^

Dieta na ovesné vločky pro hubnutí: účinnost, recepty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vyvinula mnoho dietních systémů, což umožňuje zbavit se nadváhy, včetně mono diety, na základě spotřeby jednoho produktu. Efektivní, nízkotučné a zároveň trvale uspokojující hlad a dávat pocit plnosti je dieta ovesných vloček. Ovesné vločky jsou komplexní sacharidy, které procházejí dlouhým řetězcem transformací, ve kterých se glukóza uvolňuje postupně, dodává více energie a nevede k ostrým skokům inzulínu.[1]

Můžu sedět na dietě z ovesných vloček?

Správný přístup ke ztrátě hmotnosti na ovesné stravě je doprovázen dobrými výsledky a nemá negativní vliv na zdraví. A spočívá v jeho krátkém trvání (ne více než týden) a ne příliš častým odkazem na to (strava v ovesných vločkách může být uchovávána ne více než dvakrát ročně).

Indikace

Za prvé, ovesné vločky dieta se používá pro hubnutí. Bude to nejen pomáhat lidem s obezitou, ale také být požadován poměrně štíhlé ženy, které chtějí ztratit několik kilogramů do určitého data nebo pláže sezóny.

Je také nepostradatelný pro gastritidu, protože vytváří ochranný film na vnitřních stěnách žaludku, který zabraňuje poškození orgánů a zánětu a zlepšuje trávení.

Obecná informace ovesné vločky

Dieta na ovesné vločky nebo ovesné vločky vyžadují dodržování určitých pravidel. Jedná se především o každodenní hlavní jídla s přítomností kaše v menu. Toto jídlo nemůže být dlouhé a je vhodné pouze na několik dní nalačno, maximálně pět.

Vaření kaše je lepší z celých zrn na vodě, a ne z vloček, bez přidání másla, soli a cukru. S nedostatkem času, můžete také použít instantní ovesné vločky. Jeho konzistence by neměla být velmi likvidní, jinak hlad přijde rychle. Müsli obsahující různé přísady nejsou vhodné. Kolik ovesných vloček potřebujete jíst na dietě? Jedna porce se obvykle připravuje ze 60 g obilovin a 150 ml vody. Jakákoli strava vyžaduje přítomnost velkého množství tekutiny a tato není výjimkou. Je dobré použít jako nápoj zelený čaj, vývar boky, minerální vodu.

Dieta na ovesné vločky umožňuje, aby týden ztratil pět nebo více liber váhy. Jeho další varianty, zředěné dalšími dietními výrobky, mohou vydržet déle a slibují dodávku za měsíc až do 10 kg.

Jak vařit ovesné vločky na vodě pro dietu?

Zpravidla se ovesná zrna prodávají ve zploštělé formě. Měřením porce, například skla, je třeba je prát, naplnit vodou v poměru 1: 2 a nechat pomalu ohřát, až se připraví.

Ovesné vločky mohou jednoduše nalít vařící vodu, zakryjte a počkejte na chvíli

Dietní možnosti v ovesné vločky

Nedostatek bílkovin, tuku, nízkého obsahu sacharidů může nepříznivě ovlivnit zdraví. Proto je nejlepší kombinovat ovesnou stravu s proteinovou dietou jako protein s použitím:

  • tvaroh;
  • vejce;
  • kuře

Kaše a tvaroh

Tato kombinace přináší určité množství stravy. Tvaroh je snadno stravitelný protein, který zlepšuje metabolismus tuků. Nízkotučné (beztukové) látky nepřidávají váhu, ale obohacují tělo vápníkem a dalšími minerály, které jsou nezbytné pro život. Důležité je, že tvaroh je jednou ze složek protirakovinné stravy.[2]

Obvyklá strava této stravy se skládá z ovesných vloček na snídani a večeři a oběd je doplněn 150-200 g tvarohu. Mezi tím pijte dostatek tekutin.

Ovesné vločky a vejce

Jíst vejce je další proteinový doplněk. Užitečný přípravek díky obsahu kyseliny listové, biotinu, cholinu, selenu, draslíku, hořčíku, nenasycených mastných kyselin. Výhodou takové stravy je jednoduchost přípravy jejích dvou klíčových složek, nízká cena.

Denní potrava se provádí podle následujícího schématu: ráno, část obilovin, 1 vejce; odpoledne - 2 vejce a kaše; večerní kaše. Tekutiny musí pít hodně a nejlépe před jídlem nebo ne dříve než půl hodiny po.

