^

Dieta při chronické pankreatitidě jako součást léčby

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi terapeutickými opatřeními pro tak závažnou patologii pankreatu a porušením jeho normální práce zaujímá primární místo léčba chronické pankreatitidy a diety.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Jaká je strava pro chronickou pankreatitidu?

Bez ohledu na etiologii zánětlivých procesů v pankreatu a její povahu gastroenterologists doporučuje dietu 5 v chronické pankreatitidy by Pevzner, přesněji - 5N stravu, jmenovaný s chronickou pankreatitidou v remisi, když prochází zhoršení. Prvým důležitým pravidlem této stravy je částečné jídlo, to znamená, že potřebujete jíst pětkrát denně, asi každé čtyři hodiny. To znamená, že denní kalorická hodnota by neměla přesáhnout 2800 kcal, a rozložení živných složek je následující: ne více než 120 g proteinu, 70-80 g tuku (jako máslo a rostlinné oleje), 400 g sacharidů (ve formě rafinovaného cukru - 35 g) a nejvýše 10 gramů soli denně. Během dne je užitečné vypít až jeden a půl litru vody.

Protože hlavním principem diety v této patologii - minimalizovat fyziologické zátěže a chemickou vliv na zažívací trakt a slinivky břišní, je třeba vyloučit ze stravy některých výrobků, všechny extraktů, stejně jako všechny pokrmy připravené pomocí smažení. Hlavní metody vaření v této patologie je třeba vaření, paření a pečení v peci (není otevřeným způsobem a v uzavřené nádobě nebo ve fólii -, aby se zabránilo kůry).

Navíc, nádobí musí obsahovat dostatek dělených nebo roztřepené přísady do homogenní hmoty (pro usnadnění trávení a lepší vstřebávání živin), a mají pohodlný jícnu teplotu - to znamená, že v rámci + 40-42 ° C To je zvláště důležité dodržovat tato pravidla, pokud je přiděleno strava pro exacerbaci chronické pankreatitidy, když první dva nebo tři dny, pacienti hladovět a užitečné pít vodu a nekoncentrovaného vývar boky ovoce (bez cukru).

Dieta recepty na chronickou pankreatitidu

Recepty dieta u chronické pankreatitidy - se všemi exkluzivní a povolených produktů - prakticky stejná jako v případě nutnosti dodržování diety pro pankreatitida a podrobným popisem (dietní pyré polévky, ovesné vločky polévka, mrkev a hovězí Souffle) lze nalézt v naše publikace Recepty strava pro pankreatitida, stravy pro zánět slinivky břišní, dieta při zhoršení pankreatitidy, stejně jako strava v zánětu slinivky břišní.

Doufáme, že tato informace vám pomůže při léčbě chronické pankreatitidy.

Co nemůže jíst s chronickou pankreatitidou?

Takže, co se nedá jednat s chronickou pankreatitidou? Kategorie zakázaná lékaři zahrnuje vše, co má nadbytek živočišného tuku: tučné maso, drůbež a ryby (a tudíž i vývar); Vepřový sádlo (včetně hrudníku nebo kořene); maso a konzervované ryby; tuky na vaření; obsahující vysoké procento mléčných výrobků; tvrdé vaječné žloutky; koláče a pečivo s máslovým krémem. Také je nutné odmítnout klobásové výrobky, protože při jejich výrobě v tuku je tuk.

Trávicí procesy jsou komplikovány čerstvým chlebem, chlébky a koláčem z těsta z droždí, těstovinami (s výjimkou tenkých vermicelli), perličkami a pšeničními obilovinami, takže se nedoporučují. Pamatujte si, že chronická pankreatitida nemůže být jedena; okurky a marinády, omáčky s kořeněnými kořením, kečupem, majonézou, hořčicí; Nemůžete pít: sýtené, alkoholické a nízkoalkoholické nápoje, silnou kávu a čaj, kyselé ovocné a bobulové šťávy.

By měly být ze stravy zeleniny, jako je zelí (zelí), okurky, rajčata, ředkvičky, papriky, cibule, česnek, špenát, šťovík, stejně jako všechny luštěniny vyloučeny. Houby jsou považovány za těžké potraviny, a proto také spadají pod zákaz.

Odborníci na výživu se také doporučuje, aby opřít o sladkosti a potraviny s vysokým glykemickým indexem, protože značné množství slinivky syntetizovat sacharidy mají více inzulínu, což je nepřijatelné pro dietu chronické pankreatitidy.

Co můžete jíst s chronickou pankreatitidou?

Léčba správnou výživou bude úspěšná, pokud jsou všechny potraviny a potraviny uvedené níže v nabídce stravy pro chronickou pankreatitidu.

Patří mezi ně: první pokrmy z kuřecí vývar s nízkým obsahem tuku a zeleninové polévky se bramborami, mrkve, cukety, barevnými a bruselskými klíčky, nudlemi a obilovinami; Různé obiloviny v odstředěném mléku nebo mléko na polovinu s vodou (nejlépe se hodí oves, rýže a pohanka); sýr s nízkým obsahem tuku a pokrmy na něm založené; fermentované mléčné výrobky (kromě zakysané smetany a smetany).

Živočišné bílkoviny nezbytné pro organismus by měly pocházet z chudého masa (mladého hovězího, kuřecího, králíka), hubení ryb, odstředěného mléka, lehkého sýra a bílkovin. Kromě toho by tyto produkty měly být připraveny bez použití tuků. Při přípravě pokrmů můžete používat vejce (jeden denně) a v hotových jídlech můžete přidat máslo (25-30 gramů denně) a rostlinný rafinovaný olej (1,5-2 lžíce).

Můžete jíst v Chronická pankreatitida nesdobnye pšeničné sušenky, galetnoe sušenky, vařené zeleniny, zralého ovoce a bobule, mléčných jídel, želé, slabý čaj a kávové nápoje bez kofeinu, másla a zeleniny, přidejte do hotových jídel.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.