^

Dieta po těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dieta po těhotenství je primárně zaměřena na stabilizaci hmotnosti u matky a také na poskytnutí jejího těla všemi nezbytnými mikroelementy, živinami, vitamíny pro plnou produkci mateřského mléka.

Jistě, žena, která získala váhu po dlouhou dobu těhotenství, se bude chtít rychle zbavit dalších kilogramů, ale příroda je tak uspořádaná, že je téměř nemožné vyhnout se zvýšení tělesné hmotnosti během období těhotenství. Aby se co nejdříve vrátilo do staré podoby a dosáhlo požadovaných výsledků, bude muset žena tvrdě pracovat na sobě.

trusted-source[1], [2]

Dieta pro snížení tělesné hmotnosti po těhotenství

Dieta pro hubnutí po těhotenství je nezbytná pro všechny, které porodí ženy, ale je obzvláště důležité pro ty z nich, kteří nedodrželi přírůstek hmotnosti před porodem. Je třeba vzít v úvahu jeden důležitý faktor: po narození dítěte je tělo ženy ve stavu stresu a musí být obnoveno. To je zapříčiněno především hormonální restrukturalizací ženského těla v poporodním období. V této obtížné fázi lékaři nedoporučují, aby matky podnikly rozhodné kroky v souvislosti s rychlým úbytkem tělesné hmotnosti a ještě více využívaly vyčerpávající stravu, hladovění a příliš přísnou stravu pro tento účel. Dieta po těhotenství by měla směřovat pouze k systematické kontrole správné výživy.

Co by měla žena dělat v poporodním období, aby nedošlo k získání dalších kilogramů a nepoškozování stravy jejímu dítěti?

Mezi základními a nejdůležitějšími pravidly racionálního porodu mezi dvěma nebo třemi měsíci péče o dítě jsou dvě osoby:

 • Kalorický obsah potravy. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že žena v období po porodu utrácí mnohem více energie a energie než v obvyklém stavu. Proto by měl být kalorický obsah potravy spotřebovávaného tímto produktem v průměru vyšší o 500-600 kalorií denně. Současně je celková výhřevnost celkového množství potravy asi 3000 kalorií.
 • Bilance výkonu. Po porodu je velmi důležité dbát na to, aby ženské tělo neprožilo akutní nedostatek mikroelementů nezbytných pro plný život, různé vitamíny a také živiny. Denní menu v mateřství proto nutně zahrnuje následující potraviny:
  • mléčné a kyselé mléčné výrobky: mléko s nízkým obsahem tuku, fermentované mléko, jogurt, kefír (ve výpočtu nejméně 0,5 l);
  • rostlinného oleje (asi 20-30 g).
  • tvaroh nebo tvarohové výrobky (přibližně 50-100 g);
  • chudé maso (nejlepší ze všech - hovězí nebo kuřecí) - 200-250 g;
  • čerstvá zelenina (500-800 g);
  • ovoce (přibližně 500 g);
  • vejce a máslo (50 g);
  • chleba (300-500 g).

Dieta ke ztrátě hmotnosti po těhotenství vylučuje použití nadměrně vysokokalorických tukových potravin. Patří mezi ně především smetana, zakysaná smetana, mastné masa (vepřové, husa, kachna), brambory, majonéza, ořechy, pečivo a sladkosti a sladké potraviny. V poporodním období, žena by měla být s opatrností, aby se zabránilo potraviny, které mohou způsobit alergické reakce v těle dítěte, zejména citrusové plody, jahody, med a čokoláda, různé nakládaná zelenina, konzervované potraviny, ryby, uzené klobásy, atd. Přísně zakázáno, aby žena během tohoto období užívala alkoholické nápoje včetně piva.