Nedávná studie v roce 2017 ukázala, že konzumace dvou vajec denně ve srovnání s ovesnou snídaní sníží hladinu ghrelinu v krvi při zachování poměru LDL / HDL, čímž se zvýší sytost během dne. [3]

Kuře a ovesné vločky

Pro ty, kteří mají těžké žít bez masa, je vhodnější protein-ovesná strava s kuřecím masem. Kuřecí maso, řádně vařené, v kombinaci s obilovinami dokonale uspokojí hlad. Nejlepší je použít filé, kůži odstranit, maso je vařené, dušené nebo pečené. Je také možné vařit pokrmy z mletého kuřete pro změnu.

Kaše se nepoužívá jako příloha, ale jako samostatné jídlo. Ráno je dobré začít s ovesnými vločky, na oběd vařit maso, dokončit den obilovinami. Jsou povoleny odchylky, pokud dodávka energie nepřekročí 1300 kcal za den. V intervalech mezi jídly, se doporučuje pít dostatek tekutin, v tomto případě je velmi vhodné vařit a pít odvar z šípky, budou kompenzovat nedostatek vitamínů, posílit imunitní systém.

Dieta na ovesné vločky a kefír

Kefir je fermentovaný mléčný výrobek obsahující unikátní sadu bakterií a hub. Jedná se o přírodní probiotikum, které příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, metabolické procesy v těle, stimuluje imunitní systém. Je také bohatý na vitamíny A, E, D, K, obsahuje fluor, železo, hořčík, fosfor.

Kefir-ovesné vločky dieta zahrnuje jak brát kefir z obilovin odděleně a namáčení ovesné vločky v něm. Denní spotřeba by neměla překročit 800 g kaše v konečné formě a litr nápoje kyseliny mléčné.

Oves a Apple Dieta

Jablka obsahují pektiny, vlákninu a přispívají k odstranění toxinů, strusek, zlepšují střevní motilitu. Jablka - zdroj fytochemikálií, mají velmi silnou antioxidační aktivitu, inhibují proliferaci rakovinných buněk, snižují oxidaci lipidů a hladiny cholesterolu v krvi.[4]

Strava se skládá ze 4 jídel: snídaně, oběd, odpolední svačina a večeře, občerstvení není poskytováno. Všechna tři hlavní jídla se skládají z porce ovesných vloček na vodě a několika jablek, některých jablek na oběd.

Tato dieta se může lišit podle třetího produktu - tvarohu. V tomto případě se denní dávka poněkud změní: Na oběd, kromě kaše, můžete jíst 100 g tvarohu a pár jablek, odpolední svačina se skládá z jablek, večeře - tvarohu. Mezi nimi pijí vodu, čaje, odvar bylin.

Bunting a pohanka

Strava na těchto dvou zrnech nasycuje tělo rostlinnými proteiny a komplexními sacharidy. To vám umožní očistit toxiny, toxiny a zároveň nezažít pocity hladu.

Oves-pohankové dietní přínosy ve srovnání s mono-dietou s tím, že pohanka je velmi užitečná, protože obsahuje aminokyseliny (lysin a arginin), které zlepšují metabolismus, minerály (draslík, jód, vápník, zinek, kobalt, železo, atd.).) citronová, šťavelová, jablečná kyselina, vitaminy A, E, PP, skupina B. Pohanková kaše obsahuje vysoké množství rutinu a kvercetinu, má antioxidační aktivitu. Snižuje hyperlipidemii, krevní tlak a reguluje váhu.[5]

Odborníci na výživu doporučují střídavě stříkat tyto dvě porubičky, pokud je někdo během dne vhodnější je měnit, měli byste ráno začít s ovesnými vločky.

Ovesné vločky dieta s ovocem, zeleninou

Udržet delší dietu než několik dní umožní zahrnutí dietních produktů, jako je ovoce a zelenina. Den může být uspořádán následovně: ráno můžete pít pouze neslazený čaj (nejlépe zelený) nebo část ovesných vloček na vodě, na čerstvou snídani můžete dát přednost čerstvému ovoci (kromě banánů, hroznů, fíků) nebo zeleniny. Na oběd, kaše, odpoledne - netučné fermentované mléčné výrobky, večeře opět s kaši a dušenou zeleninou (vyjmuté brambory), vývar boky. Pár hodin před spaním, nízkotučný kefír.

Můžete také kombinovat dietu na ovesné vločky odděleně s ovocem nebo zeleninou. [6]

Ovesné vločky s medem

V předchozích receptech, jedna z podmínek nebyla používat sůl, cukr nebo med v kaši vaření. Ale existuje možnost, kdy můžete jídlo osladit lžící medu. To je věřil, že přírodní produkt má mnoho příznivých vlastností pro tělo a nemůže zabránit hubnutí.

