^

Čerstvé, dušené a kysané zelí s gastritidou: pokrmy a recepty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Je obtížné najít člověka, který by alespoň jednou v životě nebyl narušen takovými projevy, jako je žaludek, bolest, erukace, pálení žáhy. Někdy jsou ostré a někdy jsou doprovázeny po dlouhou dobu, vyčerpávající a způsobující nedostatek energie, poruchu. Tak se manifestuje gastritida a nutí opatrný a vyvážený přístup k její výživě. Zelí je zelenina bohatá na užitečné a nezbytné látky, lahodné a milované. Je přítomna ve stravovacích stolech a je možné jíst zelí s gastritidou?

Zelí s gastritidou s vysokou kyselostí a erozivní gastritidou

Při gastritidě jsou implicitní různé poruchy žaludku, u kterých je odlišná lokalizace a hloubka poškození sliznice, úroveň pH. V závislosti na tom se zobrazuje toto nebo toto napájení. V žádném případě surové potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelí, nejsou vhodné pro stravu, pokud jde o surovou zeleninu. Zelí s gastritidou s vysokou kyselostí má právo být přítomen v menu ve stádiu remise, ale v malých porcích a teprve po tepelném ošetření.

Erozivní gastritida je druh patologie, což naznačuje přítomnost defektů na zapáleném vnitřním povrchu trávicího orgánu. Při exacerbacích u všech potravin, které jsou schopné zvýšit nebo zvýšit sekreci a dráždit sliznice, se nepoužívá. Po jeho překonání jsou povoleny samostatné pokrmy z kapusty, s výjimkou zelí.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Výhody

Každá ze stávajících druhů zelí je kontejnerem složkami nezbytnými pro organismus. Nejcennější je u gastritidy vitamin U nebo methyl-methionin-sulfonium. Jeho působení je zaměřeno na hojení sliznic vnitřních orgánů, kvůli kterým se nazývá protizánětlivý faktor. Detoxikuje a odstraňuje z těla histamin, který vzniká v důsledku zánětlivého procesu a vede k otokům sliznice, normalizuje kyselost. Kromě příznivých účinků na trávicí systém je potřebný vitamín U, který posiluje krevní cévy, zlepšuje metabolismus tuků, chrání játra před poškozením a urychluje regeneraci tkání. Každý druh rostlin je nasycen jeho složkami, které jsou prospěšné nejen ve vztahu ke žaludku, ale i jiným systémům lidského života: nervové, imunitní, mozkové. Na těch nejoblíbenějších budeme hovořit zvlášť.

Bílé zelí s gastritidou

Existuje mnoho odrůd zelí, ale nejvíce obyčejný - bílý-headed. Nemůžete si představit svou dietu bez ní, včetně naší národní kuchyně. Je nasycený vitamíny PP, U, K, E, zejména hodně vitaminu C; vzácné mikro- a makro prvky: šedá, vápník, draslík, hořčík, jód, železo, zinek, kobalt; aminokyseliny: pektin, karoten, lysin. Je také důležité, aby jakýkoli druh léčby významně nezmenšil jeho výkon, což je pro gastritidu velmi důležité, protože čerstvý není indikován v žádném stádiu onemocnění. Bílá kapusta s gastritidou se používá v této formě:

  • nakládaný - v době, kdy neexistovaly žádné ledničky, naši předkové si vybral po dni sklizně, příznivé pro solení, a strouhaným velký počet hlav zelí, strouhaný mrkev příchuť, sůl, kmín (každá rodina měla svůj vlastní recept). Všechno to bylo vyhozeno do sklepa kbelíky, přeneseno do dubových sudů a lisováno lisem. To bylo dost pro celou zimu. Nyní není třeba provádět takové rozsáhlé přípravy, kdykoliv je možné kvažit jednu banku nebo dvě. Zelí obnovuje epitel žaludku, zlepšuje funkce střev a normalizuje jeho mikroflóru, zvyšuje imunitu. Spolu s tím zvyšuje uvolňování kyseliny chlorovodíkové, což je důvodem, proč je vhodnější pro hypocidální gastritidu. Zvýšená sekrece kyseliny chlorovodíkové vyžaduje pečlivé použití malých částí;
  • dušená - snadněji strávitelná, může sloužit jako příloha pro masové pokrmy. Bude chránit sliznice před škodlivými účinky, podpoří hojení lézí, urychlí odstranění zánětu. U pacientů se sníženou funkcí sekrece je nepostradatelným prvkem stravovacího stolu;
  • vařený - pokud zelí z předchozích dvou možností vaření způsobí nadýmání, plynatost, pálení žáhy, můžete ho vařit. V této formě je přítomen v zeleninových polévách, borsch;
  • Džus zelí je účinná léčba zanícených a poškozených stěn žaludku. Působí jako sorbent, odstraňuje nevolnost, odstraňuje toxiny, obnovuje sekreční funkci. To je považováno za "sanitku" v době ohnisek, účinný v případě erozivní gastritidy. K tomu je zelí nakrájena na masovém mlýnu, pak stlačená šťáva, pít před jídlem po dobu půl hodiny na 150-200g.

trusted-source[5], [6]

Pekingové zelí s gastritidou

Pekingské zelí je jemnější a měkčí než bílé zelí a obsahuje také mnoho minerálů, vitamínů, alkaloidů, organických látek a aminokyselin. Jen citron neumožňuje používat surovinu, tk. Je schopen dráždit skořápku trávicích orgánů. Část salátu může reagovat na pálení žáhy, těžkost, otoky, bolest v epigastrické oblasti. Může být dušená, přidaná do polévek, dušená.

