^

Dieta na celeru: menu pro každý den, recepty na pokrmy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když se nachlazení zchladí a jarní něžné slunce nás nutí vzít si šaty, chápeme, že bude těžké skrýt tukové zásoby nahromaděné v zimě. Potřeba podniknout aktivní kroky k nápravě postavy, většina z nás si uvědomuje, kdy není čas na kývání. Třídy v tělocvičně v komplexu s vyváženou stravou a omezování spotřeby tuků a sacharidů nedávají rychlé výsledky. Jediným způsobem, jak se vyhnout situaci, jsou přísné diety, které umožňují uvolnit tělo tím, že hodí asi 1 kg hmotnosti za den. A jedním z takových účinných a prospěšných pro tělo je vyložení celer.

trusted-source[1]

Indikace

Je to už dávno, kdy byly plné formy považovány za hezké a atraktivní. Koneckonců, nadváha, bez ohledu na to, jak moc jsme chtěli, nikdy nebyla ukazatelem dobrého zdraví. Spíše naopak, je to projev metabolické poruchy v těle, která vede k poklesu částí zásob tělesného tuku.

Ale pokud mírné až střední plnost lze považovat spíše za kosmetický problém, kvůli které jsou zakázány krátké sukně a bikiny, pak obezita - to je zdravotní problém, protože extra hmotnost klade zvýšený důraz na různých orgánech a systémech osobě, která v důsledku začít selhat.

Aktivně bojovat s nadváhou je nezbytné pro lidi, u kterých je diagnostikována obezita, diabetes 2 typů, kardiovaskulární choroby, problémy s cévami a klouby nohou. Při všech výše uvedených patologických stavech ztráta hmotnosti pomáhá zabránit relapsu onemocnění a všemožným komplikacím spojeným se skutečností, že orgány trpí vysokým zatížením a proto se rychleji opotřebovávají.

Například, nadváha je rizikový faktor pro vysoký krevní tlak a výskyt bolesti na hrudi (angina pectoris), vývoj diabetu typu 2 a některých typů rakoviny, onemocnění žlučníku, onemocnění kloubů, dna, spánkové apnoe. Úbytek hmotnosti a normalizace hmotnosti je prevencí těchto onemocnění. Některé druhy stravy však mohou být zahrnuty do komplexní terapie onemocnění.

Celer, na jehož základě je vybudována celerová strava, se používá v lékařské výživě, pokud:

 • diabetes (díky schopnosti tohoto nízkokalorického produktu s malým glykemickým indexem obnovit rovnováhu vody a soli a snížit hladinu glukózy v krvi),
 • onkologické onemocnění (pomáhá snižovat váhu a riziko vzniku rakoviny dělohy, vaječníků, žlučníku, prostaty, střev a také inhibuje růst a vývoj nádorových procesů),
 • onemocnění srdce (pomáhá normalizovat krevní tlak),
 • Ateroskleróza cév (pomáhá snížit hladinu škodlivého cholesterolu v těle),
 • některé patologické stavy trávicího systému (normalizuje proces trávení, stimuluje intestinální motilitu, podporuje jeho přirozené čištění),
 • onemocnění ledvin (kvůli dobrým diuretickým vlastnostem a schopnosti bojovat s otoky).

Tento seznam lze pokračovat dále. Je dokonce obtížné říci, za jakých nemocí by takový cenný vitaminový přípravek nebyl užitečný (ačkoli existují takové patologické stavy a my o nich mluvíme o něco později). Koneckonců, taková strava, i když je považována za přísnou, nemá nic společného s hladovění, což způsobuje nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Celer - je to jen skladiště živin.

Celozrnná strava může být považována za možnost rychle zhubnout v předvečer nadcházející operace nebo vyšetření, u které je velká tuková vrstva nežádoucí překážkou. Požadavek přizpůsobit tělesnou hmotnost a její formy normám může pocházet od potenciálních zaměstnavatelů. Obvykle je za takových okolností k dispozici jen velmi málo času, aby se situace mohla napravit, a stravování na bázi celeru může tento problém rychle a bezpečně řešit

A přesto ti, kteří chtějí rychle, chutně a bez námahy ztratí pár kilo navíc, aby vypadali atraktivnější v očích opačného pohlaví, se nejčastěji uchylují k této stravě. Koneckonců, diety s rychlým výsledkem bez poškození zdraví nejsou tolik, ale každý chce krásnou postavu.

Zeleninová strava pro hubnutí je vhodná co možná nejlépe, protože nejen pomáhá snižovat váhu kvůli nízkému kalorickému obsahu jídel, ale také vytváří procesy v těle, které umožňují normalizovat trávení a metabolismus. A toto již může být považováno za prevenci opakovaného přírůstku hmotnosti.

trusted-source[2]

Obecná informace celer stravě

Byli jsme přesvědčeni, že celer je unikátní rostlina, která dává člověku mládí a krásu. Ale v přírodě existuje mnoho dalších užitečných rostlin s různorodou výživovou kompozicí, mnoho z nich je součástí různých diet. Proč je celerová strava tak populární a působivá?

Důvodem je chemické a nutriční složení celeru. Dokonce i když jeden spotřebuje pouze jednu kořenovou plodinu (různé její části) po dobu několika dní, člověk nebude cítit hladný a depresivní, jako je tomu u přísných mono diety. Bohatá složka z vitamínů a minerálů z celeru dává tělu téměř vše, co je nezbytné pro saturaci a normální fungování, a vysoký obsah vláken umožňuje udržet pocit sytosti po dlouhou dobu.

