^

Brambory na gastritidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 02.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Gastritida je běžné onemocnění, které mnoho lidí zná z první ruky. Žaludeční sliznice se zanítí v reakci na působení dráždivých faktorů – chemikálií, infekcí, vysokých či nízkých teplot, stresu, podvýživy. Mimochodem, výživa je jednou z nejčastějších příčin patologie. Proto, abychom ji vyléčili, je třeba nejprve upravit jídelníček: vyloučit vše škodlivé, špatně stravitelné, nekvalitní. Jednou z potravin, která vyvolává otázky z hlediska dietní výživy, jsou brambory. Uškodí to nemocnému žaludku? Ve skutečnosti nejsou brambory na gastritidu kontraindikovány. Existuje však řada nuancí, které si musíte uvědomit. [1]

Mohou brambory s gastritidou?

Brambory jsou nezbytným produktem pro pacienty s gastritidou. Strava během exacerbace onemocnění by měla být extrémně kompletní a zároveň šetrná. Současně mají brambory spoustu užitečných vlastností a jsou snadno vnímány gastrointestinálním traktem. Je však důležité si uvědomit, že přejídání se zánětem žaludku je obzvláště škodlivé. Optimální je proto sníst ne více než 200-300 g brambor denně.

Pacienti s gastritidou by neměli jíst bramborovou kaši a jiná teplá jídla: jídlo by mělo být teplé a velikost porce by měla být malá. Optimální schéma napájení je zlomkové.

Kromě toho je třeba vzít v úvahu možné kontraindikace. Takže brambory mohou být škodlivé, pokud má pacient kromě gastritidy diabetes mellitus, obezitu, kalkulózní cholecystitidu. Máte-li pochybnosti o možnosti konzumace bramborových pokrmů, pak byste se rozhodně měli poradit s lékařem, který individuálně zváží vhodný jídelníček a sestaví výživový plán.

Pokud je to možné, měly by se v jídelníčku používat kvalitní domácí brambory. Přírodní produkt obsahuje minimum nežádoucích složek, nebo zcela chybí.

Při výběru produktu je důležité věnovat pozornost vzhledu hlíz: neměly by být měkké, zelené, naklíčené, shnilé, ztmavlé. Při gastritidě je povoleno používat bramborovou kaši, polévky, kastrol. Pod kategorický zákaz spadají smažené brambory (hranolky), chipsy, smažené zrazy a bramborové placky, které jsou obzvláště škodlivé a výrazně zraňují již tak poškozený žaludek.

Brambory na gastritidu s vysokou kyselostí

Pro gastritidu s vysokou kyselostí jsou charakteristické následující příznaky:

 • pálení žáhy (pálení na hrudi);
 • bolest v žaludku (bolest, křeče);
 • "kyselé" říhání, pálení v krku;
 • bílý povlak na povrchu jazyka.

Pacienti s překyseleným zánětem žaludku zpravidla výrazně omezují dietu, vylučují silné a bohaté vývary, houby, syrové zeleninové produkty, tučné maso a sádlo, sůl a marinády, uzené maso, černý chléb atd. Brambory jsou ale ve většině případů povoleny, ale jen vařené, dušené, pečené, jakož i do polévek.

Zvláštní přínos při gastritidě je odvar z brambor, který se může pít od prvních dnů exacerbace. Odvar jemně obaluje stěny žaludku, chrání poškozenou sliznici před dalším podrážděním, podporuje jizvení ran a dokonce i vředů.

Léčivý odvar se připravuje následovně. Vezměte 1 kg brambor, 4 střední mrkve, jednu cibuli a svazek petržele. Brambory dobře omyjte bez loupání. Mrkev a cibule se oloupou a umyjí. Veškerá zelenina se nalije vodou, sůl se nepřidává. Vařte 45 minut. Poté se výsledný zeleninový vývar ochladí do teplého stavu, přefiltruje a podává pacientovi s gastritidou dva doušky několikrát denně před jídlem.

