou potravou, pak je požíván nalačno, chrání sliznici a chrání proti rozvoji gastritidy. Pokud banány způsobují nadýmání, jsou nejlépe konzumovány jako dezert s výraznou přestávkou po jídle.

Při použití na lačný žaludek je doporučeno chránit žaludek před zvýšenou kyselostí, nepohodlí a nadýmání. Aby se zabránilo nepříjemným pocitům, jíst na prázdný žaludek banány nepít vodu nebo džus a omezit jejich množství.

Při nízké kyselosti se vybírají zralé měkké banány a pečlivě se žvýkají. Pak je potravinová hmota snadněji strávitelná a absorbovaná žaludkem.

trusted-source[7], [8]

Můžu jíst banány pro gastritidu?

Gastritida není onemocnění, které je léčeno pouze léčivy. K obnovení zdraví je třeba revidovat způsob, jak jíst, vzdát se něčeho, a nejen špatné návyky, ale i zdravé potraviny, například ovoce.

Pro potěšení milovníků banánů není nutné vzdát se gastritidy. Navíc jsou nepostradatelným jídlem, protože mají řadu vlastností nezbytných pro zánětlivý žaludek: stimulují obnovu epitelu sliznic, obnovují poškozený povrch. Proto k otázce, zda je možné jíst banány pro gastritidu, lékaři odpověděli kladně a zahrnuli sladké ovoce do dietních tabulek č. 2, 4, 5a, 15.

 • Složení ovoce je takové, že mohou být konzumovány na lačný žaludek, dokonce i na banánové snídani. Z kilogramu ovoce bude asi 600 g čisté hmotnosti.

Pokud během dne uděláte banánové občerstvení, musíte je jíst 40 minut před jídlem; v tomto případě ovoce při průchodu provede nevděčnou, ale tolik potřebnou očistnou funkci.

Při konzumaci ihned po obědě, kdy je žaludeční dutina naplněna jídlem, často dochází k nadýmání. Aby se zabránilo extrémně nepříjemnému jevu, měl by být dezert tolerován včas: ne méně než dvě hodiny po jídle.

Banány pro gastritidu s vysokou kyselostí

Nezralé banány přispívají k tvorbě hlenu, který spolehlivě chrání vnitřní výstelku žaludku před dráždivými účinky jiných produktů. Proto před konzumací hlavních jídel doporučujeme konzumovat nezralé banány pro gastritidu s vysokou kyselostí. Pouze jedno ovoce může zastavit škodlivé účinky kyseliny na epiteliální vrstvu žaludeční stěny. Kromě toho nezralé banány uspokojí hlad a díky vláknu mají pozitivní vliv na celý gastrointestinální trakt.[9]

 • Chcete-li získat maximální užitek, během gastritidy, nezralé banány by měly být konzumovány správně a pouze podle pokynů lékaře, který vyvodí závěry na základě laboratorních testů a specifických rysů průběhu onemocnění.

Vzhledem k tomu, že banány na prázdném žaludku mohou způsobit plyn a plynatost, bolest a křeče, je lepší je používat nejdříve hodinu po snídani. A s výskytem nepříjemných pocitů se pauza zvyšuje na 3 hodiny. Odmítnout je pacientovi je možné pouze v případě poruchy trávení nebo individuální nesnášenlivosti produktu.

trusted-source[10]

Banány pro gastritidu s nízkou kyselostí

Příznivý účinek zralých banánů v gastritidě s nízkou kyselostí je již dlouho prokázán, takže jsou zahrnuty do lékařské stravy a působí jako pomocný lék. Plody normalizují funkčnost gastrointestinálního traktu, zlepšují zažívací proces, obohacují vitamíny B a C, hořčík, draslík, vlákninu - v množství, které nepřesáhne nemocný orgán.