Tímto způsobem můžete omezit použití jiných produktů, které poskytují energii a pevnost, které s vysokým obsahem tuků a sacharidů a nedostatkem rostlinných vláken často způsobují nadváhu. A někdy, a úplně je opustit, pokud musíte naléhavě ztratit 3-4 kilogramy, což je možné s krátkodobou přísnou stravou v celeru.

Výběr zeler jako základ stravy klesá a kvůli nízkému obsahu kalorií v různých částech rostliny. V čerstvé formě energetická hodnota kořenové zeleniny nepřesahuje 16 kalorií a obsah kalorií většiny stravovacích pokrmů, které jsou na něm založeny, je v rozmezí 23-35 kcal na 100 g.

Ukazuje se, že celer během stravy může být konzumován v téměř neomezeném množství. Současně se ztráta hmotnosti zvýší, což není překvapující. Obsah zeleru bílkovin, tuků a sacharidů je dostatečně nízký, zatímco obsahuje téměř 95% vody a mnoho rostlinných vláken.

Voda poskytuje diuretický účinek, odstraňuje z těla přebytečnou tekutinu, která se hromadí v tkáních a zvyšuje objem podkožního tuku (koneckonců tukové buňky tvoří 12% složené z vody). A vlákno je univerzální čistící prostředek pro střeva, který vyžaduje obrovské množství energie, aby se strávil. A jelikož energetická hodnota celeru není vysoká, tělo mu umožňuje ukládat své dostupné zásoby energie ve formě tukové vrstvy. To vysvětluje rychlou ztrátu hmotnosti na celozrnné stravě.

Po pečlivém zkoumání složení rostliny lze usoudit, že je nejužitečnější v čerstvé formě, protože tepelné zpracování ničí některé cenné látky. Ale celozrnná strava pro úbytek hmotnosti není omezena na saláty a čerstvé. Zahrnuje také pokrmy, ve kterých je zařízení tepelně ošetřeno: vaření, vaření, pečení.

V současné době bylo vyvinuto několik různých forem stravy na bázi celeru, od vykládky až po dvoutýdenní kurz. Pokud si přejete, každý si může vybrat vhodnou dietu, která se liší délkou trvání a složením produktů. Ti, kteří dříve nevyužili dietní jídla nebo nezahrnuli celery na jídelním lístku, doporučujeme začít s jednodenní stravou.

Celozrnná strava po dobu 1 dne (dní vykládky)

Takové vyložení znamená použití čerstvě stlačeného celerového džusu po celý den. Pro jeho přípravu jsou řapíky a listy rostliny nejvhodnější. Celer šťávy a čerstvé šťávy během vykládání dne, a jsou hlavní jídlo a občerstvení, a den, kdy tělo dostane přísun živin, že to není vždy s plnou, pestré stravy.

Dny vykládky lze zlepšit. Například jablka ve stravě. Například na snídani a oběd na celeru šťávy přidejte 1-2 jablek, a v průběhu druhé snídani (oběd), odpolední svačinu a večeři, dát přednost šťávy a Frechet celer střídavě mezi nimi. Před spaním se doporučuje trochu šťávy, aby pomohla odstranit pocit hladu, který zabraňuje usínání a dobrý spánek.

Vykládku můžete provádět tak, že do ní vložíte pouze celeru a nízkokalorickou zeleninu. V tomto případě by se celer v jakékoli formě měl jíst asi 300-400 gramů, a zelenina (kromě brambor) - ne více než 2 kg. Mohou to být šťávy, saláty, čerstvé, polévky, okroska na kefír nebo syrovátka, pečená zelenina.

Během dne vykládky musíte kromě šťávy ze zeleru také spotřebovat velké množství tekutiny. Pravý výběr nápojů je malý: jablečný džus, voda vařená, čištěná nebo minerální (nejlépe bez plynu), bylinné čaje bez přídavku cukru. Objem tekutého opilí denně by měl být v rozmezí 2,5 litru.

trusted-source[3], [4]

Celer stravy po dobu 3 dnů

Pokud tělo reaguje pozitivně na půst, můžete vyzkoušet třídenní monodédii. Je pravda, že není nutné se o to uchýlit bez zvláštní potřeby, protože to bude určitým stresem pro tělo, není to marné tak krátké období, že to trvá až 4-5 kg váhy.

Trojdňový monodikát znamená použití celeru po celý den v jakékoli formě: čerstvé, pečené, vařené, ve formě šťávy a čerstvé polévkové brambory. Jedná se o poměrně tvrdou variantu dietní výživy, protože pro organismus je lepší jíst různé potraviny.

Existují však další zajímavé možnosti pro třídenní dietu, ve které kromě celeru jsou i jiné nízkokalorické potraviny:

 • Aktivuje práci střeva a žlučníku.  Hlavní složkou stravy je čerstvá celerová šťáva, získaná z kořenů a řapíkatých částí rostliny. Při třech jídlech denně je třeba konzumovat 30-40 minut před hlavním jídlem v množství 20 ml (4 čajové lžičky). Nepotřebujete pít šťávu vodou.

V tomto scénáři džus aktivuje tvorbu trávicích enzymů, zlepšuje trávení jídla, stimuluje vylučovací systém (močení, čištění střev).

Potraviny užívané během stravy by měly být extrémně nízkokalorické, takže denní množství kalorií v nich nepřesahuje 1200 kcal. To může být libové maso, ryby, mořské plody, zelenina (brambory a řepa jsou nežádoucí), nízkokalorický ovoce a bobuloviny (to nezahrnuje banány a hroznové víno), mléko a mléčné výrobky, jejichž obsah tuku, který se pohybuje v rozmezí 0-1%.