Zvýší energetickou hladinu a vitalitu, která trpí nutričními omezeními. Složky medu mají antioxidační, antimikrobiální, protizánětlivé, antiproliferační, protinádorové a antimetastatické účinky. [7]  I když se jedná o vysoce kalorický produkt (průměrný index je 329 kcal), účinně rozkládá tuky, zejména jeho lehké odrůdy.

Dieta na ovesné vločky s mlékem

Pití mléka a mléčných výrobků přispívá ke snižování hmotnosti, snižuje riziko vzniku diabetu typu 2 a kardiovaskulárních onemocnění, zejména mrtvice. [8], [9]K dispozici je také dieta z ovesných vloček na mléko. Ti, kdo si toto jídlo sami vyzkoušeli, jsou rozděleni na vroucí kaši na vodu do poloviny mlékem. Takové ovesné vločky jsou měkčí, jemné a příjemné. Mléko se používá s nízkým obsahem tuku. Výsledek nebyl o nic horší než na vodě.

Ovesné vločky a rýže

Jíst rýži zlepšuje indexy kvality spánku. Dieta založená na rýži ovlivňuje duševní a fyzické zdraví. [10]Rýže-ovesné vločky dieta je 2-stupňové hubnutí každý týden, z nichž první je čištění gastrointestinálního traktu s rýží, a druhá s ovesné vločky.

Hlavní trumfovou kartou prvního týdne je snídaně z rýže kissel, která se připravuje večer namočením 4 lžíce obilovin v litru vody na noc a vařením ráno po dobu 40 minut. Další jídlo se provádí až po 5 hodinách, používají se nízkokalorické potraviny.

Druhý týden stravy je založen na dietě ovesných vloček: kaši na vodě 3x denně, včetně večera. Musíte pít hodně, a se silným pocitem hladu, jíst ovoce.

Ovesné sušenky pro dietu

Zdá se, že žádná dieta pro hubnutí nemůže být založena na cookies, dokonce i ovesné vločky. Existuje však systém hubnutí pro amerického nutričního specialistu Seagal, ve kterém nabízí recept na snídani a obědové sušenky (1-2 kusy), které zahrnují ovesné vločky, nízkotučné mléko, med, vaječné bílky, prášek do pečiva. Na večeři je dovoleno jíst maso, zeleninu, malou přílohu.

Ve zdravotnické dietě č. 5, vyvinuté pro obnovu poruch jater, žlučových cest, jsou pečivo z včerejšího pečiva a některé cukrárny, včetně ovesných sušenek.

Domácí vaření je mnohem užitečnější, zejména proto, že je velmi snadné to udělat, existuje mnoho takových receptů na internetu.

Zde je jeden z nich: lehce smažit ovesné vločky v suché pánvi, sekat je s mixérem, porazit 1-2 vejce, malý med pro sladkost, skořice, rub citrónovou kůru, přidat trochu nízkotučné tvaroh. Míchat všechno dobře, tvořit dort a pečeme v předehřáté troubě při teplotě 180 0 C.

Dieta na ovesných otrubách

Všechny předchozí druhy diet byly založeny na ovesných vločkách, tj. Loupaných z plev a zploštělých zrn. Ale ve skutečnosti, nejúčinnější pro hubnutí jsou ovesné otruby.[11]

Studie ukázaly, že snižují hladinu cholesterolu, jsou dobrou prevencí diabetu, dokonale čistí tělo toxinů, zvyšují střevní motilitu, kromě sacharidů v nich se pomalu rozpadají, po dlouhou dobu vytvářejí pocit sytosti. [12], [13]

Prodávají se ve formě doplňků stravy. Denní spotřeba 2-3 polévkových lžic (vypraných velkým množstvím vody nebo přidaných do potravin, nápojů, jako je kefír) bude hrát pozitivní roli při hubnutí.

Co může nahradit ovesné otruby ve stravě? Nejvíce ovesné vločky nebo otruby ostatní zrna.

Dieta na ovesné vločky

Populární dieta a ovesné želé. Doporučuje se pít místo snídaně nebo večeře. Sklenka takového nápoje poskytne tělu každodenní potřebu vlákniny. Další produkty v této dietě jsou dietní maso, ryby, zelenina, syrové a vařené, ovoce, nízkotučné tvaroh.

Připravte ho na mírném ohni, mletím sklenice vloček v mlýně na kávu a naplněním dvěma sklenicemi vody a jedním odstředěným mlékem. Po vyjmutí z ohně nechte stát a ochlaďte.

Oatmeal Diet

Stravování 4-5 krát týdně ovesné polévky může také pomoci při odstraňování tuků. Polévka může být velmi chutná, i když kromě ovesných zrn můžete přidávat mrkev, papriky, cibuli, kopr, petržel a několik lžiček olivového oleje.

