^

Čekanka na gastritidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 29.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Většina toho, co o čekance víme, je, že je to zdravá alternativa kávy. Ale tato rostlina se přidává nejen do nápojů, ale také do různých jídel. Je to vždy užitečné? Bude například čekanka škodlivá při zánětu žaludku?[1]

Může čekanka s gastritidou?

Čekanka není kontraindikována u gastritidy s nedostatkem sekreční aktivity, mimo stadium exacerbace. Při zvýšené kyselosti žaludku, s vředy a erozemi, stejně jako v akutním období gastritidy, se nedoporučuje používat přípravek.

Při používání čekanky existují taková bezpečnostní pravidla:

 • Neměli byste pít nápoj, včetně nálevu nebo odvaru z oddenku, pokud je příliš horký. Pro žaludeční sliznici, náchylnou k zánětu, jsou takové dráždivé faktory nebezpečné. Proto je lidem s gastritidou vhodné pouze nádobí a tekutiny ve formě tepla nebo při pokojové teplotě.
 • Zneužívání čekanky je nežádoucí. Optimální množství jsou do 3 šálků denně.
 • Lékaři doporučují pít přírodní vařenou čekanku s medem pro nízkokyselou gastritidu mimo fázi exacerbace.

Čekanka na gastritidu s vysokou kyselostí

Pro pacienty trpící gastritidou se zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny je důležité vyhýbat se potravinám a jejich kombinacím, které zvyšují kyselost žaludku. Čekanka jen odkazuje na takové produkty, protože stimuluje sekreční aktivitu, zvyšuje chuť k jídlu.

Při překyselené gastritidě jsou povoleny pouze nekyselé ředěné zeleninové šťávy (dýňová, mrkvová, bramborová), nekyselé kissely a kompoty, slabě louhované čaje a bylinné nálevy a odvary. Čekanku je lepší úplně odmítnout, a to i po ustálení trávicích procesů a odstranění příznaků onemocnění.

Pacienti s citlivou sliznicí trávicího traktu musí pochopit, že i ten nejnebezpečnější přípravek může být škodlivý, pokud je používán nevhodným způsobem nebo v nepřiměřeném množství. Pokud jde o čekanku, ta je povolena konzumovat pouze zdravým lidem, případně v hypokyselých podmínkách, kdy je třeba tvorbu kyseliny chlorovodíkové stimulovat, nikoli tlumit. V případě zánětu žaludku s vysokou kyselostí (a to je nejčastější) je lepší neriskovat zdraví a zvolit jemnější a bezpečnější nápoj – například šípkový vývar, heřmánkový čaj.

Čekanka na erozivní gastritidu

Erozivní nebo žíravá gastritida je jednou z variant zánětlivého procesu v žaludeční sliznici, který je doprovázen tvorbou erozí. Taková nemoc je často diagnostikována na pozadí chronického alkoholismu, zneužívání nesteroidních protizánětlivých léků, chemické otravy. Komplikací erozivní gastritidy může být žaludeční vřed a krvácení. Aby se zabránilo rozvoji takových komplikací, doporučuje se dodržovat přísnou dietu. Výživa by měla být co nejšetrnější, s výjimkou horkých, kořeněných, dráždivých jídel, alkoholických a sycených nápojů, silné kávy, čaje a dokonce i čekanky. Strava se skládá z obilovin, dušené a vařené zeleniny, ovoce (hlavně banánů a pečených jablek), kastrolů a suflé a také polévek.

Jak působí čekanka na žaludek poškozený erozí? Sliznice je podrážděná, stimuluje se vylučování žaludeční šťávy, zvyšuje se kyselost, což negativně ovlivňuje již poškozenou membránu.

Je třeba si uvědomit, že káva i čekanka se nedoporučují ke konzumaci:

 • s erozivní gastritidou;
 • se žaludečním vředem;
 • s exacerbací jakékoli gastritidy;
 • pokud jsou po vypití šálku čekanky zaznamenány nepříjemné příznaky v oblasti žaludku.

Čekanka na atrofickou gastritidu

Atrofická gastritida je možná jednou z nejnepříznivějších variant tohoto onemocnění, protože právě on je často komplikován onkopatologií. Pro pacienty s tímto typem gastritidy je velmi důležité dodržovat všechna nutriční doporučení a snažit se udržet stádium remise co nejdéle.