Pití s 3-denní celeru stravy potřebuje hodně. Vhodné jsou všechny nápoje bez cukru, včetně kávy, čaje, minerální vody. Je pravda, že není nutné zneužívat kávové nápoje, protože mohou zvýšit chuť k jídlu a způsobit hlad, což je v této situaci nežádoucí.

 • Šalátový dresink. Jedná se o třídenní použití salátů na bázi celeru. Jako dresink jsou vhodné pro jakýkoliv rostlinný olej (s výhodou olivový nebo sezamový), nízkotučný jogurt, kefír, balsamico a vinný ocet. Složení salátů může zahrnovat proteinové produkty, jejichž množství by nemělo představovat více než 25% celkového složení produktů.
 • Možnost polévky.  Do 3 dnů je dovoleno konzumovat neomezené množství celerové polévky (dáváme recepty pro přípravu níže) a různé části rostliny v čerstvé formě (ve formě salátů, čerstvých salátů). Režim pití je konzumace velkého množství čisté vody. Můžete také zahrnout do stravy 1-2 malé šálky zeleného čaje, ale cukr nelze přidávat do nápoje.

Všechny výše uvedené možnosti diet nejsou doporučovány déle než 3 dny. Ano, a opakovat je může být nejdříve 2-3 týdny, kdy trávicí systém bude odpočívat od stresu. Diety určené delší dobu by měly mít mnohem pestřejší dietu a měly by obsahovat potraviny s různou konzistencí, které jsou nezbytné pro udržení stabilního fungování gastrointestinálního traktu.

Celer stravy po dobu 4 dnů

Tento variant stravy není příliš populární, ačkoli pokrmy jsou výživnější a celkový obsah kalorií je vyšší. Výsledky takové stravy budou tedy mírnější (minus 2-3 kg).

Hlavní podmínkou čtyřdenní stravy je zařazení celeru do salátů, které musí být v nabídce naplánované na středně odpolední svačinu. V tomto případě by obsah různých částí rostliny v nich měl být alespoň 50%. Zbývající pokrmy by měly obsahovat libové maso (např. Kuřecí pára, pečené zapečené filé, vařené kuře bez kůže), mléčné a kyselé mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, ovoce.

Celer v pokrmech může být přidán v jakékoli formě, ale na stole by měl být přítomen denně alespoň jednou denně.

trusted-source[5]

Celer stravy po dobu 7 dnů

Základem týdenní stravy je celerová polévka, která by měla být přítomna v menu všech sedmi dní. Původní verze této polévky byla vyvinuta americkými lékaři, kteří se zajímali o nemožnost provedení neodkladných kardiálních operací kvůli nadměrné hmotnosti pacientů. Ale právě tato země zaujímá vedoucí místo z hlediska počtu lidí trpících obezitou.

Následující recept na polévku je brainchild profesionálů, kteří znají všechna tajemství rychlé hubnutí. Pro jeho přípravu potřebujeme následující složky:

 • Zeleninový kořen - 100 g
 • Celer celer - 150 g
 • Zelí (Peking, bílá) - 300 g
 • Čerstvé rajčata - 300-350 g
 • Bulharský pepř - 1-2 ks.
 • Chřestem nebo chřestem - 150 g
 • Cibule - 250 g
 • Mrkev - 100-150 g
 • Voda - 700-800 g

Nejprve za čtvrthodinu ve vodě vařený drcený kořen celeru, mrkve a mírně méně než polovina použité cibule (pár žárovek). Pak přidejte drcené papriky, celer stonky, chřest do polévky. Rajčata se přeměňují na rajčatový džus s mixérem a přidávají se k polévce 15 minut před koncem vaření s kapustou.

Vařte zeleninovou polévku na nízké teplotě bez přidání soli. Při jídle je dovoleno lehce ochucovat sójovou omáčkou. Obecně platí, že při každé verzi stravy s celerem by mělo být množství soli použito minimalizováno.

Kromě celerové polévky zahrnuje týdenní strava zahrnutí do stravy a dalších zdravých produktů: zeleninu, ovoce, libové maso, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, které budou přidány do celerové polévky. V tomto případě bude nabídka vyváženější, takže po dobu 7 dnů se člověk nedostává hladovění a nervozity pozorované při jídle monotónního jídla.

Opět neexistují žádné omezení týkající se množství jablečné šťávy, ale musíte cítit opatření ve všech. Protahování žaludku ještě nikomu neprospělo. Je lepší jíst svou obvyklou míru a počkejte po dobu 20 minut, během kterých se obvykle pocit sytosti, než natáhnout do žaludku a tím zvýšit rychlost uvádění vážnou překážku na cestě k hubnutí.

K jídlu během stravy by mělo být pravidelné, neumožňující vzhled hladovění. Hlavní jídla by měla být alespoň tři. To je nezbytné pro udržení stabilního fungování trávicího systému. Potraviny by měly být co nejrozmanitější. Zelenina, včetně celeru, může být jedena buď syrová, nebo vařená nebo pečená. Ale musíte vzít v úvahu, že po 18:00 byste měli upřednostňovat čerstvý celer, džusy, čerstvé a hladké.

Zvažte přibližnou nabídku stravy zeler na týden:

První den. Celerová polévka a oblíbené ovoce, s výjimkou banánů a hroznů, vyznačující se vysokým obsahem kalorií o celkové hmotnosti asi 1 kilogramu.