Květák s gastritidou

Květák lehce stravitelné, nízkokalorické to, že je bohaté vitamíny A, C, E, B2, vápník, měď, železo, a organické mastné kyseliny, antioxidanty, protein - to vše umožňuje, aby byly přítomny v dietních tabulkách. Květák s gastritidou je součástí stravy několik dní po zmírnění exacerbace. Může být pečen, vařený ve vodě nebo vařený. Se vší láskou k ní se nemusíte příliš zapojit do nemocné dny, abyste se vyhnuli zhoršení patologie. Dostatek normy - 2-3x týdně pro 200-250 g.

trusted-source[7], [8], [9]

Mořská kala s gastritidou

Mořské kale nebo řasa jsou na prvním místě známá svým bohatým obsahem jódu a chrómu. Kromě toho obsahuje fosfor, draslík, zinek, brom, hořčík, sodík, vitamíny B, tuky, uhlohydráty, strávitelné bílkoviny. Je schopen zvýšit ochranné vlastnosti těla, posílit cévy, urychlit odstraňování toxinů, normalizovat práci nervového systému a metabolických procesů. Chlorofyl ve svém složení má protizánětlivé účinky, podporuje hojení různých zranění a rychlou obnovu vnitřních stěn trávicího traktu tkáňových buněk. Mořských řas a slouží k žaludku v remisi, ale bez přítomnosti octa, korejský mrkev a různých koření, tyto saláty jsou také prodávány v maloobchodních řetězcích. Je třeba si uvědomit, že mořské řasy mají své vlastní kontraindikace: onemocnění ledvin, přebytek jódu v těle, takže týdenní dávka by měla být v rozmezí 250 g.

Brokolicová zelí s gastritidou

Brokolice vypadá jako květák, ale zelenou barvou, chuť je příjemná, struktura je jemnější. Stejně jako všechny předchozí odrůdy vyžaduje tepelnou úpravu. Brokolicová zelí v surové formě není pro gastritidu přijatelná a akutní období obecně vylučuje její použití. Vhodnější pro osoby se sníženou sekreční funkcí, zvýšené vyžaduje mírné a pečlivé užívání. Užitečný vysoký obsah hořčíku, karotenu, vitamínu C, draslíku, antioxidantů. S jejich pomocí má příznivý účinek na zažívací orgány, posílení imunity, potlačení zánětu sliznice, hojení ran a eroze. Studie ukázaly, že denní spotřeba 100 g brokolice zabraňuje rakovině žaludku snížením žaludeční infekce Helicobacter pylori, která vyvolává peptický vřed a rakovinu.

trusted-source[10]

Růžové klíčky s gastritidou

To je považováno za nejužitečnější ze všech odrůd zelí. Je mistr přítomnost vitamínu C, (3-krát vyšší než v zelí), existuje mnoho kyseliny listové, fosfor, železo, síra, bílkovin a nízkým obsahem kalorií. Kromě ochrany proti virům a bakteriím, může pomoci odstranit beriberi, posiluje cévy, srdce, nižší hladinu cukru v krvi, stimuluje regenerační procesy, to je známý pro hematopoetických, projímavý účinek, a v malých množstvích - stahující. Růžové klíčky jsou dobře vnímány s nekontaminovanou hypoidní gastritidou. Má kontraindikaci se zvýšenou kyselostí, enterokolitidou, střevními křečemi.

trusted-source[11]

Jídla z kapusty s gastritidou

Gastritis nesnáší kulinární "nadýchání", ale změnou druhů zelí a přijatelnými způsoby vaření můžete jíst dostatek jídla. Zde je několik jídel z něj s gastritidou:

  • kysané zelí - jemně nakrájejte, mrkněte, míchat a pevně vložit do třílitrové nádoby. Vařte 1 litr vody a vložte 2 lžíce soli, několik pepřových koktejlů a bobkový list. Nalijte vroucí vodu. Udržujte na povrchu 2-3 dny, dokud se fermentace nezastaví, pak zakryjte a vložte do chladničky;
  • dušená - drcená zelenina je umístěna v hrnci a je pokrytá vroucí vodou. Tím se sníží nepříjemný zápach, který vznikne při hašení. Také zde nakrájené mrkve, cibule, čerstvé rajčata, slunečnicový olej, sůl a trochu cukru. Kyselé zelí může také dát kyselost. Uhněte při nízkém ohni až do vaření;
  • zeleninová pyré - vařený květák, brokolice, mixér se změní na pyré, přidá se máslo;
  • zeleninová polévka - v nezkušeném kuřecím vývaru dáte brambory, mrkev, několik druhů zelí, cibule a přineste na pohotovost.

Saláty ze surového zelí s gastritidou nemohou, ale jako ingredience mohou vařit nebo pečené zeleniny. Z tohoto důvodu je pro tento účel vhodné i mořské kale vysoká koncentrace jódu mu dává slanou chuť a umožňuje vám profitovat více zastánit neutrálnější "partnery". Vynikajícím salátem je zelí, ochucená slunečnicovým olejem.

trusted-source[12]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.