 • Frekvence a počet jídel. Postnatální výživa znamená jídlo v rozdělených dávkách. Žena, která porodila, by měla být konzumována v malých porcích alespoň 4-6krát denně. Takový výživový systém bude příznivě ovlivňovat nejen jeho tvar, ale i kvalitu laktace. V tomto případě není nutné tolerovat přejídání, náhodné občerstvení a také jíst těsně před spaním. Nejpravděpodobnějším řešením problému nadměrné hmotnosti bude rovnoměrné rozložení celého objemu jídla po celý den. V extrémních případech, když pocítíte silný hlad před spaním, můžete vypít sklenici teplého mléka nebo jíst jablko.
 • Vodní režim. Je důležité, aby žena, která porodila, nezapomněla na dostatečnou spotřebu vody, jejíž množství je nejméně 2 litry denně. Výjimkou mohou být pouze ženy v práci, které zvýšily laktaci.
 • Samostatné jídlo. Výbornou cestou k normalizaci kontroly váhy je dodržování důležitých pravidel tzv. "Oddělené" výživy. Vlastnosti takové výživy spočívají v tom, že v jednom kroku není možné kombinovat produkty, které obsahují bílkoviny, tuky a sacharidy. Takový režim absolutně neublíží dětem a umožní ženě postupně snižovat váhu.

Kromě správné výživy v období po porodu je důležité, aby žena kontrolovala hmotnost pomocí různých fyzických námahů prováděných v rozumných mezích. Cvičení pro procházky a protahování budou užitečné a účinné. Přirozeně by se cvičení na simulátorech v tomto případě neměly uchýlit. Chcete-li rychle zotavit a zadejte požadovanou formu, žena v práci by měla pamatovat na pravidelný odpočinek a plný spánek. Nedosyp vyvolává zvýšení tělesné hmotnosti a normální spánek v režimu 8-9 hodin bude příznivě ovlivňovat normalizaci hmotnosti.

Na konci dvou až tří měsíců po porodu může žena postupně zvyšovat počet akcí a činností zaměřených na účinnou ztrátu hmotnosti. Nicméně, jeden by neměl usilovat o příliš rychlé hubnutí. Nejlepším způsobem zůstává volba specifického systému racionální výživy, která postupně snižuje váhu žen a zvyšuje určitou fyzickou námahu.

Přísnější diety zaměřené na snížení tělesné hmotnosti po porodu mohou být aplikovány nejdříve po 9 měsících a pouze v případě, že žena neumisťuje novorozené dítě. Bude však racionální rozvíjet a používat náš vlastní systém racionální výživy, který bude muset být dodržován po celý život. Tak můžete dosáhnout optimálních výsledků při snižování hmotnosti a získání staré harmonie a krásy.

trusted-source[3], [4]

Nabídka stravy po těhotenství

Dieta po těhotenství je zaměřena především na plnou produkci mateřského mléka od mladé matky a obnovení její vitality. Proto v období po porodu potřebuje žena nejen pečlivě sledovat dietu své stravy, ale také pokouší se používat pouze potravu, která bude prospěšná jak pro sebe, tak pro dítě. Samozřejmě, po porodu je kontrola hmotnosti obtížnější, takže správně formulované dietní menu po těhotenství se stane průvodcem pro ošetřující ženu na cestě ke ztrátě a kontrole hmotnosti.

V prvních dnech po narození mladá matka s cílem poskytnout celou řadu nemocnici namísto ovocných šťáv a galetnogo sušenky bude lahodný jíst pečená jablka, domácí polévku nebo dušené zeleniny, stejně jako užitečné kompot ze sušeného ovoce.

Hlavním úkolem ženy, která porodila, je obnovení síly a vitality po narození a zajištění řádného odpočinku, aby slabost a únava prošly co nejrychleji. Je samozřejmě také správné naplánovat správnou stravu. Potraviny pro mladou matku, především, by měly být snadno asimilovány, nízkokalorické a prospěšné pro trávicí systém. Pro tyto účely jsou docela vhodné následující produkty: tvrdé sýry v malých množstvích, kefír s nízkým obsahem tuku, pohanka nebo ovesná kaše, jogurt bez barviv a přísady do potravin.

Dieta po těhotenství zahrnuje jídlo bohaté na železo (čerstvé jablka, hovězí maso) a vitamín C (kyčle, jablka, brambory, černé rybízky). Ošetřovatelka by si měla vzpomenout na užitečnou kyselinu listovou, která je obsažena v chlebu z hrubého broušení, stejně jako špenát, celer.