Druhý den. Celer polévka a zelenina, které mohou být konzumovány v jakékoli formě, dokonce i konzervy, ale v tomto případě je třeba mít na paměti, že konzervace obsahuje sůl. Zelenina denně může být snížena o libru, ale luštěniny v tomto seznamu nejsou zahrnuty. V tento den jsou povoleny i pečené brambory (pár malých brambor), ale pečte je nejlépe bez oleje. Rostlinný olej v zeleninových pokojích může být přidán, ale v omezeném množství, ale je lepší udělat bez něj, protože tyto faktory závisí na účinnosti ztráty hmotnosti.

Třetí den. Kromě celozrnné polévky v neomezeném množství na jeden den, jemně jíst půl kilo zeleniny a ovoce, které nemají vysoký obsah kalorií.

4. Den. Nabídka obsahuje stejné produkty a ve stejném množství, které bylo doporučeno 3. Den stravy, ale můžete přidat do nich sklenici mléka s nízkým obsahem tuku, kefír nebo jogurt.

Pátý den. V tento den, spolu s polévkou celeru mohou být obsaženy v potravě asi 1 kg non-škrobová zelenina (rajčata dobrou možností by bylo jiným způsobem, než pečené formě) a asi 300-350 gramů hovězího nebo telecího masa (vařené, dušené nebo pečené v troubě bez přidání tuku).

Šestý den. Strava je shodná s pátým dnem a zahrnuje pokrmy ze zeleniny a hovězího masa. Nezapomeňte na polévku celeru, která by měla být v nabídce každý den.

Sedmý den. V tento den v nabídce spolu s celeru polévku můžete přidat 3 polévkové lžíce vařené hnědé (neleštěné) rýže a čerstvě vymačkané šťávy z různých druhů ovoce.

Celozrnná polévka je mísa, která je snadno trávena a trávena v zažívacím traktu. Zbytek pokrmů by měl být také lehký a nízkokalorický, pokud je to možné, ale dieta je určena ke snížení hmotnosti. Pití během stravy mohou být všechny nápoje: čaje, džusy, káva, ovocné nápoje, ale nemůžete jim přidávat cukr. Můžete vypít kávu, ale pouze bez mléka nebo smetany. Během týdne musíte vypít dostatek vody (asi 2 litry denně), což přispěje k intenzivnímu čištění těla.

Celer stravy pro ztrátu hmotnosti po dobu 14 dnů

Tato dvoutýdenní strava je 7denní volba. Chcete-li jej realizovat, můžete například přijmout týdenní menu popsané výše a použít ji po dobu dalších 7 dní. V tomto případě se menu osmého dne shoduje s prvním, devátým - s druhým atd. A můžete se držet této možnosti:

Den 1 a 8. Celerová polévka plus ovoce s nízkým obsahem škrobu, šťávy nebo kávy bez přidaného cukru.

Druhý a devátý den. Polévka a vařená zelenina, včetně pár kusů vařených nebo pečených brambor. Zelenina může být mastná s rostlinným olejem.

Den tři a deset. 1 středně velké brambory pečené v kůži, celozrnná polévka v neomezeném množství, zelený nebo bylinný čaj.

Čtvrtý a jedenáctý den. Polévka celeru, během 3 základních jídel můžete jíst 1 malý kus banánu, nízkotučný kefír do 1 litru.

Pátý a dvanáctý den. K celeru polévku přidáváme bílkovinné potraviny: chudé ryby, kuřecí maso nebo hovězí maso ve vařené formě (300-350 g). Mezi zeleninou preferujeme rajčata (5-6 kusů).

Šestý a třináctý den. Dieta je stejná jako předchozí den, ale množství zeleniny může být zvýšeno na 2 kg. Zelenina může být použita, kromě brambor a luštěnin.

Sedmý a čtrnáctý den. Celer polévka, 2-3 lžíce vařené neleštěné rýže a asi 1 kg různé zeleniny (brambory ne více než 1 kus). Kromě vody můžete vypít asi 300 g ovocných džusů a čerstvého ovoce denně.

Během dvoutýdenní stravy je velmi důležité vypít alespoň 2 litry vody denně a nejlépe 2,5-3 litrů. Takže můžete nejen zhubnout (a na den celeru stravy obvykle jde o 0,5 až 1 kg), ale také čistí a zlepší vaše tělo, které aniž by zažívaly stres a stres. Vede je velmi důležité, pokud dieta neškodí zdraví, ale spíše ji posiluje.

Recepty ze zeleru

Může být dlouhý rozhovor o výhodách stravy založené na celeru, o povolené a zakázané výrobky na výběrovém řízení a chuť docela dobré celer polévku, ale nebude to dát představu o tom, co může být poskytnuta strava. Pokusme se dát několik možností pro nádobí, které lze připravit a konzumovat při aplikaci této metody hubnutí.

Začneme s řadou možností vaření celerové polévky, které byly zdokonaleny a modernizovány fanoušky stravy s dobře vyvinutou představivostí. Mohou se mírně lišit od předpisu vyvinutého americkými lékaři, ale jsou zcela vhodné pro diverzifikaci stravy během stravy.

Možnost 1.

 • Bílé zelí - asi 400-450 g
 • Červená cibule - 6 ks.
 • Bulharský pepř - 1 ks. Střední velikost
 • Rajčata - 2 ks.
 • Celer celer - 250-300 g

Zelí jemně nakrájíme, jemně nakrájené a cibule. Pepř, loupané rajčata a celer stonky rozřezané na malé kostičky. Naplňte zeleninu 1 litrem vody, nasaďte na silný oheň a nechejte sporák na vařič déle než 2-3 minuty po varu. Po uzavřeném krytu jsme se dostali do připravenosti, když jsme se vyjmuli z talíře.

Možnost 2.

