^

Bobule s gastritidou s vysokou kyselostí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Čerstvé ovoce a bobule jako zdroje přírodních vitamínů jsou na našem stole vždy vítány. Zdá se, jíst a užívat si. Ale je vždy šťavnaté kyselé sladké ovoce prospěšné? Ať už je možné želvy regalovat při gastritidě se zvýšenou nebo zvýšenou kyselostí?

trusted-source[1], [2]

Indikace

Gastritida s vysokou kyselostí se projevuje jako řada nepříjemných příznaků, hlavním je pálení žáhy. Vzniká tím, že žaludeční šťávy vstupují do jícnu a vyvolávají pocit pálení na sliznici. Nepohodlí zesiluje kyselou erukuci, která se objeví, když je žaludek plný.

Zvýšení kyslosti se uvádí, když měrná hmotnost kyseliny chlorovodíkové v obsahu žaludku se rovná nebo přesahuje 0,5%. Takový indikátor vyžaduje léčbu a nejen léky: důležitým místem pro léčbu gastritidy je dieta.

V kyselém žaludku je jídlo, které nestimuluje zvýšení žaludečního pH: Vařené a kaše do pyré mrkev, řepa, brambory, květák, stejně jako s určitými omezeními, ostatní zeleniny. Pod vykládanou, slanou, nakládanou zeleninou, veškerými konzervami, stejně jako houbami, okurkami, cibulí, okurkami, zelím, šťovíkem a špenátem. Ze stravy jsou také vyloučeny pikantní, mastné, smažené potraviny. Dieta poskytuje pravidelnou stravu, bez hladovění a přejídání.

Bobule jsou obvykle nazývány sladkou, ale často je to jen metafora. Ve skutečnosti většina plodů obsahuje mnoho kyselin, což jim dává příjemnou sladkou a kyselou, a někdy i kyselou chuť. Potřebuje žaludek a tak trpí nadbytkem kyseliny?

Ukazuje se, že není nutné úplně odmítnout bobule pro gastritidu s vysokou kyselostí. Stačí si vybrat bobule a správně jíst. Měly by být:

 • ne kyselá;
 • zralé;
 • kvalitní.

Jíst by mělo:

 • ne na prázdný žaludek;
 • v umírněnosti;
 • v přestávkách mezi hlavním jídlem;
 • důkladně žvýkat.

Naštěstí je výběr tohoto ovoce, jakéhokoli vkusu, postačující, zejména v létě. Jinak jsou povoleny ovocné a bobulové džusy, pastilky, sušené ovoce, marshmallows, domácí džemy a džemy bobulí.

Po bobulovském svačinu je nežádoucí lehnout asi hodinu, aby nedošlo k vypálení žáhy z požití žaludeční šťávy do jícnu.

Ve stravě se zvýšenou kyselostí je důležité kontrolovat teplotu a saturaci jídla vitaminem C. Jídlo by nemělo mít tepelné a chemické dráždivé účinky. To platí pro plody s gastritidou se zvýšenou kyselostí: měly by být konzumovány strouhaným, bez kůže a jám, s neutrální teplotou. Samozřejmě, vyberte pouze sladké ovoce; lze smíchat dva různé typy bobulí.

Nejužitečnější jsou bobule-ovocné želé, kompoty, pudinky a jiné dezerty.

trusted-source[3]

Výhody

U hyperaktívní gastritidy určujete potraviny, které neumožňují mechanické podráždění žaludeční sliznice. Takové menu je známé jako dieta číslo 1. Jaké místo je přiděleno stravě bobulí s gastritidou s vysokou kyselostí?

Skutečné přínosy bobulí při gastritidě se zvýšenou kyselostí výrazně překračují možnou škodu. Čerstvé bobule obsahují různé vitamíny, organické kyseliny, esenciální oleje, mikroelementy. Všechny tyto látky v přiměřených dávkách jsou nezbytné pro každý organismus.