Výhody

Kromě uvedených v ovesné stravě, tam je ještě mnoho užitečných vlastností a oni jsou poskytovaní s chemickým složením obilovin: 100 g ovesných vloček obsahuje 23% denní bílkovinné normy, 8% tuků, 21% sacharidů. Je bohatý na vitamíny A, E, B, obsahuje velké množství fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku. Výhody pro tělo jsou následující:

  • zlepšuje se metabolismus;
  • podporuje funkci střev;
  • zabraňuje rozvoji kardiovaskulárních onemocnění;
  • čistí tělo toxinů;
  • normalizuje hladinu cholesterolu;
  • podporuje zdraví kostí;
  • urychluje regeneraci buněk.

Obsahuje více než 20 unikátních polyfenolů, avenanthramidů, které vykazovaly silnou antioxidační aktivitu in vitro a in vivo. Nedávno bylo také prokázáno, že ovesné polyfenoly vykazují protizánětlivé, antiproliferační a antipruritické účinky, zabraňují rozvoji koronárních srdečních onemocnění, rakoviny tlustého střeva a kožních onemocnění a [14]  mohou mít potenciální prebiotické vlastnosti [15].

Snídaňové cereálie mohou být důležitou součástí zdravé dětské výživy. [16]

Další důležitou pozitivní vlastností ovesných vloček je příznivý vliv na kůži. To je způsobeno biotinem, jehož nedostatek v těle vede k suchu, nezdravé barvě pleti, loupání. [17], [18]Ovesná strava s hubnutí poskytne dobrou službu na kůži, vlasy, nehty. 

Nevýhody a poškození ovesné vločky stravy

Vyvstává otázka, proč by veškerá užitečnost takové stravy měla omezit dobu její aplikace? A to vše proto, že ovesné vločky má své nevýhody. Obsahuje tedy kyselinu fytovou, která pomáhá propláchnout vápník z těla. Také poškození lidí trpících intolerancí obilovin (celiakie), může přinést jednu ze svých složek - lepek. Od roku 2009 (ES 41/2009) a 2013 (FDA) však mohou být ovesné výrobky prodávány jako bezlepkové v několika zemích za předpokladu, že úroveň kontaminace lepkem není vyšší než 20 ppm. Zavedení ovsa v bezlepkové dietě pacientů s celiakií se doporučuje po obnovení střeva. Dopad konzumace ovsa na zdraví se odráží v Evropském úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) av Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA).[19]

Kontraindikace

Jakákoli strava je nebezpečná nerovnováha a je nejlepší se uchýlit k lidem s chronickými onemocněními. Existuje riziko, že kyselina fytová ve složení ovsa umyje vápník z těla, což povede k křehkým kostem.[20]

Možné komplikace jsou spojeny s alergickou reakcí na gluten, která může být způsobena kontaminací ovsa pšenicí. [21]

Trvání dieta ovesných vloček

Již bylo zmíněno, že dieta na ovesné vločky by měla být krátkodobá. To je s největší pravděpodobností výtok po dobu 2 dnů. Dieta pro ovesné vločky na týden, 10 dní, měsíc je doplněna dalšími dietními výrobky, vitamínovými komplexy.

Co můžete jíst? Kuřecí maso, krůta, telecí maso, libové ryby, zelenina, kromě brambor, nízkotučné mléčné výrobky, tvaroh, sušené ovoce.

Co nemůže jíst? Klobásy, pečivo, různé sladkosti, okurky, uzená masa. Přílohy jsou nejlépe nahrazeny čerstvými zeleninovými saláty a moučkovými dezerty s ovocem, bez použití banánů, fíků, datlí, hroznů.

Vystupovat z ovesných vloček

Jako cesta ven z jakékoli stravy, mělo by dojít postupně. Nemůžete okamžitě vrhnout na jakékoli jídlo a ve velkém množství. Jíst několik týdnů po ovesné vločky je také druh stravy. Menu by mělo být ovládáno tekutými pokrmy, musíte jíst v malých porcích, ale často. Nejlepší je učit se a následně se vyhnout mastné, smažené, mouky. Trochu úsilí na sebe a bude to zvyk.

Zpětná vazba a výsledky

Každý organismus je individuální a vyhovuje tomu, že jedna osoba „nepracuje“ ve vztahu k ostatním. Existují recenze, které neztrácejí na dietě ovesných vloček. Jiní tvrdí, že se ukázalo, že ztratili až 10 kg. V komentářích jsou spory, které jsou lepší, pohanka nebo ovesné vločky? Vše, co potřebujete zkusit, a ostatní spíše monotónní, ale dobře vyčistit tělo. Každá cereálie obsahuje své vlastní živiny, musíte se spoléhat na své preference.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.