Výhody

Brambory obsahují velké množství škrobu, jednoduché i složité sacharidy, bílkoviny (albumin, globulin, pepton, tuberin), pektiny, vlákninu, organické kyseliny (jablečná, citrónová, šťavelová aj.), poměrně hodně draslíku (570 mg% ), fosfor (50 mg %), kyselina askorbová (asi 30 mg/100 g), vitamin K a B 1  (0,12 mg %), vitamin B 2  (0,07 mg %), vitamin B 5  (0,3 mg %), vitamin B 6  (0,3 mg %), tokoferol (0,1 mg %), karoten (0,02 mg / 100 g), kyselina listová (8 μg / 100 g). Neméně bohaté složení mikroprvků je zastoupeno hliníkem, borem, vanadem, železem,  [2] jódem a kobaltem, lithiem a manganem, mědí a molybdenem, niklem a rubidiem, fluorem a zinkem. Všechny části rostliny obsahují glykoalkaloid solanin v různém množství.

Přítomností kyseliny askorbové jsou brambory jedním z prvních míst mezi všemi známými zeleninovými plodinami. Například 100 g čerstvých podzimních hlíz obsahuje asi 30 mg vitamínu C.

Pokud má brambor žlutý řez, pak je tato odrůda bohatá na karoten (provitamin A).

Sacharidy jsou zastoupeny především glukózou (hroznový cukr), v menším množství sacharóza a ještě méně fruktóza. [3]

Brambory ve slupce obsahují hodně draslíku, který je nezbytný pro normální metabolismus elektrolytů a bezproblémové fungování kardiovaskulárního systému. Slupka je také bohatá na enzymy, které pomáhají při trávení a vstřebávání bramborového škrobu. [4]

Kontraindikace

Lékaři říkají, že jakýkoli, dokonce i relativně neškodný produkt, má své vlastní kontraindikace pro použití. Brambory na gastritidu nejsou výjimkou. Obvykle je jeho přítomnost ve stravě omezena, pokud je nutné snížit procento lehce stravitelných sacharidů v potravinách – například pokud pacient kromě zánětu žaludku trpí cukrovkou. Musíte však pochopit, že brambory obsahují také komplexní sacharidy s pomalou vstřebatelností a podíl jejich přítomnosti v produktu koreluje se stupněm a způsobem jeho kulinářské přípravy. Například převařené hlízy – zejména bramborová kaše – mají vysoký glykemický index, což znamená, že hladina cukru v krvi může vystřelit.

Kromě pacientů s cukrovkou by se brambory měly opatrně konzumovat, pokud má člověk jakýkoli stupeň obezity. Při takové diagnóze se nevyplatí výrobek zcela vyloučit z jídelníčku, ale přednost by měly mít pečené brambory, případně vařené brambory ve slupce.

Odborníci poznamenávají, že největší počet nebezpečných situací vzniká při použití příliš mladých (malých), příliš starých (dlouho skladovaných, naklíčených) a zelených brambor. Všechny tyto produkty mohou obsahovat velké množství solaninu, toxické organické sloučeniny, která může způsobit těžkou otravu. V hlízách skladovaných na světle se hladina toxické složky mnohonásobně zvyšuje. Vysoký obsah solaninu se projevuje hořkou chutí, bolestí v krku po požití výrobku.

Možná rizika

Pro začátek je důležité, aby si pacienti s gastritidou vybrali správné brambory. Je třeba věnovat pozornost vzhledu hlíz: neměly by mít stopy hniloby a zeleně, měly by být rovnoměrně zbarvené a husté na dotek. Pokud je na bramboru zelená skvrna, je lepší ji vyhodit. Pointa je, že při nesprávném skladování brambory hromadí škodlivou složku - solanin, který je zdraví nebezpečný.

Před vařením byste měli důkladně prohlédnout všechny hlízy, omýt je a odstranit klíčky. Při zánětu žaludku se nedoporučuje používat staré brambory, hromadí se v nich i škodlivý solanin. Vaření bramborových pokrmů pro nemocného je lepší vařením nebo pečením. Povoleno je také vaření v páře a dušení. Sůl se přidává v minimálním možném množství, nebo se nesolí vůbec.

Navzdory všem výhodám bramborové šťávy, odvaru a dalších jídel byste neměli zneužívat a přejídat se. To je extrémně škodlivé pro nemocný žaludek.