Můžete mluvit o škodě, pokud zneužíváte plody. Může se projevit takovými následky:

 • nadměrné dávky nepříznivě ovlivňují trávicí procesy;
 • Množství organických kyselin koroduje zubní sklovinu.

trusted-source[4]

Co může a co nemůže?

Aby se zabránilo negativnímu účinku, je třeba předvařit ovoce a bobule s gastritidou: utírat, pečeme, vaříte, děsíte bramborovou kaší, kissels, pěny, želé, kompoty, džemy.

Meloun

Meloun se týká několika bobulí, které jsou povoleny pro jakoukoliv gastritidu - za předpokladu, že jsou zralé a pěstované s využitím ekologických technologií. Šťáva z kaštanového ovoce nasycuje tělo přírodním cukrem, čistí strusky a přebytečnou tekutinu. Vlákno stimuluje střeva, "vylučuje" z něj nahromadění zbytků jídla.

Nicméně, lékaři varují před použitím nadměrné porce tohoto bobule, na rozdíl od všech ostatních, a doporučujeme používat ... Krupice meloun. To znamená, že meloun jako bobule při gastritidě s vysokou kyselostí není potravou, ale lékem.

 • Léčivé činidlo se připravuje tímto způsobem: sušená kůra se rozemele a nalije vroucí vodou (10 lžící na 1 litr vody). Pečlivě pijí na prázdný žaludek, sklenici najednou, půl hodiny před snídaní.

Meloun je kontraindikován v ledvinových kamenech, cukrovce, pankreatitidě, adenomu prostaty, kolitidě, pooperačních adhezí.

Cranberry

Cranberry je jedním z nejoblíbenějších bobulí; přitahuje pozornost díky jedinečným vlastnostem, které stále ještě studují lékárníci a odborníci na výživu. Bobule brusinek obsahují:

 • antioxidanty;
 • glukóza a fruktóza;
 • organické kyseliny;
 • pektinы;
 • komponenty pro opalování;
 • vitamíny;
 • mikroelementy.

Brusinky a výrobky z jejich zpracování se používají jako vitamín, antipyretikum, diuretikum, antibakteriální, uhasící žízeň, posilující činidlo. Za starých časů byly brusinky používány v boji proti kurději a dnes zaznamenávají pozitivní účinek brusinek při léčbě antibiotiky: bobule nebo šťáva z ní zvyšuje účinnost těchto léčiv.

Mezi další organické kyseliny v brusinkách patří benzoová, která má vlastnosti přírodní konzervační látky. Díky tomu bobule nevyžadují speciální ošetření. Dalším rysem brusinek - optimální rovnováha a asimilace užitečných komponent.

Bohužel, takové užitečné bobule s gastritidou s vysokou kyselostí je kontraindikováno. Brusinky se také nedoporučují pro vředové střevy a jaterní problémy. Negativní účinek brusinek a zubní skloviny, i když dásně působí pevněji.

Termíny

Termíny se týkají těžkého jídla. Jsou také nazývány "chléb pouště". Jsou to užitečné ovoce, protože obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy, oleje, pektiny, půl tuctu minerálů a vitamínů. Termíny se konzumují v sušené formě, používají se v kompotách, pečiva, saláty a jiné kulinářské recepty. Ve své čisté formě se doporučuje sušené ovoce jíst 15 minut před jídlem, zatímco jedna porce by neměla přesáhnout 50 g.

Pokud jde o použití těchto plodů s gastritidou, existují protichůdné názory.

 • Někteří experti kategoricky odmítají tento přípravek ve stravě lidí s akutními a chronickými formami gastritidy, protože množství rostlinných vláken v těchto plodech vyvolává exacerbaci nemocí.
 • Jiní považují za přípustné použití výhradně vysušených dat pro všechny gastritidy.
 • Další doporučení: datum bobule pro gastritidy s vysokou kyselostí jsou povoleny v menu pro dezert, v omezeném množství.

Tento nesouhlas naznačuje jednu věc: každému pacientovi by se mělo jednat individuálně, jak zacházet s daty a jednat v souladu s doporučeními lékaře a dobrými životními podmínkami. Je třeba mít na paměti, že data obsahují spoustu cukru. Proto se lidé s diabetem a nadváhou nedoporučují - stejně jako fíky, hrozny, banány, sladké švestky.