U pacientů s atrofickou gastritidou dochází k narušení funkce parietálních buněk (glandulocytů) žaludeční sliznice, v důsledku čehož je narušeno uvolňování kyseliny chlorovodíkové. Postiženy jsou také buňky, které reagují na produkci pepsinogenu. Postupně jsou postižené buňky nahrazovány epiteliálními strukturami neboli mukocyty, neschopnými vylučovat kyselinu chlorovodíkovou a pepsinogen, což vede k narušení trávicí funkce.

V akutním období atrofické gastritidy je nutné dietní omezení: kyselá a kořeněná jídla, živočišný tuk, houby, plnotučné mléko, potraviny s hrubou vlákninou, sycené nápoje, káva, silný čaj a čekanka jsou vyloučeny. Jídelníček po cca 2-3 dnech postupně rozšiřujte. Zároveň je možnost použití čekanky dohodnuta s lékařem, který vám může povolit pití nápoje za předpokladu, že jsou odstraněny všechny známky akutního procesu, pokud pacient nemá zvýšenou kyselost žaludeční sekrece.

Čekanka s exacerbací gastritidy

Gastritida je zánětlivá reakce, která je doprovázena poškozením žaludeční sliznice, v důsledku čehož tento orgán ztrácí schopnost adekvátně trávit potravu, která se do něj dostává. Jednou z hlavních příčin porušení je podvýživa. Pro obnovení normálního trávení a zastavení rozvoje zánětu je proto nutné především nastolit stravovací a pitný režim, vyloučit škodlivé potraviny a nápoje.

Důležité: základní principy diety pro chronickou gastritidu je třeba dodržovat i po dosažení stabilní remise. Tyto zásady jsou:

 • jíst podle plánu, každý den přibližně ve stejnou dobu;
 • dílčí jídla postupně, ale často (přibližně každé 2,5 hodiny);
 • používání pouze teplých jídel a nápojů;
 • vyhýbání se přejídání;
 • vyloučení potravin a pokrmů, které dráždí žaludeční sliznici;
 • vyloučení suchého jídla, ve spěchu;
 • oddělení podle doby konzumace jídla a nápojů (vhodné je pít půl hodiny před jídlem, případně hodinu po něm).

Při exacerbaci gastritidy nemůžete pít čekanku - bez ohledu na stupeň tvorby kyseliny v žaludku. Abyste se zbavili bolesti žaludku a dalších bolestivých příznaků, musíte přísně dodržovat omezení a pravidla týkající se jídla. Strava by měla být šetřící, vyvážená. Její přibližná doba trvání je několik týdnů, i když je zdravotní stav normalizovaný. Po celou tu dobu se smí pít pouze bylinkové čaje, šípkový vývar, teplá voda bez plynu, kompot ze sušeného ovoce. Čekanku je nejlepší nechat stranou.

Čekanka na gastritidu a pankreatitidu

K dnešnímu dni můžete slyšet mnoho protichůdných informací o použití čekanky na gastritidu. Někteří odborníci jsou si jisti, že přínosy kořene pro pacienty s gastritidou výrazně převažují nad škodou, zatímco jiní mají zcela opačný názor.

A přesto většina lékařů, kteří studují léčivé byliny, tvrdí, že čekanka je poměrně agresivní ve vztahu ke sliznici trávicího traktu. Vyvolává zvýšení enzymatické aktivity, potencuje produkci kyseliny chlorovodíkové. V tomto aspektu se dá z hlediska dráždivého účinku srovnat se stejnou kávou, takže pacienti trpící pankreatitidou, gastritidou v akutním stadiu by se měli zdržet pití čekanky.

Nicméně lidé, kteří mají gastritidu spojenou s nízkou kyselostí a jsou v remisi, mohou tento produkt přidat do stravy. Čekanka je dokonce užitečná pro takové pacienty s gastritidou, protože aktivuje žaludeční sekreci a zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávicí proces. Pokud je to možné, lze do nápoje přidat mléko.

Výhody

Hlavní přínos spočívá v kořeni čekanky, který obsahuje mnoho vitamínů a stopových prvků.V 70. Letech 20. Století bylo zjištěno, že kořen C. Intybus obsahuje až 40 % inulinu, který má malý vliv na hladinu krevního cukru a je proto vhodný pro diabetiky.[2]

Od starověku byla čekanka považována za nejcennější léčivou rostlinu, proto se často používá v alternativní medicíně. Dokonce i staří Římané aktivně používali čekanku k prevenci hypoacidní gastritidy a dalších patologií trávicího traktu a Egypťané podávali léčivou infuzi jako protijed na kousnutí pavouky a hady. Alternativní léčitelé úspěšně léčili čekanku na dnu a zánět spojivek a také na střevní poruchy.