Před vařením brambor na gastritidu byste si měli pamatovat následující doporučení:

 • Když se objeví první příznaky gastritidy, je nutné se poradit s rodinným lékařem, gastroenterologem nebo terapeutem, abyste s ním objasnili vlastnosti stravy.
 • Použití šťávy nebo odvaru z brambor by mělo začít s malými objemy, pečlivě sledovat reakci těla. Pokud nejsou žádné negativní projevy, můžete dávku postupně zvyšovat.
 • Nedoporučuje se „opírat se“ o brambory lidem s obezitou, narušeným metabolismem sacharidů, diabetes mellitus, enterokolitidou a urolitiázou.
 • Vařené bramborové pokrmy a odvar z hlíz by měly být konzumovány ve stejný den. Gastritida je onemocnění, které se může zhoršit konzumací prošlých potravin, které jsou skladovány několik dní (dokonce i v lednici).
 • Nemůžete vařit pokrmy a vymačkávat šťávu z hlíz se zelenými stranami. Takové skvrny jsou známkou hromadění solaninu, velmi škodlivé látky. Ve „starých“ bramborách může být přítomen solanin ve velkém množství, proto je lepší jej nejíst.

Šťáva ze syrových brambor na gastritidu

S vysokou kyselostí je bramborová šťáva považována za zvláště užitečnou. Užívá se 2x denně 100 ml půl hodiny před hlavními jídly. Odborníci na výživu poznamenávají, že odrůdy brambor s růžovou slupkou mají nejlepší terapeutický účinek při překyselené gastritidě.

Použití bramborové šťávy vykazuje stabilně příznivý výsledek u pacientů se žaludečním vředem a gastritidou s vysokou kyselostí. Tento lék se často používá jako součást alternativní léčby. Šťáva stabilizuje hladinu kyselosti v žaludku. Pro přípravu nápoje pár brambor dobře opláchněte, nastrouhejte i se slupkou a ihned vymačkejte tekutinu. Z jedné středně velké hlízy se získá asi 60 ml šťávy. Můžete pít samostatně nebo přidat 1 lžičku. škrob pro zvýšení účinku. Průběh bramborové terapie je dva týdny na pozadí vhodné šetřící stravy. Poté si dají týdenní pauzu a kúru znovu opakují.

Ale se sníženou sekrecí kyseliny chlorovodíkové se bramborová šťáva používá zřídka, i když je to možné. V takových situacích jsou pravidla pro přijetí poněkud odlišná:

 • šťáva se užívá jednu hodinu před jídlem;
 • první dávka - ráno na lačný žaludek, druhá - večer před večeří (1 hodina), 100-150 ml;
 • průběh léčby je 10 dní, poté si dají 10denní pauzu a kúru znovu opakují.

Kromě brambor se při gastritidě s nízkou kyselostí doporučuje použít šťávu z aloe s medem v poměru 1: 1. Náprava se užívá v 1 lžičce. Půl hodiny před jídlem. Listy pro něj se odebírají z 3letého aloe a předtím se uchovávají v chladničce po dobu dvou týdnů a teprve poté začnou připravovat lék.

Vařené brambory na gastritidu

Základem vařených brambor je škrob, i když tam je také určité množství vitamínů a minerálních látek. Takže i při tepelné úpravě jsou v hlízách zachovány cholin, vitamíny skupiny B, A, kyselina listová, niacin. Z minerálů jsou přítomny draslík a sodík, hořčík a vápník, dále fosfor, železo, kobalt, měď, molybden, zinek a fluor. Uvařený produkt je bohatý na antioxidanty, které chrání cévní stěny před usazováním cholesterolu a mají protinádorovou aktivitu. Můžete jej použít při gastritidě.

Brambory je žádoucí vařit spolu se slupkou (v „uniformě“) nebo je předem oloupat a vařit a vložit do studené vody.

Existuje mnoho bramborových pokrmů, které jsou povoleny pro pacienty s gastritidou. Patří mezi ně bramborová kaše, kastrol, suflé, polévky (včetně kaše), parní kotlety a zrazy.

Vařené brambory jsou cenově dostupné a uspokojující jídlo. Pokud jej používáte moudře, přínosy pro gastritidu budou významné: práce trávicího traktu se zlepší, zánětlivý proces se zastaví, žaludeční sliznice se zotaví. Pro terapeutické účely doporučují odborníci na výživu vařit brambory takto:

 • dobře opláchněte několik hlíz, vyřízněte "oči";
 • vložte do hrnce s vodou, vařte až do úplného vaření, přidejte trochu soli;
 • rozemlet do polotekutého stavu spolu s odvarem, vychladnout;
 • pijte teplé asi 100-150 ml, třikrát denně, místo jídla.