Tropické ovoce zklidňuje bolest, odstraňuje pálení žáhy, obklopuje stěny a chrání je před agresivním kyselým prostředím. Důležitá je také složka serotonin: zlepšuje náladu pacienta, což samo o sobě přispívá k zotavení. Banány jsou obzvláště užitečné během gastritidy dobré zralosti, s kůží začínající černou. Snadno se promění v husté pyré nebo čerstvé. Množství se dávkuje - s přihlédnutím ke skutečnosti, že plody mají schopnost snížit kyselost.

Typy stravy jsou nabízeny - čistě banán nebo mléko-banán. Aby vám banány sloužily dobře, musí být řádně připraveni a spotřebováni. Několik tipů:

 • Tam jsou banány v nepřítomnosti zhoršení.
 • Vyberte si středně velké ovoce.
 • Před čištěním omyjte mýdlem a vodou.
 • Čištění nejen kůže, ale také bílé nitě pod ním.
 • Můžete si udělat husté šťávy pyré.
 • Nepijte nic před úplným zažíváním (ne dříve než hodinu).
 • Zelené banány dozrávají při pokojové teplotě několik dní.

Banány pro akutní gastritidu

Proč odborníci na výživu doporučují pacientům používat banány pro gastritidu a jiné poruchy zažívacích orgánů? Jedním z důvodů je přítomnost více „jemných“ vláken v zámořských plodech než v jiných rostlinných produktech, vláknech. Nejen čistí střevní obsah, ale pohlcuje a odstraňuje škodlivé složky, včetně patogenních mikroorganismů. Vzhledem k mírnému účinku neubližuje banánová vlákna již bolestivé střevní membráně.

U akutní gastritidy jsou banány také prospěšné, protože hořčík přítomný v buničině alkalizuje médium a normalizuje zvýšenou kyselost. Tento stopový prvek aktivuje tvorbu zdravého epitelu, který činí banány užitečnými pro rozvoj atrofie a zbytek potravy pod jejich vlivem je absorbován efektivněji.

 • Pokud jde o to, když je lepší jíst tropické ovoce, existují samostatná odůvodnění. Jíst na prázdném žaludku, 30-40 minut před snídaní, banán se rozdělí v čase a vytvoří ochrannou hmotu v žaludku. Pak je obsah evakuován do střeva, čímž se uvolní místo v žaludku pro plnou snídani.

Tím, že vše pohltí, pacient riskuje, že „celá kaše“ bude dlouho přetrvávat v žaludku a začne putovat, což je důvod, proč se mohou zvyšovat gastrické symptomy, křeče a meteorismus. Pokud by se tedy nepodařilo jíst banán předem, odložil tento příjemný okamžik na pozdější, dvě nebo tři hodiny po jídle.

Během této doby bude polovina regenerované hmoty v tenkém střevě a žaludek bude připraven přijmout banán. Pokud je taková možnost doprovázena nafouknutím a plynem, pak by měl být rozdíl mezi normálním jídlem a konzumací banánového dezertu zvýšen o další hodinu.

trusted-source[11]

Banány s exacerbací gastritidy

Banány jsou součástí téměř všech zdravotnických stolů. Někdy u pacientů vyvstává otázka, jakou formu mají tyto plody užívat. Doporučení odborníci na výživu se zredukují na skutečnost, že banány pro gastritidu by měly být konzumovány odděleně, nemíchané s jinými produkty. A pokud se během dlouhodobé léčby konzumuje ovoce a nudí se, je jeho kombinace s jinými přísadami povolena.

 • Banány pro exacerbaci gastritidy mohou být rozmačkané, klepání masa mixérem nebo pečlivé hnětení. Lékaři je považují za méně užitečné než pečená jablka.

S povolením lékaře může být banánová hmota kombinována s kefírem, smetanou, tvarohem, mlékem a jablky. Takové koktejly, opilé nalačno, vytvářejí nejen dlouhý obálkový efekt, ale také pocit plnosti, obohacují tělo o užitečné látky.

Banány jsou dobře kombinovány s „nedezertními“ produkty: dýně, pepře, celeru, zelení. Užitečné pro gastritidu bude příloha pro druhou misku, připravenou podle následujícího receptu:

 • Vezměte si banán (1 ks), 150 g pečené dýně a vařený celer. Přiveďte na hladkou hmotu, přidejte olivový olej.