Rostlina má velké a užitečné složení, které umožňuje její použití v medicíně i při vaření. Pokrmy s čekankou se doporučují pacientům trpícím diabetes mellitus, [3]což je způsobeno přítomností inulinu, přírodního sladidla, ve výrobku. Oddenek obsahuje malé procento sacharidů a hodně vlákniny, což umožňuje jeho zařazení do jídelníčku mnoha diet.

Inulin, přírodní biostimulant, pomáhá obnovit střevní mikroflóru, optimalizuje činnost celého gastrointestinálního traktu a stimuluje metabolické procesy. Používá se v alternativní medicíně k prevenci a léčbě hypoacidní gastritidy, cholecystitidy, hepatitidy a dysbakteriózy.

Přítomnost draslíku zajišťuje normalizaci srdeční činnosti a rytmu, tonizuje cévy, zlepšuje vylučování přebytečného cholesterolu. Čekankové nápoje slouží jako užitečné náhražky kávy, protože neobsahují kofein, známý psychostimulant, který má mnoho kontraindikací.

Železo přítomné v oddenku čekanky zlepšuje stav lidí trpících arytmií, aterosklerózou a anémií z nedostatku železa. Léčebný účinek pozitivně doplňuje glykosid intibin, který stimuluje činnost trávicího traktu, zlepšuje činnost centrálního nervového systému a normalizuje srdeční rytmus.

Účinnost čekanky v boji s nadváhou je známá: rostlina zlepšuje metabolismus, pomáhá snižovat hromadění tuku a normalizuje rovnováhu vody a elektrolytů. Kořen čekanky je součástí mnoha antiparazitických, choleretických, hypoglykemických léků. Alkoholové tinktury se často používají v dermatologii, k léčbě vředů, lupénky, dermatitidy, akné, a to kvůli poměrně silným protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem.[4]

Přípravky na rostlinné bázi mají adstringentní vlastnosti, mají mírný diuretický účinek a stimulují střevní motilitu. Hořkost přítomná v kompozici ovlivňuje sliznici trávicího traktu, zvyšuje sekreci žluči a enzymů. Tato vlastnost umožňuje použití čekanky při gastritidě s nízkou kyselostí. Současně jsou pociťovány výhody, jak v terapeutickém, tak v preventivním působení, aby se zabránilo exacerbacím zánětlivého procesu na pozadí nedostatečné produkce kyseliny v žaludku.

Další možná použití rostlinného produktu:[5]

 • tachykardie a arytmie;
 • zánět ledvin;
 • ateroskleróza;
 • onemocnění močového a hepatobiliárního systému;
 • aktivace chuti k jídlu;
 • helmintické invaze;
 • neurologické patologie;
 • průjem, posílení prostaty a dalších reprodukčních orgánů, rakovina plic, kocovina a čištění žlučových cest;[6]
 • onemocnění jater, spazmolytikum, anticholesterol, antiseptikum;[7]
 • choleretikum, stimulant žaludeční sekrece, hypoglykemikum;[8]
 • žloutenka, zvětšení jater, dna a revmatismus;[9]
 • choleretikum, laxativum, hypotenzívum, tonikum a antipyretikum;[10]
 • oční a kožní onemocnění atd.

Kontraindikace

V jaké formě se čekanka obvykle konzumuje?

 • Oddenek čekanky je základem, ze kterého se vyrábí několik produktů najednou. Zejména hustý koncentrát nebo extrakt z čekanky je oblíbený pro přidávání do omáček, nápojů a dezertů.
 • Mletá čekanka je v peci pražený a jemně mletý oddenek, který lze použít místo koření nebo z něj vyrobit alternativní „kávu“.
 • Rozpustná čekanka se vyrábí sušením extraktu z čekanky. Tato možnost je zvláště vhodná pro přípravu nápoje z náhražky kávy.
 • Celé oddenky čekanky jsou přírodním prostředkem, ze kterého si můžete připravit vlastní koření, kávu a omáčky. Kousky kořene jsou nakrájeny, sušeny a praženy v troubě, mlety v mlýnku na kávu a používány k určenému účelu.
 • Vidlice na čekankový salát je také poddruh čekanky, tzv. Hlávkový salát. Je velmi chutné a zdravé: čistí krev, zlepšuje činnost srdce a cév. Světlé odrůdy Radichio se používají hlavně k přípravě salátů a fialovo-burgundské odrůdy tvoří lahodné a zdravé teplé svačiny a přílohy.