Takový recept je zvláště užitečný pro pacienty s akutní formou gastritidy: miska se konzumuje bez přidání oleje několik dní od okamžiku exacerbace onemocnění.

Pečené brambory na gastritidu

Pečené brambory jsou velmi zdravým produktem, pokud jsou správně uvařeny a konzumovány s mírou (asi 250 g denně). Obsahuje velké množství pro tělo nezbytných látek, které přispívají k inhibici zánětlivé reakce a další obnově žaludeční sliznice. Optimální je hlízy zapékat společně se slupkou: právě v ní je nejvíce antioxidantů, které zabraňují tvorbě zhoubných buněk a podporují činnost trávicího traktu. Nestojí však za to spoléhat se pouze na tento produkt: je důležité dodržovat dietu obecně a neporušovat předpisy lékařů.

Pečení je nejsprávnější způsob vaření brambor, ale nemělo by se používat v prvních 2-3 dnech po exacerbaci gastritidy: během tohoto období je lepší dát přednost šťouchané zelenině nebo polévkám. Po vymizení hlavních příznaků onemocnění je povoleno přidat do stravy pečenou zeleninu:

 • vyberte brambory přibližně stejné velikosti, omyjte je a osušte;
 • každá hlíza je zabalena do fólie a položena na plech;
 • Troubu předehřejeme na 180°C a pečeme asi půl hodiny.

Při podávání brambory rozpůlíme, přidáme malé množství oleje (nejlépe rostlinného) a osolíme. Pečený výrobek má poměrně nízký obsah kalorií, dobře se vstřebává a také nezpůsobuje potíže při vaření.

Detailní menu na každý den

Na základě brambor můžete sestavit přibližné menu pro pacienty s gastritidou na každý den.

 • V pondělí snídají bramborový vývar s krekry, večeří bramborovou polévku s nudlemi a pečeným jablkem. K odpolední svačině můžete podávat dušenou proteinovou omeletu a k večeři bramborovou kaši s masovými kuličkami.
 • V úterý snídají ovesné želé s krekry a večeří rýži a bramborovou polévku. Svačina - pečené brambory s tvarohem, večeře - bramborový vývar s masovou parní kotletou.
 • Ve středu snídají s pohankovou kaší vařenou na bramborovém vývaru. K obědu mají štikozubce a bramborovou polévku. K odpolední svačině připravují cuketovo-bramborový kastrol a k večeři dušené zrazy s mletým kuřecím masem.
 • Ve čtvrtek se k snídani podává vařené vajíčko a trocha zeleninového vývaru, k obědu bramborová kaše a mrkev s masovými kuličkami. K odpolední svačině se hodí zeleninové suflé a k večeři bramborová kaše s rybím filé.
 • V pátek snídají zeleninový vývar s krekry. Povečeřet na dušené zelenině. K odpolední svačině je připraveno želé z ovesných vloček se sušenkami. Večeře jsou dušené bramborové krokety s mletým masem.
 • Sobota začíná ovesnými vločkami. K obědu - pohankovo-bramborová polévka, k odpolední svačině - bramborové knedlíky (knedlíky), k večeři - zeleninové pyré s parním řízkem.
 • V neděli snídají bramborovo-tvarohový kastrol, k obědu rybí polévku. K odpolední svačině připravují bramborový vývar se sušeným chlebem a k večeři kuřecí soufflé s dušenými bramborami.

Z nápojů se doporučuje slabý zelený čaj, bylinkový nálev (heřmánek, měsíček), šípkový odvar, kompot ze sušeného ovoce, želé. Je povoleno používat čerstvé zeleninové šťávy ředěné vodou (mrkev, dýně). Neředěné a kyselé šťávy dráždí žaludeční sliznici. Optimálním nápojem je bylinný čaj a želé, které jemně obalují stěny žaludku a chrání je před škodlivými vlivy.

Mezi přijatelné mléčné výrobky patří: čerstvý jogurt bez plniv, tvaroh.

Pokud se mají brambory péct, neměla by se na misce tvořit hustá kůrka, která může dráždit stěny žaludku a zhoršit zánětlivý proces.