 • Zelí - 1,5 kg
 • Cibule průměr - 6 kusů
 • Pepř bulharský dvoubarevný - 2 ks.
 • Rajčata - 6 kusů
 • Celer (kořen nebo list) - asi 300 g

Všechny zeleninu nakrájíme na malé kousky na vlastní pěst, naplňte ji vodou tak, aby to bylo na 1,5-2 cm nad úrovní produktu v pánvi, rychle přivedeme k varu a vaříme na slabém ohni ne více než 25 minut, zavírání misku s víkem.

Možnost 3.

 • Zeleninový kořen - 200-250 g
 • Zelí - 500-600 g
 • Mrkev, rajčata a cibule - 6 ks.
 • Bulharský pepř - 2 ks.
 • Fazole z chřestu - 400 g
 • Rajčatová šťáva - 1,5 l
 • Dill a petržel na chuť

Všechny ingredience jsou jemně nasekané, usínajíme v hrnci a nalijeme rajčatovou šťávu (v případě potřeby je zředíme vodou). Přiveďte polévku na vaření a nechte stát 10 minut při silném varu a pak ještě další na nízké teplotě.

Možnost 4

 • Zeleninový kořen - 1 médium
 • Celer nebo listy celeru - 200-300 g
 • Bílé zelí - 300-350 g
 • Bulharský pepř a mrkev - 2 ks.
 • Cibule - 5 ks.
 • Česnek - 3 střední zuby
 • Rajčatová pasta - 200-220 ml
 • Olivový olej - 2 lžíce.
 • Dill, petržel, bobkový list podle chuti

Veškerá zelenina s výjimkou 1 žárovky je drcena, nalijte 3 litry vody a přivedete k varu na vysokou teplotu. Oheň se zmenšuje a vaří polévku za čtvrt hodiny. V této době v pánvi lehce smažte v oleji nakrájenou cibuli, nalijte ji malým množstvím vody, vyložili jsme pár minut. Poté přidáme rajčatovou pastu do pánve a vaříme další 2-3 minuty.

Po pečeně nakrájené zeleniny, nakrájíme na malé kousky česneku v hrnci s polévkou, vaříme dalších 5 minut a vypneme.

Tam je spousta možností pro výrobu celeru polévku, ale žádný z nich používá sůl. Již při jídle v hotovém jídle můžete přidat velmi málo mořské soli nebo sójové omáčky, ale je lepší se pokusit cítit skutečnou chuť zeleniny a zamilovat se do ní. Je možné, že na konci stravy už nechcete chuť jídla ochutnat sůl, která se někdy nazývá bílým jedem.

Zatím jsme mluvili o hlavním jídle našeho programu na zklidňování celeru. Tato strava však umožňuje zařazení do stravy a dalších zdravých pokrmů na základě cenné kořenové zeleniny. Obzvláště populární mezi hubnutím lidé používají různé saláty, kde celer se chová jako jedna ze složek.

Ovocný a zeleninový salát 1

 • Sladké a kyselé jablko - 1 ks.
 • Mrkev - 1 ks.
 • Pekingové zelí - 150-200 g
 • Celer (kořen) - 100-200 g

Jablko a zelenina tři na jemné struhadlo a sezónu chuť s citrónovou šťávou.

Ovocný a zeleninový salát 2

 • Celer (kořen) - 400 g
 • Mrkev a kyselé jablko - 1 ks.
 • Česnek - 1 zub

Celer se používá čerstvý nebo vařený. Jeho tři na struhadle s mrkví a jablky, posypeme nasekaným česnekem, koprem a černý pepř, zamíchejte a posypeme citrónovou šťávou.

Zeleninový salát 1

 • Kořen nebo stonky celeru - 150-200 g
 • Ostružina - 1 ks (střední nebo velká, lze jej nahradit ředkvičkou)
 • Mrkev - 1 ks.

Tři zeleniny na střední nebo velké struhadle, naplňte je malým množstvím rostlinného oleje a posypeme citrónovou šťávou.

Zeleninový salát 2

 • Třešňové rajčata - 0,5 kg
 • Celerové kuličky - 1 svazek
 • Bulharský pepř - 1 ks.
 • Česnek - 3 zuby
 • Cilantro - malý svazek

Řezány poloviny rajčat, celeru - malé kusy přes vlákna, pepř - plátky nebo slámy. Zeleniny jsou smíšené, přidáme do nich drcený česnek, nalijeme obvazem z olivového oleje a citronové šťávy, ozdobíme cilantrem.

Zeleninový salát s jogurtem

 • Těstovinová čerešňa - 2 šálky
 • Okurky a mrkev na velkém strouhaní - ½ šálku
 • Česnek - 1-2 zuby
 • Cibule je malý kus.

Zelenina je smíšená, posypána nakrájeným česnekem a strouhanou cibulí. Přidejte nakrájenou petrželku. Vše je smícháno a plněno jogurtem. Můžete použít směs jogurtu a odstředěné smetany (podmáslí).

Masový salát s celerem

 • Zeleninový kořen - 1 ks.
 • Řepky ze zeleru - 2 ks.
 • Vařené filety kuřecích prsíček - 1 ks.
 • Bulharský pepř - 1 ks.

Root celer tři na strouhák, a chereshkovy a jiné zeleniny nakrájené jemně. Přidejte nakrájené kuřecí filé, sezonu s nakrájenou zelenou cibulí, nalijte nízkotučné jogurt, promíchejte a rozetřete na zelené listy svého oblíbeného salátu.