Jakékoli druhy tohoto produktu by neměly být součástí stravy:

 • s individuální přecitlivělostí na rostlinu;
 • ženy s těžkým těhotenstvím;
 • s gastritidou s vysokou kyselostí, peptickým vředem;
 • s vaskulárními patologiemi, tromboflebitidou, křečovými žilami;
 • s onemocněním žlučových kamenů;
 • děti do 3 let.

Úplně všem se také doporučuje, aby se vyvarovali používání levné čekanky nízké kvality - a to nejen při zánětu žaludku. Je důležité věnovat pozornost popisu na obalu: složení by mělo být prezentováno pouze se 100% čekankou (extrakt), bez aromat, dochucovadel a konzervačních přísad. Pro snížení nákladů na produkt se do kompozice často přidává také žito, oves a ječmen.

Existuje také taková nežádoucí složka, která se často přidává do extraktu z čekanky, jako je maltodextrin. Hovoříme o sacharidu, který je svými vlastnostmi podobný škrobu a glukóze, což umožňuje jeho použití jako vynikající zahušťovadlo, sladidlo a ochucovadlo.

Chcete-li identifikovat nežádoucí složky ve složení, můžete kápnout kapku jódu do slabého nápoje. Pokud roztok zfialoví, může to znamenat, že jsou v něm přítomny obiloviny nebo škrob. A přítomnost maltodextrinu v prášku z kuřat je dána neobvykle světlým odstínem látky.

Vysoce kvalitní extrakt - hustý, viskózní, s příjemnou vůní. Čekankový prášek je tmavý, bez hrudek. Při bližším zkoumání nepráší, jsou jasně vidět drobné granulky. Pokud mluvíme o kořenech, měly by se získat suché výhonky s nahnědlým odstínem.

Je lepší zakoupit produkt vyrobený v Polsku nebo Francii. Indická čekanka bývá méně kvalitní. Obal musí být samozřejmě zapečetěný, bez stop po otevření.

Možná rizika

Když se mluví o čekance, lidé mají obvykle na mysli oddenek nebo listy salátu (tzv. Salát Radicchio). Výhody konzumace rostlinných potravin a nápojů samozřejmě výrazně převažují nad riziky:

 • Díky inulinu je možné stabilizovat hladinu glukózy v krvi, což je důležité pro lidi trpící cukrovkou nebo obezitou.
 • Vitamínové bylinné složení zlepšuje činnost nervového systému, posiluje imunitní obranu.
 • Velké množství vlákniny optimalizuje střevní motilitu a zlepšuje stolici.
 • Draslík zlepšuje stav kardiovaskulárního systému.

Kromě toho přípravek zlepšuje enzymatickou aktivitu trávicího traktu, působí protizánětlivě, antiparaziticky, regeneračně.

Rizika však stále existují:

 • choleretická vlastnost rostliny může zhoršit stav s cholelitiázou - zejména se kameny mohou začít pohybovat a ucpat žlučovod;
 • zvýšená sekrece žaludeční kyseliny zhorší stav pacientů s překyselenou gastritidou nebo peptickým vředem;
 • u pacientů s oxalátovou diatézou se zvyšuje riziko výtoku písku;
 • s křečovými žilami a hemoroidy se zvyšuje riziko trombózy;
 • může zhoršit pohodu lidí s nízkým krevním tlakem.

Detailní menu na každý den

Při exacerbaci gastritidy v první den je lepší zdržet se konzumace jakéhokoli jídla, aby si zanícený orgán mohl odpočinout. Nemůžete pít čekanku, je povoleno pouze použití převařené teplé vody, heřmánkového nálevu nebo šípkového vývaru. Po odeznění hlavních příznaků se jídelníček doplňuje o strouhané polévky a tekuté cereálie. Po chvíli se připojí pasírované maso (kuře, krůta), proteinové omelety v páře. Čekanka ve formě nápojů nebo salátů je stále zakázána bez ohledu na stupeň kyselosti žaludeční šťávy.

Menu je sestaveno s ohledem na následující body:

 • vyloučit potravu s hrubou vlákninou, která může mechanicky poranit zanícenou sliznici (drovité maso, kostnaté ryby, otruby);
 • vyloučit syrovou zeleninu a ovoce, luštěniny, uzená masa, marinády, omáčky, silné vývary, polotovary;
 • odmítněte používat sycené nápoje, džusy, silný čaj, kávu a čekanku, včetně mléka.