V žádném případě nelze jíst banány, zpracované na čipy nebo smažené. Dobrý zvyk každodenního používání čerstvých zralých banánů může podle některých výzkumníků zabránit rozvoji gastritidy.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Banány pro erozivní gastritidu

Popularita banánů je dána nejen jemnou chutí a dostupností, ale také bohatým složením. Trávení banánů obecně se neliší od stejného procesu, který se vyskytuje v žaludku zdravého člověka s jinými plody. Zvláštnost banánů pro gastritidu je následující:

 • Vytvořte ochrannou vrstvu na žaludeční stěně.
 • Snižte kyselost.
 • Banány pro erozi žaludku jsou zdrojem energie, což je nezbytné pro člověka v dopoledních hodinách.

Eroze sliznice je komplikovanou variantou gastroduodenálního zánětu. Jedná se o defekty na povrchu zažívacích orgánů, které je třeba vyléčit pomocí terapeutických činidel a diety a velmi přísné. Banány pro erozivní gastritidu jsou jedinými potěšeními doporučovanými pro pacienty, ačkoliv jiné druhy ovoce, spolu s mnoha tradičními produkty, jsou během léčby přísně zakázány.

Výjimka pro tyto plody je vyrobena proto, že podporují hojení eroze a obnovu prospěšné mikroflóry. Plody také nahrazují cukr, zlepšují chuť obilovin a dalších povolených potravin, zvyšují srážlivost krve. Díky tomu jsou skutečně nepostradatelné pro účinnou léčbu erozivního zánětu žaludku.

trusted-source[17], [18], [19]

Banány pro atrofickou gastritidu

O otázce zahrnutí banánů do atrofické gastritidy do stravy rozhoduje lékař po objasnění diagnózy týkající se lokalizace patologie. Tato forma zánětu žaludku zahrnuje fokální nebo pevné léze vnitřní výstelky žaludku.

 • V případě atrofické léze dolní části přilehlé k dvanáctému střevu se banány zpravidla nedoporučují během gastritidy. Při atrofii horních částí dutiny se naopak považují za užitečné sladké plody.

Je také nutné vzít v úvahu stav sliznice, zejména přítomnost nekrotických lézí. Někdy odborníci na výživu nedoporučují ovoce v čisté formě, ale zpracovávají například banánový pudink. Takové jídlo v žaludku je tráveno rychleji, protože obsahuje rozdělené vlákno.

Když je detekována patologická proliferace epiteliální vrstvy, banány jsou dočasně vyloučeny ze stravy, protože tento proces urychlují.

Při porovnání vlastností lze vidět, že příznivý je u gastritidy. Nicméně, na základě složitosti patologie, pro jejich použití je nutné nejen konzultace s odborníkem, ale vážné zkoumání s objasněním všech nuance. V opačném případě může ovoce zhoršit průběh onemocnění, vyvolat průjem nebo jiné nepříjemné komplikace až do vzniku erozí a vředů.

trusted-source[20], [21]

Banány pro reflux gastritidy

Banány se odlišují od ostatních plodů pozitivním vlivem na vnitřní výstelku dutiny žaludku. Obklopují stěny a chrání je před agresivním působením žaludeční kyseliny, odstraňují bolest a další nepohodlí spojené s gastritidou. Díky tomu jsou banány pro gastritidu zahrnuty do terapeutické stravy. Ačkoli je obtížné zvolit pro tuto nemoc univerzální dietu, protože příčiny a průběh gastritidy jsou odlišné.

 • Reflux je doprovázen návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, tj. Pohybu potravy ve směru opačném k normálu. Jednorázový reflux je považován za normální a nevede k nemoci. K pravidelnému opakování refluxu reaguje sliznice jícnu zánětem.

Příčinou tohoto jevu je i zánět žaludku. Kromě léčení drog je pacientovi předepsána dietní strava s omezením mnoha výrobků a jídel.