V salátu z celeru můžete přidat zeleninu, zeleninu, vařené kuře nebo hovězí maso, vařené a jemně nakrájené vejce. Jako dresink můžete použít štíhlou, olivový, sezamový olej, citrónovou šťávu, sójovou omáčku, jogurt, kysané mléko, přidat své oblíbené přírodní koření a experimentovat s chutí. Takže strava se nestane zatěžujícím zaměstnáním, ale tvůrčím procesem, užitečným pro mysl a zdraví.

Výhody

Stejně jako bychom chtěli vždy vypadat štíhlá a atraktivní, při snaze o krásnou postavu nesmíte zapomenout na své zdraví. Takže při výběru metod a prostředků k boji proti nadměrným kilogramům je vždy třeba věnovat pozornost přínosům, které může přinést změna stravovacího příjmu pro organismus, a zda to poškozuje tělo.

Diety mohou být různé. Například hladování může být také považováno za variantu nízkokalorické stravy, ale na rozdíl od populárních dnů reliéfních dnů nemusí být prospěšné. Zeleninová strava neznamená nic takového. Jedná se o jednu z přísných nízkokalorických diet založených na pokrmech z celeru. Ve složení této neobvyklé rostliny spočívá její hodnota pro organismus a tudíž přínos stravy, jejíž výživa hraje hlavní roli.

Ale co je tak užitečné pro lidské celer - rostlina, kterou jsme zvyklí přidávat do různých pokrmů, aby jim dali nějaký pikantní chuť? Skutečnost, že je to úžasný zdroj užitečných látek pro naše tělo, který má také neobvykle nízkou kalorickou hodnotu (pouze 13-16 kcal na 100 g surového produktu). Rostlina, bez ohledu na její typ (a můžete jíst kořen, řapíkaté a listové celer odrůdy) má vysoký obsah vitamínů A, K a beta-karoten. V jeho složení najdeme vitamíny C, E, PP, stejně jako mnoho vitamínů B.

Minerální složení produktu je: draslík, vápník, sodík, fosfor, hořčík. Maso celeru obsahuje železo, zinek, mangan v menších množstvích. To jsou všechny ty vitamíny a minerály, bez nichž naše tělo nemůže fungovat normálně.

Důležitým rysem rostliny je, že každý člověk, bez ohledu na pohlaví a věk, může konzumovat pokrmy na jeho základě, přičemž přináší velké výhody pro jeho organismus, protože celer:

 • obsahuje aminokyseliny, které stimulují tělo regeneraci tkání (omlazení účinek a inhibice stárnutí),
 • obsahuje mnoho vitamínů a minerálů potřebných pro tělo, takže během stravy se nemusíte obávat, že se vám nedostane nedostatek vitamínu se štíhlou postavou,
 • má příznivý vliv na stav nervového systému, což zvyšuje odolnost proti stresu a normalizuje noční spánek,
 • reguluje rovnováhu vody a elektrolytů, což umožňuje úspěšně bojovat proti hypertenzi, zabraňuje komplikacím diabetu, normalizuje činnost štítné žlázy,
 • Pomáhá jasnou a nepřerušovanou práci trávicího systému: zlepšuje chuť k jídlu, ale ovládá pocit hladu, a to díky vysokému obsahu vody a vláknina zabraňuje zácpa a nadměrné hromadění ve střevě plynů způsobených fermentačních procesů v pomalém chodu trávicího traktu, podporuje trávení těžkých jídel a bílkovinných potravin,
 • pomáhá zvyšovat tón těla, takže strava nezpůsobuje pokles síly a obecné slabosti,
 • je považován za efektivní afrodiziakum, takže to bude nejen příliv síly a temperamentem, ale také zvýšit libido, a to zejména v silnějšího pohlaví (existují důkazy o tom, že celer působí jako populární „Viagra“ droga).
 • se považuje za antialergickou rostlinu, tj. Intolerance vůči celeru je považována za extrémně vzácný fenomén a také v lidové medicíně se používá jako lék na alergie,
 • díky diuretickému účinku účinně bojuje s edémem, odstraňuje toxiny z těla, čistí ledviny a močový měchýř, zabraňuje stagnujícím jevům,
 • zvyšuje imunitu a hladinu hemoglobinu v krvi,
 • pomáhá ženám trpícím menopauzou a PMS, snižuje bolestivost menstruace,
 • zlepšuje stav kůže, vlasů, nehtů,
 • posiluje krevní cévy (v tomto případě je užitečné pít čerstvý celerový džus),
 • zabraňuje akumulaci a poklesu na stěnách nádob špatného cholesterolu,
 • díky obsahu antiulcerní složky snižuje bolestivé příznaky zánětlivých onemocnění žaludku (gastritida a vřed).

Ale nejdůležitější věc, ve stravě je skutečnost, že celer pomáhá efektivně vypořádat s nadváhou, protože jeho trávení naše tělo tráví mnohem více energie, než obdrží od produktu, který má velmi nízké kalorie.

trusted-source[6]

Co může a co nemůže?

Samotný koncept stravy znamená určité omezení výživy. Ale pokud ne, pak není třeba čekat na pozitivní výsledek. To je pouze v souladu s dietou málo vědět, že omezení existují, je důležité pochopit, co to jsou, protože v každé stravě jsou jejich vlastní povolené a zakázané produkty. V tomto případě jsou zakázány takové potraviny, potravinářské přídatné látky a pokrmy, jejichž použití by mělo být co nejvíce omezeno a je lepší ji zcela vyloučit.

Ale budeme mluvit o kombinovaných verzích celerové stravy, kde kromě samotné rostliny a polévky z ní jsou zahrnuty i další vícesložkové pokrmy.