Při gastritidě s nízkou kyselostí je povoleno postupně přidávat do jídelníčku saláty z vařené řepy a mrkve, polévky na bázi masa nebo ryb. Po stabilním zlepšení stavu je povoleno užívání čekanky v malých množstvích – především ve formě nápoje z čekankového extraktu. Nejprve pijí pouze jeden doušek 2-3x denně. Pokud nejsou žádné nepříjemné příznaky, lze objem spotřeby postupně zvyšovat. Pokud je bolest v břiše, říhání, nepohodlí za hrudní kostí, nadýmání, pak je stále lepší odmítnout čekanku.

Důležitou podmínkou při výběru nápojů a pokrmů na gastritidu je jejich teplota. Vše, co pacient konzumuje, by mělo být teplé, ne horké nebo studené. Je to dáno tím, že horko dráždí sliznici a prohlubuje zánětlivý proces a chlad brzdí enzymatickou aktivitu, což vede ke zpomalení trávicího procesu.

Základem výživy v akutním období gastritidy by měly být obiloviny na vodě, dušená a dušená zelenina, masové kuličky a kotlety v páře, kaše.

Ukázkové menu pro 2-4 dny akutní gastritidy:

 • K snídani: rýžová kaše s kouskem másla, šípkový vývar.
 • Jako druhá snídaně: proteinová parní omeleta, pečené jablko.
 • K obědu: porce zeleninové polévky, kuřecí soufflé, heřmánkový čaj.
 • Svačina: bílý krekr se sušeným ovocným kompotem.
 • K večeři: bramborová kaše s kouskem dušeného rybího filé.

Při gastritidě s nedostatečnou sekrecí kyseliny se čekanka začíná zavádět do stravy nejdříve 7–8 dnů od okamžiku exacerbace, za předpokladu stabilního dobrého zdravotního stavu.

Při gastritidě se zvýšenou sekrecí kyseliny je lepší tento přípravek nepoužívat.

Recepty

Mnoho lidí si myslí, že čekanka je jen levná obdoba kávy. Takový názor není zcela správný. Nekvalitní odrůdy nápoje nemusí chutnat vůbec jako káva a dokonce mohou být zcela bez chuti. Kvalitnímu produktu ale vážně konkuruje – za prvé vůní a chutí, a za druhé – výhodami, protože jej lze použít téměř v každém věku, se sklonem k vysokému krevnímu tlaku atd. Čekanka je užitečná při zánětech žaludku s nízká sekreční aktivita.

Pražený mletý kořen se vaří v kávovaru Turk, French press. Hustý extrakt se jednoduše zalije vroucí vodou ve správném poměru, nebo se přidá do různých pokrmů, omáček, čímž získají typickou hořkosladkou chuť. Výrobek se hodí k dalším kořením (skořice, vanilka), smetaně nebo mléku.

Čekanku s mlékem na gastritidu není zakázáno používat během remise. Ale s exacerbací chronické gastritidy nebo s akutním zánětem je bezpečnější upřednostňovat slabě vařený čaj, heřmánkový nálev, kompot ze sušeného ovoce, želé z ovesných vloček.

K přípravě čekankového nápoje z práškového produktu vezměte 1 lžičku. Prášek, zalijeme 150 ml vroucí vody. Podle chuti přidáme cukr a mléko. Norma pro remisi není více než tři šálky denně.

Užitečnější je přírodní odvar z kořene. Jeden litr vody se přivede k varu, nalije se ½ šálku smaženého a nakrájeného oddenku, udržuje se na mírném ohni pod víkem po dobu půl hodiny. Dále se vývar přefiltruje a pije 1 doušek několikrát denně při gastritidě se sníženou sekreční aktivitou.

Pro zlepšení žaludeční sekrece si můžete připravit nálev: 5 lžic nakrájeného kořene nasypte do termosky, zalijte 500 ml vroucí vody a nechte přes noc. Takový lék se pije 50 ml před každým jídlem.

Můžeme tedy dojít k závěru: čekanku na gastritidu lze použít pouze ve fázi remise a v případech zhoršené funkce gastrointestinálního traktu, kdy se nevytváří dostatečné množství žaludeční kyseliny a žluči. Pokrmy a nápoje z čekanky se doporučují pacientům s hypokyselou gastritidou, hepatitidou a neurastenií. A v každém případě, před použitím finančních prostředků a doplňků stravy s čekankou, je vhodné poradit se s lékařem, protože rostlina má kontraindikace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.