Banány pro reflux gastritidy nejsou zakázány, protože zmírňují pálení žáhy a bolest - hlavní signály vysílané z vnitřku zanícené sliznice. Žaludek musí být chráněn, aby se neutralizovalo agresivní prostředí, aby se urychlila evakuace potravinového kusu. Banány jsou schopny aktivně podporovat drogy pro rychlé provedení úkolů. Proto se zámořské ovoce nazývá přírodní antacida.

Může banán pro žaludeční vředy a žaludeční vředy?

Gastritida, která se stala vředem, je obtížný patologický proces, který se vyvíjí s nerešpektováním prvních příznaků nemoci nebo zdraví obecně. Léčba zahrnuje mnoho omezení, včetně stravy. Tento zákaz podléhá zejména všem druhům ovoce a bobulovin.

Ale banán nepatří mezi zakázané. Naopak nezralý banán s gastritidou je užitečný, protože obsahuje sloučeniny, které mají destruktivní účinek na Helicobacter a stimulují produkci ochranného hlenu v žaludku. To je dostačující pro kladnou odpověď na otázku, zda banány mohou být použity pro žaludeční vředy a žaludeční vředy. Zároveň je důležité věnovat pozornost jednotlivým charakteristikám, protože je známo, že se nejedná o nemoc, která by měla být léčena vůbec, ale o individuálního pacienta.

 • Optimální produkty pro peptický vřed - nejzelenější banány.

Je třeba mít na paměti, že přejídání banánů je také nežádoucí, protože může vyvolat přebytek určitých látek a obezitu. Odmítnutí přípravku může být způsobeno alergiemi, akutní bolestí, průjmem, nadýmáním nebo zácpou, jakož i řadou onemocnění, která by měla být předem oznámena ošetřujícímu lékaři.

trusted-source[22], [23]

Je možné banán s dětskou gastritidou?

Je známo, jak obtížné je omezit dítě na jíst sladkosti a oblíbené ovoce, zejména pokud je nemocný a nezbedný více než obvykle. Rozrušené matky obléhají lékaře s otázkami: může banán s dětskou gastritidou? A sladkosti? A dort?

Banány jsou jednou z potravin umožňujících zánět žaludku. Plody se používají nejen jako užitečný dezert, ale také jako pomocná terapeutická složka. Správné zařazení banánů do gastritidy může urychlit léčbu jakékoli formy. Kvůli množství užitečných látek banány:

 • zlepšit trávení;
 • obalit žaludeční dutinu;
 • nedráždí jícen;
 • obnovit tkáň;
 • zvýšení hladiny serotoninu a nálady;
 • regulovat acidobazickou rovnováhu;
 • poskytují mikroprvky a vitamíny.

Kdy a kolik jíst ovoce závisí na formě patologického procesu a lékařských předpisech.

Banán je jedním z prvních plodů používaných pro krmení. Batolata. Je dobře vnímán, dává pocit sytosti, zřídka způsobuje reakci, i když děti více než dospělí jsou náchylné k alergiím. Sladké ovoce však může způsobit koliku a nadýmání.

Výběr banánů pro dětskou výživu by měl být obzvláště opatrný. Maximální užitek pro gastritidu přináší vysoce kvalitní zralé ovoce - jasnou barvu, ne žebrovanou formu, s hladkou matnou kůží, tmavými tečkami, což naznačuje zralost. Zelenavá kůže potvrzuje nezralost a šedivost. Nezralé plody se po několika dnech stávají vhodnými pro potraviny a šedivost je lepší nekupovat vůbec.

Jakmile jsou vzácné a dnes jsou plody dostupné všem, jsou pevně v naší stravě. Postupem času se ukázalo, že banány nejsou jen chutné ovoce, ale také chutný lék. Banány pro gastritidu jsou ukázány všem. Aby lékař dosáhl maximálního přínosu, musí předepsat metodu a způsob užívání a pacient musí striktně dodržovat dietu a jiné předpisy lékaře.

trusted-source[24], [25], [26]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.