Začněme hlavní otázkou: co může být? Budou to výše uvedené povolené produkty:

 • jakýkoliv druh zeleniny, s výjimkou brambor, který obsahuje hodně škrobu a má vysoký obsah kalorií (tato zelenina je většinou vyloučena ze všech diet pro hubnutí)
 • téměř všechny oblíbené kyselé a sladké a kyselé ovoce,
 • nízkotučné odrůdy masa (hovězí, telecí, kuřecí a krůt bez kůží),
 • nízkotučné ryby (s bílým masem, mořem nebo řekou),
 • nízkotučné mléčné výrobky (mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku mohou být zahrnuty v omezeném množství)
 • rýže a rýže řezané (jedinou povolenou krupici, ale je lepší užívat si rýži)
 • vajíčka (většinou vařená, ne více než 2 denně nebo 3 bílkoviny),
 • rostlinné aromatické příchutě: kopr, zelená cibule, bazalka, petržel, atd.
 • čaj, káva bez mléka, bylinné odvarky, minerální voda bez plynu, ovocné šťávy bez přídavku cukru, zeleninové šťávy a čerstvé,
 • koření: citronová šťáva, sójová omáčka, víno a balsamikový ocet, paprika, černá a horká červená paprika, mořská sůl (sůl v omezeném množství).

Na základě těchto produktů a potravinových doplňků je vybudována strava zeleru. Mohou být kombinovány v různých kombinacích, aby se menu stalo rozmanitějším a nenacházelo žádnou stravu příjemnější.

Je však důležité pochopit nejen to, jaké produkty jsou povoleny při hubnutí. Pozornost by měla být věnována také způsobům vaření zeleniny, ovoce, obilovin a masa. Zelenina se doporučuje konzumovat čerstvá, pečená nebo vařená, drcená, zahrnutá do salátů a polévek, připravených z nich užitečné šťávy, hladké, čerstvé. Ovoce by měly být čerstvé, ve formě salátů, džusů a čerstvých. Zelenina a ovoce lze kombinovat s fermentovanými mléčnými výrobky: jogurt, kefír, tvaroh. Maso může být vařené nebo pečené.

Co je to s celeru stravy nemůže být, ale to, co stačí omezit částku? Začneme s zakázanými produkty:

 • zelenina, vařená pražením,
 • tučné maso a libové maso,
 • vysokokalorické ovoce a ovoce, zejména hrozny a banány (ty mohou být zahrnuty do stravy 1 krát týdně v malých množstvích, zvláště pokud osoba má příznaky nedostatku glukózy),
 • všechny ořechy a slunečnicová semena, která mají vysoký obsah kalorií,
 • všechny druhy produktů z mouky, obiloviny z obilovin, s výjimkou hnědé rýže,
 • vařené pokrmy z těsta (knedlíky, vareniki, těstoviny, knedlíky, knedlíky atd.)
 • cukrovinky a sladkosti, včetně sladkých dezertů, zmrzliny, čokolády, pěny, kissels, pudinky,
 • mastné mléčné výrobky (tvarohový tvaroh, kysaná smetana, sýr, smetana),
 • tučné, slané maso a salámové výrobky (uzeniny, klobásy, saltison, sádlo, uzené výrobky atd.)
 • mastné a červené ryby,
 • máslo, majonéza (obchod nebo doma),
 • živočišné tuky a margarín,
 • uložit přísady do potravin se solí a příchutí,
 • alkoholické a nízkoalkoholické nápoje, pivo (včetně nealkoholických) a kvass,
 • sladké a nesladené nápoje sýtené oxidem uhličitým, kompoty s cukrem, šťávy v obchodě.

Sůl v misce může být přidána pouze v minimálním množství, pokud bez ní jídlo nedostane do úst. Cukr v pokrmech je zakázán. Konzervovaná zelenina může být konzumována v omezeném množství jednou týdně, protože obsahuje sůl a přispívá ke zvýšení chuti k jídlu. Pro přípravu salátů můžete použít malé množství jakéhokoli rostlinného oleje a své oblíbené přírodní koření.

Jak můžete vidět ze složení povolených produktů, celozrnná strava po 7 a 14 dnech se dá sotva říkat příliš přísná. Umožňuje vám, aby vaše menu bylo docela různorodé a plné, takže tělo na ni bude normálně reagovat a extra kilo bude přirozeně i bez fyzické námahy. Mimochodem, druhá ve stravě nejsou zakázány, ale nepřehánějte je. Dieta je nízkokalorická a vysoké náklady na energii mohou negativně ovlivnit pohodu.

Kontraindikace

Navzdory všem deklarovaným přínosům užívání zeler stravy pro postava a zlepšení těla jako celku, ne všechny metody mohou použít rychlou metodu hubnutí. Faktem je, že existuje řada chorob, u kterých se užitečné vlastnosti celeru mohou proměnit v poškození, což vyvolává závažné exacerbace.

K takovým nemocem je možné nést:

 • žaludeční a duodenální vřed, pankreatitida (zánět slinivky břišní), a gastritida s vysokou kyselost žaludeční šťávy (aktivní stimulaci sekrece trávicích enzymů vytváří zátěž chorobných oslabených orgánů a zvyšuje se obsah v žaludeční šťávě dráždí mukózní komopnentov)
 • cholecystitida a cholelitiáza (celer má choleretický účinek a pohyb kamenů může vést k zablokování žlučových cest),
 • Renální a urolitiáza (zde poškození diuretického účinku rostliny bude škodlivé).