Během prvních dvou až tří týdnů po narození dítěte je nejmladší matka nejlépe omezena na konzumaci plnotučného mléka, čerstvých bobulí, ovoce a zeleniny. Věc je, že surové potraviny tohoto druhu mohou obsahovat mikroorganismy, které škodí lidskému tělu. Kromě toho mohou tyto potraviny způsobit špatné trávení kvůli špatnému trávení.

V období po porodu je užitečné, aby žena jíst pokrmy vařené na vodě s minimálním množstvím soli s přidáním kousky másla (20 g). Surový tvaroh je lepší nahradit alternativními produkty: sýrovými koláčky nebo tvarohem. V takových pokrmech můžete přidat trochu hroznů a ořechů.

Pro normalizaci by měl váha preferovat saláty, zeleninové polévky a ragout. Z masa je nejlepší vybrat vařené hovězí, králičí, kuřecí nebo skopové. Přibližně 7-10 dní po narození dítěte je ženě povoleno vstoupit do stravy bez tuku. Chcete-li zlepšit chuť připravených jídel, mohou být ochuceny bylinkami.

Dieta po porodu by měla být pečlivě rozšířena. Začněte s nejbezpečnějšími potravinami a neustále sledujte dětskou židli. Nové produkty musí být uvedeny v menu mladé matky v intervalech dvou až tří dnů.

Zakázané produkty pro kojení jsou následující:

 • čokoláda, sladkosti, med, koláče a kondenzované mléko;
 • tavený sýr, majonéza, kečup, omáčky a pikantní koření;
 • citrusy, rajčata, zelí, červené bobule, kiwi, česnek;
 • výrobky obsahující barviva, příchutě, vonné látky a konzervační látky;
 • polotovary, všechny druhy uzeného masa;
 • sýtené nápoje.

Výše uvedené produkty mohou způsobit alergické reakce na tělo dítěte, proto by mladá matka v tomto případě neměla riskovat. Kromě toho, aby se zabránilo koliky a nadýmání u novorozenců, kojící matky by měly být zcela vyloučeny ze stravy minerální vody s dodávkami zemního plynu, pečení, fazole, kukuřice, hroznové víno, okurky, ředkvičky, paprika.

Opatření zaměřená na snížení tělesné hmotnosti se doporučuje zahájit asi 7-10 dnů po narození dítěte. Dieta pro redukci hmotnosti by neměla být přísná a zbavit ženu chutných a různorodých jídel. Hlavní věc s takovou dietou je dodržování opatření! Můžete mít speciální deník a zapsat si každý kus, který jíte. Nejúčinnějším a nejsilnějším způsobem, jak zhubnout, jsou klasické pětkrát rozdělené pokrmy. Tělo tak nebude trpět hladem a získá dostatek živin potřebných pro normální fungování.

Nabídka stravy po těhotenství může být přibližně následující:

První snídaně:

 • Sacharidy. Kaše na vodu nebo mléko (0,5%) s přídavkem strouhaného mrkve, jablka nebo zralých bobulí. (Nejlepší možnost před tréninkem nebo fyzickými cvičeními).
 • Protein. Nízkotučný tvaroh s přidaným ovocem nebo bílkovinnou omeletou s přidanou zeleninou.

Druhá snídaně: několik plátků nízkokalorického sýra se zeleninou, malé množství sušeného ovoce s horkým nápojem, ovoce (1 ks), jogurt (bez barviv a přísad).

První večeře. Pohanková kaše, kuřecí prsa, zeleninová guláš, tofu, pečené brambory, ryby, zeleninová polévka, hnědá rýže. Používání polotovarů (knedlíky, salámy, kotlety) je vyloučeno.

Druhá večeře. Jogurt, mléko, tvaroh (100 g), ovoce (1 ks), čaj.

Večeře. Dušená zelenina, zeleninové polévky, bramborová kaše, malá část vařené ryby nebo masa, tvaroh.

Jíst v noci jídlo, který obsahuje hodně bílkovin a vlákniny, pomáhá při procesu snižování hmotnosti. Diety po těhotenství nezpůsobila ženský smysl pro omezení a utrpení, je třeba brát jako hru, podívejte se na nízkokalorické protějšky chutné oblíbená jídla vařit s radostí a kombinují mateřství s cvičením a sportu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.