Recepty

Chcete-li připravit brambory na gastritidu, měli byste dodržovat určitá pravidla, která vám umožní uložit maximální užitečné složení produktu a nepoškodit nemocný žaludek. Pokrmy se připravují následovně:

 • vařit;
 • upéct;
 • uhasit;
 • vařit pro pár.

Zahrnutí smažené zeleniny do stravy není povoleno: může vyvolat exacerbaci onemocnění.

 • Pečené brambory v rukávu. Vyberou se vysoce kvalitní hlízy stejné velikosti, důkladně se umyjí a nařežou na čtyři stejné části. Vložíme do pečící nádoby, přidáme trochu rostlinného oleje a soli, dobře protřepeme a promícháme. Rukáv je svázán speciálními kravaty, poté je umístěn na plech na pečení v troubě zahřátý na 180 ° C. Pečte do měkka (asi 30-40 minut). Můžeme podávat s dušenou zeleninou, trochou zakysané smetany nebo přírodního jogurtu.
 • Bramborová kaše je jedním ze základních pokrmů doporučovaných pacientům s exacerbací gastritidy. K vaření se používají pouze kvalitní brambory, ne příliš mladé (ne malé) a ne staré (nenaklíčené). Proces vaření je obecně jednoduchý: vybrané hlízy se dobře umyjí, oloupou, znovu omyjí a nakrájí na tyčinky. Vložte do hrnce a zalijte vodou (měla by pokrývat brambory asi 1-2 cm). Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte do měkka. Pak se slije trocha vody, brambory se rozšťouchají, přidá se trochu oleje (pokud lékař dovolí, lze přidat i převařené mléko). Konzistence pyré by měla být polotekutá. Pokrm se podává teplý.
 • Dušené brambory. Miska se připravuje s přidáním mrkve, dýně, cukety (podle vašich představ). Zelenina se vaří v hrnci nebo hrnci s vodou a malým množstvím rostlinného oleje a soli. Je povoleno vařit v pomalém hrnci v režimu „kalení“.
 • Brambory s mletým kuřecím masem. Asi půl kilogramu hotového mletého masa se rozloží na pánev, přidá se trochu vody a za pravidelného míchání se vaří na mírném ohni asi 60 minut, dokud se neuvaří. Několik brambor se uvaří, rozšťouchá, přidá se horké mléko, přidá se trochu soli a promíchá se, dáme na talíř. Navrch položíme vařené mleté maso a kousek másla. Podává se u stolu.

Do bramborových pokrmů s gastritidou je povoleno přidávat kuřecí řízek: vařené, pečené v troubě, nakrájené ve formě mletého masa nebo vařených parních řízků, masové suflé, masové kuličky. Můžete vařit kastrol, karbanátky v páře, domácí klobásy. A to není celý seznam možných jídel.

Při výběru receptur je vhodné zaměřit se nejen na benefity, ale také na jednoduchost produktů. Čím více přísad bude v pokrmu přítomno, tím hůře bude vnímáno a déle tráveno žaludkem.

A ještě jedno důležité pravidlo: při vaření by měly být produkty co nejvíce rozdrceny, což výrazně usnadní práci trávicího systému. To je důvod, proč odborníci na výživu doporučují upřednostňovat zeleninu v pyré před dušeným masem nebo kastrolem, zejména ve fázi exacerbace onemocnění. O několik dní později, po odstranění bolestivých příznaků, se nabídka rozšiřuje. Doporučuje se vařit bramborovo-tvaroh, bramborovo-rýži, maso, krupici, pohanku, kastrol z ovesných vloček. Můžete také připravit suflé:

 • brambory uvaříme v mírně osolené vodě;
 • bramborový vývar scedíme, hlízy propasírujeme přes sítko do misky;
 • do vzniklého pyré se přidá trochu másla, horkého mléka a ušlehaných bílků;
 • hmotu přendejte do formy a pečte v troubě na 180-190°C do zlatova.

Přibližný poměr surovin: na 1 kg brambor - 50 g másla, 250 ml mléka, 4 bílky, trochu soli.

Brambory s gastritidou může tělo vnímat různými způsoby. Musíte sledovat svou pohodu a reagovat na jakékoli negativní projevy ze žaludku. V závislosti na tom je třeba vyvodit závěry: pokračujte v používání produktu nebo jej odmítněte.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.