Při vaskulárních onemocněních způsobených jejich zablokováním nebo zvýšenou permeabilitou by měla být s ošetřujícím lékařem projednána možnost sledování celer stravy. Totéž platí pro ty, kteří trpí epilepsií a jinými vážnými nemocemi. Faktem je, že diety pro snížení tělesné hmotnosti se liší od diety předepsané pro různé zdravotní poruchy a jak jsou bezpečné, jsou posuzovány pouze odborníky.

Zeleninová šťáva se nepovažuje za užitečnou v úlech a různých kožních chorobách, patologických stavech štítné žlázy, onemocnění jater, epileptickém stavu atd. Ale možnost použití celeru v vařenou, dušenou i pečenou podobě podle těchto patologických stavů, poraďte se se svým lékařem, nicméně účinnost diety bez použití šťávy a čerstvého kořene je výrazně nižší a výhody něj bude méně.

Nepoužívejte na pomoc celeru a budoucím matkám. A ani to, že těhotenská strava by neměla být tak plná, jak je jen možné. Jen ve složení celeru jsou látky, které zvyšují tok krve do dělohy. Co ji přivádí do stavu pozornosti. Zvýšení přívodu krve a aktivní kontrakce svalů dělohy, které jsou nezbytné při porodu, mohou hrát špatný vtip se ženou, která je ještě příliš brzy k porodu. Budoucí matka, tedy spolu s nadváhou může ztratit své dítě.

Zkušený porodník-gynekolog nebo nutritionista nikdy neposkytne těhotné ženě s nadváhou stravu na bázi celeru. Navíc podle jejich názoru v tomto období je lepší úplně zapomenout na existenci takové kořenové plodiny s takovým dvojznačným účinkem na tělo mladé matky. Pokud nehovoříme o obezitě, která představuje v tomto období určitý problém, těhotná žena zůstává krásná a bez stravy a bude mít čas, aby si po porodu vzala svou postavu v dostatečném množství.

Pochybné používání celeru a kojení. Faktem je, že takový produkt ve stravě matky může způsobit poruchy trávení u dítěte (nadýmání a střevní kolika) a potravinová alergie (diatéza). Zavedení do stravy může být nejdříve 4-5 měsíců po narození a pak velmi opatrně, postupně, v malých porcích. A co můžeme říci o celozrnné stravě, v níž je celý důraz kladen na použití tohoto kořene.

Nicméně, po převodu dítěte na jiné jídlo se může žena zabývat opravou její postavy, takže se změnila během těhotenství a laktace. A celer dieta jí pomůže v krátké době, aby se vrátila bývalá atrakce.

trusted-source[7], [8]

Možná rizika

Musím říci, že každá strava je jakási forma násilí na těle, která se používá k úplně jiné stravě a stravě. Celer dieta, mimochodem, neukládá přísná omezení týkající se počtu hlavních jídel denně a občerstvení, objem použitých výrobků a pokrmů a dokonce i jejich možností vaření (při stejné celer polévka, existuje několik variant). Nicméně pro mnoho lidí to je jiná, možná i neobvyklá strava, jehož základem je rostlina s neobvyklou, jasně vyjádřenou chutí a vůní.

Skutečnost je, že celer s kořeněnou vůní, která je pro něj zvláštní, není pro všechny zájem. A dokonce i ti, kteří ji pravidelně přidali k tradičním pokrmům, nemohou vždy odolat každodennímu používání této neobvyklé zeleniny. Je-li to jen jeden den, můžete to vydržet. Ale tvrdé 3-dny stravy s 50-100% zahrnutí celeru ve stravě nejsou snadno přenášeny, což způsobuje hledání dalších možností, jak rychle zhubnout.

Na pozadí nesnášenlivosti vůně a chuti celeru se může objevit nevolnost, která neumožňuje další pokračování stravy.

Dalším důvodem těžké tolerance týdenní a zejména dvoutýdenní stravy může být hypoglykemie, která se vyvíjí na pozadí omezení cukru. Snížení hladiny glukózy v krvi přispívá k celeru samotnému. Ale pokud je to jeho vlastnost je považována za užitečnou v diabetes cukru, ale u osoby s normální glukózou v krvi, může vyvolat výskyt takových příznaků jako slabost, závratě, zvýšená únava.

Mohou se však objevit podobné příznaky a na 2-3 dny tuhé stravy. Spása bude 1-2 sladké ovoce. Ale v případě, že příznaky nezmizí nebo se pravidelně opakují, je lepší dokončit dietu, co bylo dosaženo.

Rizika spojená s výživou, spojená především s patologiemi uvedenými v kontraindikacích k této metodě rychlého úbytku hmotnosti. V těchto případech je na pozadí zelené stravy možné, že mohou existovat komplikace stávajících onemocnění, i když v tomto případě není třeba rozvíjet nové patologické stavy. S největší pravděpodobností to může způsobit bolest v nadbřišku regionu a břicha spojené se zvýšenou žaludeční kyselost a zvýšení zánětu, stejně jako se zhoršenou průchodnost žluči a močových cest.

Pokud však máte dietu na více než týden, a to i na pozadí absolutního zdraví, musíte pochopit, že chemické složení celeru je bohaté, ale nezahrnuje všechny vitamíny a stopové prvky nezbytné pro tělo. Kromě toho jsou během tepelného zpracování některé z nich zničeny. Aby se zabránilo hypovitaminóze, doporučuje se začít s vitamínovými a minerálními komplexy současně s dietou.

Ženy by neměly riskovat zahájení stravy v předvečer nebo během menstruace. Na pozadí menstruačního krvácení a nízkokalorické stravy mohou mít závratě a pokles krevního tlaku. Stejná situace je pozorována u aktivních sportů.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.