Kalina

Hořká chuť Kaliny z něj dělá nejoblíbenější bobule, ale neovlivňuje léčebné vlastnosti tohoto ovoce. Při uznání kaliny je ukládání užitečných vlastností sdíleno jak alternativními léčiteli, tak odbornými lékaři. A nejen ovoce jsou považovány za léčivé, ale také kůra Kaliny, která má hojivé, styptické a spasmolytické vlastnosti.

Hořké bobule jsou bohaté na cukr, vitamín C, množství organických kyselin a antioxidantů.

 • Kalina působí jako antikonvulzivní, choleretická, protizánětlivá látka.
 • Infuze plodů uklidňuje nervy a kašel.
 • Berry posiluje srdce a cévy, odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla.
 • Existují informace, že vezikuly jsou účinné při prevenci rakoviny.

Ze šťávy a ovocné šťávy z plodů s gastritidou s vysokou kyselostí, jako u peptického vředu, se považuje účinná alternativa.

Čerstvé a recyklované vápno není pro každého užitečné. To může být škodlivé v těhotenství a pro pacienty s dnou a ledvinami, stejně jako pro porušení koagulability krve, ohrožující trombózu.

Malina

Malina je populární bobule, dlouho používané pro potraviny a léčebné účely. Obsahuje celulózu, alkoholy, esenciální oleje, kumarin, komplex vitamínů a minerálů. Používá se čerstvé, sušené, zmrazené, jako složka ovocných salátů, džemu, želé, marmelády.

 • Chuť a léčivé vlastnosti bobulí úspěšně využívají lékárníci, cukráři, vinaři a výrobci čajových nápojů. Alternativní medicína ji považuje za lék číslo jedna pro nachlazení, horečku, bolesti kloubů. Červené, žluté, černé odrůdy malin jsou užitečné při hypertenzi, anémii, ateroskleróze, anorexii, gynekologických a dalších potížích.

Mínusy zahrnují alergenitu, přítomnost purinů a kyselin v malinách. Jedná se o druhou vlastnost, která dělá zázrak-bobule při gastritidě s vysokou kyselostí nepřijatelné, stejně jako s některými onemocnění ledvin a dnou.

Kromě toho maliny obsahují malé kosti, které jsou téměř nemožné odstranit z plodu a které mohou dráždit žaludek. To je další z kontraindikací, které činí "sladké bobule" s gastritidou s vysokou kyselostí nežádoucí.

Cítit karmínovou chuť pacientů s gastritidou, pomocí malinové šťávy, která, stejně jako čerešňová šťáva, snižuje vylučování žaludku. Hlavní věc je, že je čerstvá, nikoliv obchodní tekutina s citronem a dalšími kyselinami, které jsou škodlivé kyselé gastritidy.

Lingonberry

Cowberry se nazývá kouzelná bobule - především díky své jedinečné kompozici. Pektin, karoten, vitaminy A, B, E a C, flavonoidy a volatilní, fruktóza a minerály, aby bobule velmi užitečné, a aroma a chuť - vynikající přírodní pochoutka. Stovky let lidé používali brusinky na výrobu kousky, džemy, kissels, protože tepelné ošetření nezničilo většinu užitečných vlastností jasně červených bobulí.

Lingonberry je tělem dobře vstřebáván a neustále ho používá:

 • zlepšuje stav kůže a vlasů;
 • podporuje ztrátu hmotnosti;
 • posiluje obranyschopnost těla;
 • zmírňuje depresi;
 • léčení tuberkulózy, anémie, gastritidy.

Cowberry se doporučuje pro diabetes, otok, pro prevenci infarktu. Cowberry džus má antiseptické vlastnosti, které se používají při léčení nachlazení a některých patologií trávicího traktu. V kombinaci s medem slouží k posílení imunity.

Cowberry džusy a bobule s gastritidou s vysokou kyselostí mohou způsobit poškození, takže se takoví pacienti nedoporučují k jejich použití, zvláště pokud jsou vředy. Kontraindikace v brusinkách a hypotonii, protože je schopná snížit krevní tlak.

Hloh

Hloh je příznivě rozlišován mezi ostatními bobulemi o velké množství jasně červených plodů, klastrů zdobících keře z divokých rostlin. Na podzim shromažďují lidé, kteří jsou dobří v alternativní medicíně. Koneckonců, tinktura hloh je jedním z nejoblíbenějších léčebných produktů "ze srdce" a vývar z ovoce je vynikající domácí lék.

Zvláštností hlohu je to, že se perfektně kombinuje s léčivými bylinami, jinými druhy ovoce (například s psí růží), medem.

Plody jsou bohaté na takové látky:

 • vitamíny A, C, betakaroten;
 • draslík, vápník, železo, hořčík, mangan;
 • pektinam.

Činnost hlohu je různorodá; odstraňuje přebytečnou tekutinu spolu s toxiny, snižuje krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu, zlepšuje pozornost a paměť, léčí záněty a nachlazení.

Nízký obsah kalorií a bohaté chemické složení činí z hlohu zajímavý pro ty, kteří chtějí zhubnout, a kombinace s dalšími složkami může být použita jako další lék proti poruchám činnosti srdce, nervového systému a krevního tlaku. Jeho bobule s gastritidou s vysokou kyselostí mají také léčebný účinek. Předepisování léku je jednoduché: bobule jsou hodeny do vroucí vody a vařeny jako kompot. S bolestí v břiše se doporučuje jíst společně s vařeným ovocem.

Kontraindikace

Pacient s gastritidou se musí vzdát některých potěšení, včetně použití čerstvých darů přírody. Takže nemůžete jíst nezpracované ovoce a bobule v žaludku s vysokou kyselostí: třešně, třešeň, rakytníku, jablka, meruňky a broskve na lačný žaludek, granátová jablka, pomeranče, citrony, jahody, maliny, rybíz, hrozny, a to zejména s kůží. Zákaz je způsoben skutečností, že kyselé bobule mohou vyvolat zhoršení chronického procesu.

Kromě toho existují kontraindikace při zhoršování jakékoliv patologie trávicích orgánů: ovoce a naturální plody nemohou být s takovou podmínkou konzumovány. Některé druhy ovoce jsou povoleny pouze ve formě pyré, kissel, pastilky, pečených nebo vařených dezertů.

Během odpuštění choroby je povoleno sušené ovoce - nikoliv však data, sušené meruňky, rozinky v surové formě. Z nich můžete vařit kompoty a pít je v teplé podobě, ale další výhody, podle dietologů, takový nápoj přinese s hypoacid gastritis.

Ovoce obsahující velké množství cukru (hrozny, data, banány, fíky) jsou kontraindikovány u diabetiků a lidí s nadváhou.

trusted-source[5], [6], [7]

Možná rizika

Poškození z bobulí s gastritidou s vysokou kyselostí nastává, když používáte kyselé čerstvé ovoce, které zvyšují kyselost a dráždí žaludeční sliznici.

Aby se zabránilo nežádoucí účinek, ovoce a bobule v žaludku s obsahem kyselin je třeba nejprve připravit: stírání, péct, vařit, vyrábět pyré, želé, pěna, želé, kompoty.

Když se onemocnění zhorší, nemohou se konzumovat surové bobule a šťávy. Bez exacerbací je možné: jsou užitečné pro práci střeva.

trusted-source[8], [9]

Bobule s gastritidou s vysokou kyselostí mají místo v nabídce - pokud pacient nemá žádné jiné trávící potíže. Pokud však tělo reaguje nedostatečně na použití bobulí, pak musí pacient podrobit průzkumu, aby zjistil příčinu této reakce. Možná budete potřebovat další odborné poradenství týkající se léčby nebo výživy. Abyste se nepopírali používání takových nádherných produktů, jako jsou ovoce a bobule.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.